Conditii de lucru&plata la PROXYL L.T.D., Limassol

Povestiti cum sunteti sau ati fost tratat de actualul sau un fost angajator. Explicati cat mai obiectiv, cu exemple, evitand generalizarile.

Re: Conditii de lucru&plata la PROXYL L.T.D., Limassol

Postby dragossh » Fri Mar 25, 2011 9:31 pm

Probabil nu are rost si nici nu stiu sigur daca e locul.. tocmai am fost pus pe liber fara drept de recurs.. daca stie cineva un posibil loc de munca.. de orice fel..

dragossh
Interested

Postby Mimmy-Maria » Sat Mar 26, 2011 9:24 am

Lista neagrăăăă hm,campanie de denigrare,poţi fi dat în judecată!O listă neagră făcută pe un forum,e cam mult!Eu cred că e de ajuns doar să te vaiţi,dar nu on-line,poţi provoca neplăceri!Ar trebui să reanalizezi motivele concedierii tale,poate că ceva în practica ta a fost insuficient pentru a face firma să aibe încredere în tine!N-o lua ca un reproş!!!Şi mie mi s-a întîmplat asta,dar acum am uitat!Am trecut şi eu prin culmea disperării,dar am avut de învăţat!Firmele cu putere economică şi angajaţi veterani mulţi,sunt greu de dărîmat!Te înţeleg prin ce treci!Mult noroc!

Mimmy-Maria
Active

Postby cip2006is » Sat Mar 26, 2011 9:28 am

Dragos
Ai primit toate drepturile banesti in momentul disponibilizarii?
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby dragossh » Sat Mar 26, 2011 3:52 pm

Am fost principalul angajat al firmei pana acum... am lucrat uneori 12 ore pe zi de unul singur pentru a incerca sa scot comenzile la un timp record la un utilaj unde fisa postului prevede cel putin 2 oameni. Am reusit sa ii iau patronului toate grijile de pe cap nemaifiind nevoit sa supravegheze activitatile in incinta fabricii. Am tras cat am putut mai bine pentru banii care ar fi trebuit sa ii castig. Asta pana in momentul cand mi-am cerut banii.. de atunci au inceput sa debiteze tot felul de motive idioate cum ca saptamana asta nu.. dar saptamana viitoare poate.. asta incepand din decembrie. Luna trecuta am avut o discutie serioasa si i-am spus ca trebuie sa inceapa sa imi dea macar esalonat o parte din banii datorati (pana la urma nu am mai fost platit nici cu cei 250e saptamanali). De atunci au inceput afirmatiile de genul.. "If you can't handle it.. well nobody is holding you here against your will"
DECI nu e vorba de o campanie de denigrare.. si singurii veterani in firma aia am fost eu si inca un roman care si el saracul e platit la fel ca mine... avand o datorie fata de el de 3000 de euro.
In momentul "disponibilizarii" nu am primit nici macar banii pentru benzina care am consumat-o sa vin la servici in ultima luna.. Nu am primit nici un ban pe ultimele 2 saptamani lucrate + cei 2000 de euro acumulati de la sfarsitul lunii decembrie pana acum.
Si daca o lista neagra e cam mult... atunci nu ti se pare cam mult ca am lucrat ca Ion la popa 2 luni si ceva de zile?

dragossh
Interested

Postby bogdanbf » Sat Mar 26, 2011 5:08 pm

Ei, acum ca ai plecat, poti sa mergi sa faci reclamtie la Asigurarile sociale (langa portul nou), la sindicate si la Fortele de munca. Poate ca nu ar strica sa ii faci reclamatie si la politie. Nu se poate sa aiba pile peste tot ;)

Later Edit: Nu ar strica sa depui toate reclamatiile in aceeasi zi ca sa nu ii vina necazurile unul cate unul si toate odata!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby dragossh » Sat Mar 26, 2011 5:22 pm

bogdanbf wrote:Ei, acum ca ai plecat, poti sa mergi sa faci reclamtie la Asigurarile sociale (langa portul nou), la sindicate si la Fortele de munca. Poate ca nu ar strica sa ii faci reclamatie si la politie. Nu se poate sa aiba pile peste tot ;)

Later Edit: Nu ar strica sa depui toate reclamatiile in aceeasi zi ca sa nu ii vina necazurile unul cate unul si toate odata!

Abia astept ziua de marti sa ma intalnesc cu avocatul ala... sa vad exact ce pot sa fac.. oricum o sa incerc tot ce pot.. Daca tot nu imi voi recupera nici un banut macar stiu ca nu am stat degeaba..

dragossh
Interested

Postby bogdanbf » Sat Mar 26, 2011 9:59 pm

Eu cred ca daca incepi sa ii tulburi apele, atunci o sa incerce sa te linisteasca dandu-ti banii. Daca stii ca sunt acolo oameni care nu au acte de la emigrari, poti sa faci reclamatie si la Immigrations ;)
Cel mai corect ar fi insa sa mergi la el dupa ce discuti cu avocatul si sa ii spui ce ai de gand si ca te linistesti doar daca iti da si ultimul banut pe care ti-l datoreaza!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby mexicanu99 » Tue Jun 28, 2011 3:36 pm

te sfatuiesc sa nu te duci la nici o firma de avocatura pentru ca or sa iti ia banii si alti bani si alti bani si atat ...du-te direct la ministerul muncii si explica-le tot.

mexicanu99

Postby crysxyz » Tue Jun 28, 2011 9:03 pm

,,du-te direct la ministerul muncii si explica-le tot." serios ?? mai gandestete .....nici nu treci de portar
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Previous

Return to Angajatori si experiente de munca