Conditii de lucru&plata la PROXYL L.T.D., Limassol

Povestiti cum sunteti sau ati fost tratat de actualul sau un fost angajator. Explicati cat mai obiectiv, cu exemple, evitand generalizarile.

Conditii de lucru&plata la PROXYL L.T.D., Limassol

Postby dragossh » Tue Mar 22, 2011 10:08 pm

lucrez de aproximativ 8 luni in limassol la PROXYL L.T.D. si am ajuns la momentul de care se sperie cred fiecare angajat.. Angajatorul meu a ajuns la o datorie de peste 2000e fata de mine, moment in care mi-a spus.. "daca nu iti comvine cum te platesc.. esti liber." Poate pentru multi dintre voi nu e o suma atat de mare.. dar pentru mine e salariul pe 2 luni... Din pacate nu pot sa plec pentru ca nu am alte oferte de angajare.. si nici nu imi vine sa renunt la cei 2000 de euro asa de usor, desi cu cat astept mai mult cu cat datoria va creste..
Este vreo posibilitate sa imi recuperez banii din moment ce, de la momentul angajarii si pana acum nu am semnat nici un act si nu am fost luat in evidenta (vinovata a fost ignoranta mea) de nici o institutie de aici din limassol?
Last edited by realwahl on Fri Mar 25, 2011 4:51 pm, edited 2 times in total.
Reason: Am modificat titlul, pentru a fi mai semnificativ

dragossh
Interested

Re: conditii.. cu conditii..

Postby bogdanbf » Tue Mar 22, 2011 10:09 pm

Nu. Legal poti doar sa il reclami ca te tine sa lucrezi la negru, atat!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby dragossh » Tue Mar 22, 2011 10:26 pm

E bine.. e foarte bine.. :) o sa ingros randul romanilor tepuiti.. asta e..
ms de raspuns.

dragossh
Interested

Postby longbou » Tue Mar 22, 2011 11:52 pm

offff
deja a inceput sa fie o chestie obisnuita asta la patronii ciprioti
am auzit o gramada de cazuri asemanatoare, sii... tu macar stiai ca nu ai acte, dar altora le-a facut acte cateva luni (probabil sa prinda incredere) si dupa aia a inceput sa ramana dator la muncitori
prima data le-a dat banii mai tarziu, dupa care a ramas 2-300 euro restanta (ca sa-i agate) si in final 1000, 2000 sau mai multe mii de euro (cel mai mult am auzit de 8000, dar ala nu era roman, era din bangladesh si nu mai avea viza)
probabil ca si la tine a fost la fel

o varianta ar fi daca esti inscris la vreun sindicat

@bogdan
si daca-l reclama nu stii cum e?
se suna intre ei:
"ade re gumbare" si ori il da afara, ori ii face angajare (daca are prea mare nevoie de el) pana gaseste pe altul si banii tot nu ii mai vede
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby Mimmy-Maria » Wed Mar 23, 2011 1:36 pm

dragossh wrote:lucrez de aproximativ 8 luni in limassol la PROXYL L.T.D. si am ajuns la momentul de care se sperie cred fiecare angajat.. Angajatorul meu a ajuns la o datorie de peste 2000e fata de mine, moment in care mi-a spus.. "daca nu iti comvine cum te platesc.. esti liber." Poate pentru multi dintre voi nu e o suma atat de mare.. dar pentru mine e salariul pe 2 luni... Din pacate nu pot sa plec pentru ca nu am alte oferte de angajare.. si nici nu imi vine sa renunt la cei 2000 de euro asa de usor, desi cu cat astept mai mult cu cat datoria va creste..
Este vreo posibilitate sa imi recuperez banii din moment ce, de la momentul angajarii si pana acum nu am semnat nici un act si nu am fost luat in evidenta (vinovata a fost ignoranta mea) de nici o institutie de aici din limassol?

Du-te la primărie,povesteşte la informaţii năpasta şi vezi unde te îndrumă primăria!

Mimmy-Maria
Active

Postby bogdanbf » Wed Mar 23, 2011 6:27 pm

Mimmy, nu te supara, dar nu o mai arde atata cu primaria!

Cat despre reclamatii, la "o fabrica" un muncitor a facut reclamatie la sindicat spunand ca oameni care fac aceeasi munca sunt platiti diferentiat fara nici o justificare si ca nu se respecta nu-s ce drepturi. Stiti ce s-a intamplat? Managerul a aflat si fara sa mai faca politie a concediat toti muncitorii suspecti (cam jumate din muncitori). Si nici sindicatele nu au mai fost pe-acolo.

Asadar singurul mod in care iti poti recupera paguba e sa afli chestii importnante pentru el care l-ar putea sabota sau deranja in cazul unei eventuale plecari/concedieri.

Poate ca nou-venitii pe forum ar trebui sa vada si astfel de cazuri, nu doar replicile de genul "daca vrei sa muncesti se gaseste". Si ce daca ai unde lucra daca nu esti platit?
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby longbou » Wed Mar 23, 2011 7:19 pm

bogdanbf wrote:Si ce daca ai unde lucra daca nu esti platit?

toata lumea spune "mie nu mi se intampla asa ceva"
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby Mimmy-Maria » Thu Mar 24, 2011 11:21 am

Da,cer scuze,m-au luat valurile,tot am impresia că peste tot în lume e la fel,aşa înţelesesem de la cineva de aici!Încă o dată cer scuze!

Mimmy-Maria
Active

Postby dragossh » Thu Mar 24, 2011 9:58 pm

am trimis un mail la un birou de avocatura de aici din cipru.. mi-au trimis un raspuns cel putin incurajator.. mi-au spus ca ma pot ajuta dar ramane sa discut marti mai in detaliu.. deci ar fi o solutie pana la urma. O sa va povestesc si voua.. desi sper sa nu va trebuiasca..

P.S. Ar trebui sa facem o lista sau ceva cu firme "non grata" macar asa nu isi mai iau si altii teapa sau macar au sanse mai mici sa pateasca. Mi-e ciuda ca ingratul asta cu vorba dulce va prosti in urma mea alt nefericit..99% roman.

dragossh
Interested

Re: Conditii de lucru&plata la PROXYL L.T.D., Limassol

Postby realwahl » Fri Mar 25, 2011 4:55 pm

Buna ideea cu lista neagra! Insa... exista un mare risc ca oamenii sa incerce sa faca rau scriind lucruri false. De aceea, eu nu m-as incumeta sa fac o lista neagra pe care nu pot sa o verific. Insa, am modificat titlul topicului pentru a se veda clar numele firmei si sugerez celor care au avut probleme cu diferiti angajatori din Cipru sa deschida topicuri in care sa isi povesteasca experienta. Cu siguranta va fi util celorlalti.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Next

Return to Angajatori si experiente de munca