Restaurantul The Lodge Brai Boma, Paphos

Povestiti cum sunteti sau ati fost tratat de actualul sau un fost angajator. Explicati cat mai obiectiv, cu exemple, evitand generalizarile.

Restaurantul The Lodge Brai Boma, Paphos

Postby ovyy » Wed Sep 07, 2011 12:23 pm

[admin: aceasta discutie a inceput ca raspuns la topicul viewtopic.php?f=25&t=2032 ]

Nu mergeti sa lucrati acolo [n.r.: la restaurantul The Lodge Brai Boma din Paphos] sunt cei mai mari jegosi. Am lucrat acolo fara forme legale si cu 600 de euro pe luna.
Last edited by realwahl on Tue Oct 04, 2011 10:28 pm, edited 1 time in total.
Reason: Am adaugat detaliile necesare pentru a se intelege sensul mesajului.

ovyy
Active

Re: ofer loc de munca

Postby realwahl » Thu Sep 08, 2011 3:15 pm

@ovyy, in ce perioada ai lucrat acolo? Te intreb pentru ca e normal ca sa iti sustii acuzatiile cu unele dovezi.

@mari2002: Cunosti personal pe cel care ofera de munca sau lucrezi/ai lucrat in acel restaurant?
Il cunosti pe ovyy? Daca da, cum comentezi afirmatiile lui/ei?
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby ovyy » Thu Sep 08, 2011 4:05 pm

Da am lucrat acolo pe o perioada de 3 luni....Imi opreau bani pt asigurarile sociale iar cand leam cerut nr de asigurare mau concediat....am fost la Casa de asigurari sa verific si nu aveam nici o asigurare,iar din cauza ca am depus o plangere la casa de asigurari am fost sunata de mari si mia spus ca ma vor da in-judecata cu toate ca nu au de ce...eu asi putea sai dau pe ei dar nu dispun de bani momentan.....iar mari a fost colega mea am inceput amn2 sa lucram in aceiasi perioada...dar pt ca eu nu vorbeam asa bine engleza isi bateau joc de mine...mau angajat la vase iar dupa o luna faceam aproape de toate dar salariu ramasese acelasi,am lucrat ore suplimentare dar nu mi leau platit...mari find ca vorbea engleza era buna si o apreciau dar para tot din bucatarie....Restaorantu se numeste The Lodge Brai Boma

ovyy
Active

Postby clau » Thu Sep 08, 2011 4:33 pm

Asta-i un model clasic de exploatare a unei persoane care nu vorbeste limba tarii in care lucreaza si deci nu-si poate revendica drepturile, pe de-o parte, si de cealalta parte avem aceeasi persoana care a fost angajata "la vase" dar a fost pusa sa faca si altceva... si ma-ntreb eu oare, daca nu erau doar vase timp de 8 ore ce-ar fi trebuit sa faca, sa stea degeaba? Si ar fi vrut si marire de salariu la o luna de cand a inceput lucrul! Ori sunt eu prea cicalitoare si pretentioasa ori ceva se-ntampla...cineva sa-i explice cum sta treaba cu job-urile in strainatate.

Am s-o fac tot eu:
NIMENI NU TE PLaTESTE CA SA STAI DEGEABA, TREBUIE SA MUNCESTI TIMP DE CATE ORE AI SEMNAT IN CONTRACTUL DE ANGAJARE SAU DE INTELEGEREA VERBALA CARE AI FACUT-O CU ANGAJATORUL. DACA TI-AI TERMINAT LUCRUL LA CARE AI FOST ANGAJAT SI STAI DA FOARTE RAU, NIMANUI NU-I CONVINE SA PLATEASCA SALARIU PE STAT, ITI GASESTI ALTCEVA DE UNUL SINGUR SA FACI DOAR SA NU TE VADA SEFII/COLEGII STAND...

clau
Moderator

Postby ovyy » Thu Sep 08, 2011 5:18 pm

cred ca nu ai inteles despre ce vorbesc.eu nu m am plins pentru ca munceam mai mult.am cerut sa mi se dea numarul de asigurare si pentru ca nu facuse ra nici o asigurare mi au spus ca nu mai au nevoie de mine.nici macar nu mi au spus mie au spus unei colege.deci nu de munca m am plins.tu ce ai fi facut in cazul meu

ovyy
Active

Postby clau » Thu Sep 08, 2011 5:27 pm

Mi-as fi cautat un loc de munca unde sa ma aprecieze pentru harnicia cu care lucrez.

Cred ca majoritatea care suntem angajati am avut vreo experienta nu tocmai placuta, dintr-un motiv sau altul, dar pentru asta invatam din greselile trecutului si mergem mai departe. Data viitoare sa le explici clar ??? ca vrei sa muncesti legal, cu asigurarile la zi, si poate ai sa ai norocul sa dai peste oameni mai cinstiti. Un impediment in cazul tau ar fi faptul ca nu vorbesti greaca sau engleza si-atunci este foarte usor pentru cineva care vrea sa te exploateze la locul de munca s-o si faca...

clau
Moderator

Postby mari2002 » Thu Sep 08, 2011 5:53 pm

lucrez in acest restaurant si da o cunosc "ovyy" a lucrat si ea in acest restaurant a castigat 700 pe luna salariul cu care ea sa inteles cu angajatorul plus tipsul saptamanal aprox 20-30euro si i s-au platit si orele suplimentare a castigat aprox 900 euro in ultima luna dupa calculele pe care ea a spus ca le-a facut.Nu a fost data afara ci ea s-a suparat ca i s-au oprit luna trecuta 50euro ptr asigurare bani ce i s-au restituit aceasta luna deoarece nu i se platise asig.Acum posteaza niste minciuni sperand ca le va face rau ,regret ca am fost colega cu aceasta persoana care acum MINTE.

mari2002
Active

Postby ovyy » Thu Sep 08, 2011 5:56 pm

oricum imi caut loc de munca si sper sa am mai mult noroc.nu cred ca toti care au venit aici au stiut sa vorbeasca bine engleza sau greaca.am vrut sa postez pe forum aceste lucruri deoarece anuntul a fost postat de colega mea si ea stie foarte bine cum stau lucrurile acolo.sa nu uite ca e tot romanca.in trei luni au schimbat 15 persoane.toti care si au cerut drepturile au fost dati afara ori au plecat ei.

ovyy
Active

Postby ovyy » Thu Sep 08, 2011 5:58 pm

de ce spui ca nu am fost data afara cind tu singura ai venit si ai spus ca daca nu imi convine pot sa plec.citi bani iti dau ca sa spui minciunile astea.

ovyy
Active

Postby ovyy » Thu Sep 08, 2011 6:01 pm

eu regret ca am avut norocul sa lucrez cu tine.

ovyy
Active

Next

Return to Angajatori si experiente de munca