Serviciu in Cipru - Impresii

Povestiti cum sunteti sau ati fost tratat de actualul sau un fost angajator. Explicati cat mai obiectiv, cu exemple, evitand generalizarile.

Serviciu in Cipru - Impresii

Postby Blanca » Thu Nov 15, 2012 3:18 pm

Va salut pe toti, sunt noua pe forum si acesta este primul meu post :)

Scriu la aceasta rubrica pentru ca jobul e o parte importanta din viata mea in Cipru, si in general experientele de munca au fost surse importante de cunoastere a realitatilor, si oamenilor acestor locuri. Sunt stabilita aici de peste patru ani si am schimbat patru locuri de munca. Am lucrat la patron cipriot si/sau strain, colegii fiind in majoritatea lor, ciprioti. Am inceput de la 'ireal' la 'uman', am ajuns la 'decent'.

Privind in urma, joburile le-am gasit pe atunci destul de usor, fie din presa locala, fie prin intermediul agentiilor de recrutare. Am trecut prin 2-3 interviuri de fiecare data si uneori teste de aptitudini, dar am reusit. Anul 2009-2010 inca a fost un an bun pentru Cipru, in care s-a intamplat sa am si doua-trei oferte pe masa deodata, de tip back-office si niciodata depasind 1300 eur gross. Nu era greu sa intri pe atunci, chiar si fara 'relatii', era greu sa rezisti (psihic). Acum la sfarsit de an 2012, situatia in Cipru s-a degradad bine de tot. Nu cred ca mai e loc de romani pe insula, vin cu miile grecii care accepta joburi la periptero de 800eur. Ca sa nu mai pomenesc de joburile de 'birou'.

Nu m-am temut niciodata de munca multa si nici nu mi-e rusine cu mine. Stiam ca pot. Insa daca cineva citeste acste randuri si se gandeste sa lucreze in Cipru, rog sa NU faca greselile pe care le-am facut eu la inceput:

1) sa creada ca studiile (oricate ar avea) au greutate. Dezamagirea va fi crunta.
2) sa creada ca vechimea in munca din Romania va fi recunoscuta. Nope, acelasi comentariu ca mai sus
3) sa nu cunoasca limba greaca cel putin la nivel de baza, chiar daca stapaneste fluent 20 de limbi, inclusiv klingoniana
5) sa creada ca pot face economii in scurt timp
4) sa creada ca atunci cand cipriotii iti zambesc de la incput, chiar au intentii bune (mi-am dat seama ulterior ca ei zambesc de fapt tot timpul. asta e na, o natie zambareata si diplomata)
5) sa nu cunoasca mentalitatea localnicilor in privinta romanilor
6) sa nu cunoasca in general viata romanilor din Cipru.
7) sa creada ca daca esti un bun profesionist, esti intangibil. Fals. In perioada de proba poti fi concediat si pentru un zambet stramb sau care nu le place, fara drept de apel:)
8) sa creada ca daca te vad om cuminte, spalat si cu scaunul la cap, localnicii vor trece cu usurinta este faptul ca esti roman.

Primul meu job: firma serioasa cipriota, colegi 100% ciprioti. Nu au mai lucrat niciodata cu straini de nicio culoare, s-or fi gandit sa faca o exceptie cu mine(pe motive de opportunity cost, probabil). Imi fac treaba in liniste, ca un psari ce se cuvenea sa fiu. Pe zi ce trece insa atmosfera devine din ce in ce mai apasatoare. Lui tanti de la birou nu cred ca i-a placut zambetul meu, era clar ca nu ma dorea acolo, si pentru ca profesional nu ma putea atinge, a ales artileria grea, calea subtila a umilintelor si jignirilor zilnice. Tinta: originea si parintii. A atras si alt coleg in jocurile ei, a reusit, dupa patru luni eram terminata psihic. Cineva de pe forum a spus ca in Cipru tre' sa ai nervi si stomac de otel, eu n-am trecut atunci proba... am ajunsa la stadiul sa nu mai pot dormi noptile pentru ca a doua zi trebuia sa merg la serviciu. Nu am putut sa demisionez, aveam nevoie de acel job.

Intr-o zi, cand urma sa imi ridic de la companie formularele completate pentru yellow slip, tanti imi spune cu o delicioasa placere ca se intarzie sa mi se dea actele pentru ca, crede ea, "se fac cercetari interne sa vada daca intr-advar eu sunt ceea se spun..pentru ca multi romani au facut lucruri necurate pe insula si nu s-ar vrea sa se manjeasca numele companiei cu astfel de persoana". Ei bine, m-am simtit atunci ca ultimul criminal :) A fost momentul cand am pierdut controlul si am navalit in biroul managerului care ma angajase, dezvaluind ce se intamplase in tot acest timp. Nu a crezut, s-a infuriat, a chemat-o pe tanti care initial nu a recunoscut...a doua zi au tinut toti sedinta cu boardul...a treia zi am fost concediata. Daca mai aveti rabdarea sa cititi pana aici, o sa scriu si dialogul pe care l-am avut in timpul concedierii. Eu zic ca merita citit, e cel putin hilar:

Managerul : Blanca, dupa 4 luni de activitate in cardul companiei noastre, suntem nevoiti sa te concediem. Daca ai fi plecat de una singura, ar fi fost mai bine. Asa, o sa apara in dosarul tau demiterea.
Blanca: .....
Managerul: statistica pe care ai facut-o miercuri a fost gresita. Aceea a fost de fapt, si examenul tau de trecere a perioadei de probe.
Blanca Presupunand ca tabelele au fost intr-adevar gresite, nu ati gasit nimic valoros in toata prestatia mea in tot acest timp?
Managerul: (de acum cu ochii in pamant): ...desigur ca am gasit....dar...in plus, nu esti compatibila cu acest grup...iar colegii tai cei doi au votat impotriva ta, daca sa ramai, ori sa pleci..
Blanca : nu sunt compatibila? si cum ramane cu insultele repetate pe care le-am inghitit din partea lor, atat ca persoana, ca femeie, cat si ca cetatean?
Managerul: Blanca, nu te-am mai putut proteja...

Recunosc ca mi-a luat ceva timp sa imi revin dupa episodul asta si sa am sentimente calde fata de localnici.

Daca mai prind o pauza babana ca asta, o sa mai postez cateva perle de viata de Cipru, sunt colectionara :P

numai bine
Nihil sine Deo

Blanca
Interested

Re: Serviciu in Cipru - Impresii

Postby ionut » Thu Nov 15, 2012 5:04 pm

Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby Blanca » Thu Nov 15, 2012 6:08 pm

Uff, tii cu dinadinsul sa imi dai un dus rece si tu? Asta in loc de "bine ai venit pe forum"? nu e tocmai Infernul aici, sa stii :)
Nihil sine Deo

Blanca
Interested

Postby realwahl » Thu Nov 15, 2012 6:32 pm

Buna Bianca si bun venit pe forum!
Interesanta experienta ta, cu siguranta nu esti unica persoana care a trecut prin asa ceva, insa cred ca este foarte util sa povestim aceste experiente pentru cei care vor sa vina in Cipru si vor cu adevarat sa stie la ce sa se astepte. Chiar daca multi ignora aceste sfaturi... eu cred ca se merita sa povestesti, chiar daca ajuti macar o singura persoana! Asa ca, asteptam continuarea!

Cred ca @ionut se referea la "Cipru, ca loc de munca/trai pentru romani", nu la forum. Sau cel putin asta mi-ar place sa cred ;)
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby ionut » Thu Nov 15, 2012 7:02 pm

Desigur ca ma refeream la insula Afroditei ...
Draga Blanca bine ai venit pe forum!
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby Blanca » Thu Nov 15, 2012 7:29 pm

Draga realwhal, ionut,

Multumesc pentru primire :)
desigur ca e vorba de insula Afroditei, doar am protestat printr-un mic joc de cuvinte impotriva cinismului versului si al constructiei; si ca tot veni vorba, o sa-i alatur acum o zicala care spune: "I see no gun pointing at your head", inseamnand ca absolut nimeni nu te obliga sa vii, ori sa ramai in Cipru daca nu doresti.

Mi-as fi dorit insa sa vin informata corect, as fi fost mai pregatita si as fi abordat multe astfel de experiente "interesante" intr-un cu totul alt mod. Si da, m-as fi scutit de multe, multe dureri de cap. De aceea, daca intr-adevar povestile mele ar putea ghida chiar si o singura persoana, consider timpul dedicat mission accomplished :)
Nihil sine Deo

Blanca
Interested

Postby dexter » Thu Nov 15, 2012 9:23 pm

Fiecare experienta este personala. Povestile tale nu pot ghida alta persoana. La fel ti se putea intampla si in America si in Norvegia si in Franta in prezenta anumitor oameni, in anumite circumstante create de prestatia ta.

Deci da, e interesant sa auzim ce ti s-a intamplat. Dar nu, nu putem sa ne schimbam modul de interactionare cu oamenii bazat pe experientele tale personale.

dexter
Active

Postby Blanca » Thu Nov 15, 2012 11:43 pm

Intr-adevar, se putea intampla oriunde in lume, si s-a intamplat...in Cipru. Mi-ar placea sa ajung intr-o zi si la o postare in care sa surprind numai si numai ceea ce este specific Ciprului.

Povestile, postarile mele sa se ia cum se considera de cuviinta. O sa incerc mereu sa dau informatii si sfaturi pertinente, ilustrate prin cate un exemplu relevant. Ca sa nu se creada, vai de mine, ca vorbesc in necunostinta de cauza ori ca incerc eu sa-i invat pe altii :) se stie povestea cu chiorul si schiopul...
Nihil sine Deo

Blanca
Interested

Re: Lucrand in Cipru - Impresii

Postby Blanca » Fri Nov 16, 2012 2:54 pm

Revin cu impresii asupra joburilor pe care le-am avut aici. In general, am colaborat mai bine profesional si personal cu colegii straini decat cu cei ciprioti. Diferente de abordare a muncii in sine, de interactiune personala. Doua lucruri le-am considerat esentiale pentru un job: un salariu rezonabil si liniste, respect. Adica doar sa nu fiu hartuita gratuit pentru ca sunt romanca. Mi s-a intamplat deseori, din senin, fara sa fi adus niciun prejudiciu cipriotului din fata mea. Ei bine...probabil ca agresam eu doar prin prezenta.

Ca si salarizare, am fost mereu constienta ca nu am fost remunerata la acelasi nivel ca si alti colegi ciprioti, avand aceleasi indatoriri, atributii, vechime.

Imi amintesc discutiile din momentul angajarii la primul patron. Imi spunea: "e bine sa lucrezi un timp intr-o firma cipriota si nu straina, sa cunosti realitatile curente de aici, stilul nostru de lucru (...) Tu ca persoana incepi nu de la zero, ci de la minus unu". Cata dreptate avea.

Crudul adevar este ca, ca emigranti incepem drumul cu un dezavantaj. Originea romana nu ajuta iarasi. DAR: cu multa munca si constiinciozitate, comportament demn, asteptari nu prea mari, rabdare si uneori sansa pura, se poate cladi ceva. Totul sa ti se dea o sansa corecta...cat de greu de gasit.

Articol interesant:
Potrivit unui top al celor mai xenofobe orașe din Europa, realizat de Business Insider pe baza unui studiu al UE, orașul care urăște cel mai mult străinii este capitala Ciprului Nicosia. 65% dintre locuitorii acestui oraș nu sunt de acord cu prezența străinilor în urbea lor. Studiul a fost realizat în 75 de orașe și a inclus peste 37.500 de respondenți. Foarte important, acesta a fost realizat în 2009, când încă criza nu făcea ravagii. Între timp condițiile economice s-au deteriorat, în special în țările mediteraneene și este foarte posibil ca astăzi xenofobia să fi explodat iar cifrele să fie cu mult mai mari. Pozitia a doua este ocupata de Atena, Grecia

numai bine
Nihil sine Deo

Blanca
Interested

Postby longbou » Fri Nov 16, 2012 4:59 pm

marele dezavantaj al strainilor este ca nu sunt informati.
eu am 3 ani in Cipru (pentru unii poate e mult, pentru altii poate este putin), si pe timp ce trece mai aflu cate ceva.
spre exemplu acum cateva zile am aflat ca pot vorbi in Romania pe fix fara bani, iar pe mobil cu 5 centi. inainte de asta poate ca sunam in tara chiar din fata calculatorului de pe mobil si plateam 27 de centi pe minut.
chestia cu telefonia este un lucru minor, stiu persoane care au platit spitalizari (chiar si peste 2000 euro) ca nu au fost informati.
in momentul de fata nu mai sunt vremurile cand cipriotii cautau sa te invete de bine, au zburat vremurile alea cand zambeau.
acum nu mai zambesc decat in magazine ca sa-ti vanda cat mai multe produse.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Next

Return to Angajatori si experiente de munca