Extrase din legea muncii

Informatii despre contractele de munca, acte legate de angajare, impozilte, taxe, salariu, concediu si alte beneficii.

Re: Extrase din legea muncii

Postby Sovata » Mon Jun 14, 2010 1:37 pm

meh, eu inca nu am avut nici un fel de problema pana acum . am avut 3 angajatori . dar am auzit foarte multe povesti urate pe-aici . acum depinde foarte mult si de tine, cum pui problema de la inceput. daca esti mai de mamaliga, si o lasi ca " las ca vad eu mai tarziu",ai mari sanse sa iesi sifonat la sf de contract/sezon. am auzit pe unii ca muncesc cu plata la sfarsit de sezon..doamneeeee
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby d8nutz » Mon Aug 23, 2010 2:59 am

Salutare tuturor . Numele meu este Dan si lucrez ca ospatar la un restaurant in Larnaca . Salariul meu este de 620 euro + tips si lucrez peste 11 ore zilnic si o zi libera pe saptamana . Nu cred ca este normal sa am un asa salariu mic pentru atatea ore lucrate . Ce ma sfatuiti sa depun plangere ? Am castig de cauza? Am sase luni de cand lucrez aici . Multumesc anticipat .

d8nutz
Active

Postby bogdanbf » Mon Aug 23, 2010 2:53 pm

pe langa salaiul asta iti mai este asigurata si cazarea si masa? Daca da, vezi-ti de treaba, nu o sa castigi nimic.... poate doar statutul de somer....
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby d8nutz » Mon Aug 23, 2010 4:02 pm

Fara cazare , am asigurarea platita si 2 mese pe zi ... dar tot cred ca este putin ...

d8nutz
Active

Postby Sovata » Mon Aug 23, 2010 5:04 pm

uneori spaga se considera venit,nu? poate boss-ul tau asa vede situatia
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby d8nutz » Mon Aug 23, 2010 7:06 pm

Dar ce ziceti de asta , 2 colegi are sunt ciprioti au salariul 950 , respectiv 850euro si lucreaza cu 4 ore mai putin . Daca am citit bine in legile cipriote avem aceleasi drepturi cu cetatenii ciprioti ...

d8nutz
Active

Postby d8nutz » Mon Aug 23, 2010 7:09 pm

Ok , avem aceleasi drepturi cu cipriotii dar salariu mai mic . 2 colegi cirioti au salariul 850 respectiv950 euro si lucreaza cu 4 ore mai putin ...

d8nutz
Active

Postby clau » Tue Aug 24, 2010 1:00 pm

d8nutz wrote:Ok , avem aceleasi drepturi cu cipriotii dar salariu mai mic . 2 colegi cirioti au salariul 850 respectiv950 euro si lucreaza cu 4 ore mai putin ...

Nu vreau sa par prea dura dar spune-mi cat esti de folositor acolo, iei comenzi direct de la client, te descurci lejer cu limba greaca si engleza, iti indeplinesti indatoririle la fel ca ceilalti doi cu care te compari in privinta salariului sau doar debarasezi mesele si-ti faci de lucru prin restaurant pana vine ora sa pleci? Daca tu consideri ca esti un ospatar bun atunci vorbeste cu seful tau si spune-i ca vrei mai multi bani deoarece consideri ca munca prestata de tine valoreaza mai mult sau poti aplica pentru un job in alta parte, totul depinde de tine, cum vrei sa fii remunerat si respectat la locul de munca.

Nu mai suntem in perioada de dinainte sa intre Romania in UE si nu trebuie sa stai intr-un loc unde nu-ti sunt respectate drepturile doar pentru ca n-ai incotro dar pe de alta parte trebuie sa fii si tu la inaltimea cerintelor pietii sau domeniului unde lucrezi pentru a avea un salariu pe masura.

Stiu o persoana care spala vase la bucataria unui restaurant toata noaptea si ia 500 de euro pe luna si eventual o masa din picioare in timpul serviciului!!!! Nu pot intelege cum se poate descurca cu acesti bani dar realitatea este ca acest gen de munca este platit prost.

clau
Moderator

Postby schwarzkopf » Tue Aug 24, 2010 7:39 pm

@clau,
Nu vreau sa te atac cu ceva, sau sa fiu rautacios gratuit, dar eu cred ca nu ai nici o legatura cu subiectul. In primul rand, in cipru, in domeniul alimentatiei publice -restaurante,hoteluri,pub-uri etc - salariile sunt cam asa, de la 500 la 1000 maximum. Nu iti da nimeni mai mult, indiferent de ceea ce cunosti. Iar daca un cretin cipriot e fixat sa dea 500-600 euro, NU CONTEAZA cat de multe cunosti, cat de bun esti in meserie, cat de repede te descurci si te misti. Nu conteaza absolut deloc, el atata plateste, iti convine - ok, nu-ti convine? - pleaca. Asta e mentalitatea PESTE TOT, nu exista "daca nu`ti convine, aplica in alta parte", pentru ca in alta parte, in domeniul asta, este absolut la fel !. Ce, ai impresia ca daca nu mai suntem in perioada de dinaintea U.E., cipriotii si`au schimbat mentalitatea brusc si la 180 de grade ?:) Absolut deloc. Eu lucrez ca barman-ospatar. In nici unu` dintre cele mai mult de 20 de restaurante in care am lucrat nu exista ca patronu` sa dea salariu mai mare unui ospatar, pentru ca de ex. stia mai multe limbi straine, sau ca ducea mai multe farfurii, sau ca lua comenzi repede si bine. Deloc, toti am avut acelasi salariu. Exceptie insa, este doar acolo unde sunt persoane care lucreaza de ani de zile, acestia avand salariul mai mare. Dar nu pentru competente, ci pentru fidelitate.
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby clau » Tue Aug 24, 2010 8:41 pm

eu am sa te contrazic pentru ca sunt de foarte multi ani in cipru si cred ca pot spune ca-i cunosc pe acesti ciprioti printre care traim. am intalnit oameni de nimic (ca si la noi dealtfel) dar si oameni cu un suflet de aur si care chiar nu-si bat joc de cei veniti de pe alte meleaguri si deasemenea oameni drepti care stiu sa recunoasca un angajat merituos si sa-l plateasca in functie de calitatile lui. este foarte adevarat ca salariile variaza dupa cum ai spus, de la 500 la 1000 euro, dar la un restaurant cu un business bun si care se respecta se pot castiga mai multi bani si putem vorbi chiar de tips in acest domeniu care in functie de cat esti de profesionist iese la fiecare masa mai mult sau mai putin.

nu vreau sa lezez pe nimeni dar 20 de restaurante mi se par cam multe :)

clau
Moderator

PreviousNext

Return to Legislatia muncii in Cipru