Extrase din legea muncii

Informatii despre contractele de munca, acte legate de angajare, impozilte, taxe, salariu, concediu si alte beneficii.

Re: Extrase din legea muncii

Postby schwarzkopf » Tue Aug 24, 2010 8:58 pm

sunt multe 20, intr-adevar, mai ales ca n`am fost dat afara din niciunul, ci am plecat de bunavoie, cu preaviz sau fara :) poate ca sunt eu mai ghinionist, sau poate chiar am dreptate.
evident ca sunt oameni ok, acum lucrez la un patron care este cinstit pana la ultimul ban, dar pana sa`i gasesti pe astia, dai de multi tigani borati cu pasaport cipriot
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby d8nutz » Wed Aug 25, 2010 1:12 pm

cata dreptate ai schwarzkopf ... multumesc tuturor de reply -uri . Cu alte cuvinte trebuie sa caut in alta parte ca sigur nu rezolv nimic pe cale legala ...

d8nutz
Active

Postby realwahl » Wed Aug 25, 2010 5:37 pm

Poti sa incerci si sa discuti cu patronul si sa ceri o marire. In fond, daca altora le da 850/950E, poate o sa iti dea si tie!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Sovata » Thu Aug 26, 2010 12:38 am

ooo, da .......
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby gabriel » Mon Jan 10, 2011 10:47 am

spuneti-mi, va rog cum se procedeaza cu obtinerea actelor (de resedinta si de munca ) in Cipru. Ce acte trebuiesc scoase si de pe unde. Va multumesc

gabriel
Active

Postby bogdanbf » Mon Jan 10, 2011 10:35 pm

Ca sa poti locui si lucra in Cipru, trebuie sa te inregistrezi la biroul de emigrari de unde vei primi celebrul Yellow Slip sau foaia galbena. De celelalte formalitati (obtinerea numarului de asigurari sociale, inregistrare la fortele de munca etc) se ocupa angajatorul.
Deasemenea, ar fi bine sa iti scoti si "Cartea de Spital", asta imediat dupa ce ai foaia galbena.

Astea sunt minimul de care ai nevoie.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby badonyx » Wed Jan 26, 2011 9:37 pm

Am vazut ce multi se intreaba ce trebuie sa faca daca seful unde lucreaza nu i-a asigurat toate drepturile ,sau nu a facut nu stiu ce ,si m-am gandit sa pun aici ceea ce scrie de o buna perioada de timp in Ziarul Romanesc,la rubrica ,,Intrebari si Raspunsuri,,.
Foarte multi poate ati citit, dar sunt si alti care poate nu au avut de unde sa citeasca si ar fi un lucru bun sa poata fi citite si de cei care vor mai veni in cipru sa munceasca .

Toate aceste raspunsuri sunt oferite domnul George Spyrou-consilier EURES [limba engleza sau greaca ] si de Ministerul Muncii si Asigurarii Sociale-CIPRU. Aici este si un nr de tlf.+357/22400817 dar si o adresa de mail -gspyrou@dl.msli.gov.cy.

1-Cum ma asigur ca angajatorul imi plateste asigurarile sociale ?
-Mergand personal [cu un act de identitate] la orice Oficiu Local de Asigurari Sociale [Kinonikes Asfalisis ] si intreband.Se poate si trimestrial.
2-Ce sa fac daca angajatorul nu ma plateste ?
-Va adresati cu o plangere Directorul Departamentului de Munca. Tlf. 22451500 si mail info@dlr.mlsi.gov.cy
3-Sunt in Cipru de mai multi ani.Am asigurare sociala dar nimeni nu vrea sa-mi faca foaia galbena.Ce trebuie sa fac ?
-Cetateanul trebuie sa se prezinte personal la Departamentul de Inregistrare Civila si Migratie,din orasul unde locuieste,ptr a obtine un Certificat de Inregistrare.El trebuie sa prezinte pasaportul sau carte de identitate,inpreuna cu 2 fotografii si o taxa de 8,54 €.
4-Cine trebuie sa plateasca al 13-lea salariu angajatului ?
-Al 13-lea salariu este platit de catre angajator,conform unui acord cu angajatul.Aceasta nu este obligatoriu prin lege,dar in cazul in care angajatorul a semnat o conventie colectiva sau un alt acord care prevede o astfel de plata,atunci el este obligat sa il plateasca.
5-Cine plateste angajatului banii pe concediu ?
-Plata pe durata concediului anual [perioada de vacanta ] al unui angajat se face fie direct de catre angajator,sau,din Fondul de vacanta anual [de la Departamentul de Asigurari Sociale].
In cazul in care angajatorul ofera plata concediului anual angajatilor sai in conditii mai favorabile decat cele prevazute de Legea platii vacantei anuale,angajatorul poate aplica ptr a obtine o derogare de la obligatia de a contribui la Fondul Central de Vacanta.In acest caz,angajatorul este obligat sa plateasca el insusi salariul angajatului [perioada de concediu ]
6-Ce trebuie sa primeasca angajatul de la angajator ,la sfarsitul unei luni de munca, in afara de cecul [banii] de plata ?
-Angajatul ,desi nu este obligatoriu prin lege,primesteun formular de plata[fluturas],cu informatii privind valoarea salariului brut,orice deduceri din salariu [contributii la asigurari sociale,impozit pe venit,fondul de prevedere,cotizatia la sindicat,etc ].
Aceasta este o practica urmata de majoritatea angajatorilor,in special in cazul in care Sindicatele sunt prezente dar si in cazul in care angajatorul a semnat un acord colectiv de munca cu angajatiii sai.

Voi reveni si cu alte intrebari si raspunsuri,dar puteti si cei ce mai detineti astfel de informatii din ziarul romanesc sau alte surse sa le publicati,ptr ca sunt foarte multi care se intreaba ce sa faca daca ____ sau daca _____ etc au patit ceva la locul de munca,

badonyx
Active

Postby bitihacy » Wed Feb 23, 2011 10:23 pm

gabriel wrote:spuneti-mi, va rog cum se procedeaza cu obtinerea actelor (de resedinta si de munca ) in Cipru. Ce acte trebuiesc scoase si de pe unde. Va multumesc

Buna,
In primul rand trebuie sa lucrezi si angajatorul sa iti plateasca darile la stat.
Actele necesare pentru obtinerea Yellow Cardului sunt:
-pasaport sau buletin + copie xerox;
-adeverinta de la Kanonikes Asfalia (cum ca lucrati);
-adeverinta scrisa de mana de catre angajatorul dumneavoastra,in care sa mentioneze ca va desfasurati activitatea la firma sa si salariul pe saptamana sau luna,dupa caz;
-cerere tip,pe care o gasiti la biroul de imigrari,complectata de dumneavoastra si angajator;
-2 poze tip pasaport;
-taxa de 9 euro/angajat.
Toate aceste acte se depun la biroul de imigrari.

Pentru mai multe informatii uita-te aici viewtopic.php?f=3&t=1209
http://www.facebook.com/UnZambetOLacrimaUnDor

bitihacy
Moderator

Sal

Postby Muscke » Mon Apr 04, 2011 4:33 pm

As dori si eu sa aflu ce taxe trebuie sa platesc la stat , sau mai precis cat la suta se opreste din salariu ptr concediu si asfalia.M-am angajat de curand la un restaurant micutz si mi-a spus ca trebuie daca imi plateste asfalia imi opreste din salariu 65 de euro ptr ca trebuie sa plateasca total 127 de euro .

Muscke

Postby bizkitt » Mon Apr 04, 2011 5:20 pm

6.8% e pt asigurarile sociale din partea ta si angajatorul mai da 6.8% + alte taxe care apartin angajatorului.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

PreviousNext

Return to Legislatia muncii in Cipru