Extrase din legea muncii

Informatii despre contractele de munca, acte legate de angajare, impozilte, taxe, salariu, concediu si alte beneficii.

Re: Extrase din legea muncii

Postby ionut » Sun Mar 11, 2012 10:45 am

Nu iti poti lua inapoi "pleonazo" pentru acesta ti se plateste !
Acest πλεονάζω inseamna disponibilizare, deci ai dreptul, daca ai muncit
legal in Cipru si angajatorul a platit toate asigurarile, la citeva salarii.
Cu o hartie de la angajator precum ca ai fost disponibilizata te vei duce la
cel mai apropiat oficiu al asigurarilor sociale.
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby lili » Sun Mar 11, 2012 5:05 pm

acum scuze...dar am avut un coleg care a muncit 8 ani si a luat acest pleonazo.8000 euro ....cum eu nu am dreptul cand am 5 ani??

lili

Postby d8nutz » Mon Mar 19, 2012 7:10 pm

Buna tuturor ... am luat ziarul romanesc si cu placere am aflat ca s-a semnat o modificare a regulamentelor existente cu privire la contractul de munca .
http://www.facebook.com/z.r.cipru/posts/272591769483995
(Poate multi deja stiti de aceasta stire )
Sunt curios cate persoane vor beneficia de aceasta carte de angajare ...

d8nutz
Active

Postby bogdanbf » Tue Mar 20, 2012 9:18 pm

teoretic toti cei care sunt angajati cu carte de munca trebuie sa aiba asupra lor acest document. Nu am prea inteles de cand intra in vigoare aceasta lege...
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby bogdanbf » Tue Mar 20, 2012 9:21 pm

lili wrote:acum scuze...dar am avut un coleg care a muncit 8 ani si a luat acest pleonazo.8000 euro ....cum eu nu am dreptul cand am 5 ani??

ai dreptul, doar ca banii se dau peste un an si ceva de la disponibilizare. De ce? Pentru ca cei de la Asigurarile Sociale verifica daca nu cumva ai facut o intelegere cu patronul sa te dea afara. Ca sa ai dreptul la acesti bani patronul trebuie sa anunte restrangerea activitatii si nu trebuie sa angajeze alti oameni in locul tau. Asadar acum, dupa ce cipriotii au spart fondul de au luat bani la greu, s-au apucat oamenii de facut verificari.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby goganmariusbogdan » Fri Aug 24, 2012 11:37 am

Buna ziua am si eu anumite nelamuriri in privinta salariului 13 a fost stabilit ca il primesc dar odata cu trecerea timpului acest lucru nu a fost doveditor tinand cont ca am toate taxele platite la zi, sunt inscris la PEO (as dori si eu sa imi puteti spune ce beneficii am de la ei)ce pot face ca sa il recuperez de pe anul trecut si anul acesta in curs!!!o alta intrebare ar fi ca ambasada Romaniei din Cipru au spus ca pot transfera anii lucrati dar trebuie sa completez un formular la asigurarile sociale in engleza si apoi sa merg cu el sa ii pun apostila legala daca puteti sa ma ajutati unde exact,multumesc mult astept raspuns va rog!!!!!

goganmariusbogdan

Postby bogdanbf » Fri Aug 24, 2012 3:09 pm

Al 13-lea salariu pe anul trecut ar fi trebuit sa il primesti la sfarsitul anului trecut. Asta daca e in contract. Pe anul asta vei primi cota-parte daca ti s-a incheiat contractul de munca. Daca nu, ar trebui sa il primesti la sfarsitul anului. Daca ai aceasta prevedere in contract, dar nu ti s-a platit, atunci te poti adresa Fortelor de munca.

Zi si tu in ce oras esti, ca sa te indrume lumea spre asigurarile sociale. Acolo trebuie depus formularul despre care vorbesti.

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Previous

Return to Legislatia muncii in Cipru