Caut un job

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Postby tavimunteanu » Fri Mar 19, 2010 10:21 pm

Sigur Bogdane ... nimeni nu acuza pe nimeni!
Cel mai bine stiti voi acolo in Cipru ce se intampla, nu noi cei din Romania. Si cred ca, la fel ca peste tot (poate chiar si in Romania), au fost vremuri mai bune, dar asta e .... daca stam sa ne lamentam nu facem nimic!
Oricum ideea e ca eu imi caut un job decent de 1000 euro lunar (am vazut ca mai sunt oferte de genul asta) in administratie sau IT, sau unul cu 700-800 euro in sistemul HoReCa unde avantajul este ca ti se ofera cazare si masa gratuit.
Am aplicat deja la destule job-uri, dar mai greu stau cu feed-back-ul ;).
Oricum la noi, la romani speranta moare ultima, asa ca ....
LA PLESNEALA NU MERG, ASTA E SIGUR!
Deci, cine aude ceva despre un job de genul asta (si nu are rude sau cunostinte apropiate pe care sa le promoveze :lol: ) rog sa ma anunte.
Multumesc!

tavimunteanu
Active

Postby Liviu-Iulian » Sat Mar 20, 2010 12:00 pm

ribanna wrote:ori sunt...........ce?nu comenta, se vede ca nu faci piata zilnic.......................am cumparat acum o ora o sticla de suc pepsi la 2,5 kg pe care am dat 6 lei(1,5 euro)....cu noroc zic, ca mai deunazi am cumparat si mai scump!carnea pe care o cumpar e muschi, pulpa, ca doar nu oi da la copii oase!nu stiu ce apa cumperi tu dar problema e ca oricat as cauta o apa minerala baubila, nu as gasi la pretul pe care tu il spui!si da, exact, dau pe o cutie de lapte 6 lei, ca cel de 3 lei miroase a urina!si e la punga, ambalata in conditii mizere!am cumparat din bucuresti, cat am fost in vizita la cineva, o sticla de sirop de ciocolata cu 8 lei, din megaimage!la braila am cumparat-o din billa cu 12 lei!asa ca scuza-ma daca zic adevarul!unde locuiesti, ca vin sa fac piata si eu de la tine din oras!aaaaaaaaa, plus ca nu detin masina, asa ca nu ma incumet sa ma duc la capatul orasului, unde sunt hipermaketurile, ci cumpar din cartier!
P.S m-au costa gazele pe toata iarna, adica 4 luni 600 euro!o zi buna!

Don'soara Ribanna este clar ca nu traim in aceeasi Romanie :) Sunt persoane si persoane care au stiluri de viata diferite, stiluri de shopping diferite dar de la ideea de a spune ca nu fac piata zilnic sau chiar a se lasa sa inteleaga ca preturile la alimente sunt la fel sau chiar mai scumpe decat in Cipru ar trebui sa te abtii pentru ca induci in eroare destui oameni (atat pe cei de acolo din Cipru, cat si din alte parti).
Nu e treaba mea de unde faci cumparaturile tu si cat de des, eu spun ce cumpar eu si la c pret. Referitor la lapte, laptele e lapte indiferent ca il iei la 6 lei sau 2 lei (si acesta este tot la CUTIE nu punga, pasteurizat, tratat si trecut prin departamentul de control al calitatii) .In Bucuresti stau si imi fac cumparaturile.
Voi atasa si cateva imagini cu preturile din catalogul unui supermarket pentru a nu face reclama

Liviu-Iulian
Active

Postby ribanna » Sat Mar 20, 2010 6:48 pm

Liviu-Iulian wrote:
ribanna wrote:ori sunt...........ce?nu comenta, se vede ca nu faci piata zilnic.......................am cumparat acum o ora o sticla de suc pepsi la 2,5 kg pe care am dat 6 lei(1,5 euro)....cu noroc zic, ca mai deunazi am cumparat si mai scump!carnea pe care o cumpar e muschi, pulpa, ca doar nu oi da la copii oase!nu stiu ce apa cumperi tu dar problema e ca oricat as cauta o apa minerala baubila, nu as gasi la pretul pe care tu il spui!si da, exact, dau pe o cutie de lapte 6 lei, ca cel de 3 lei miroase a urina!si e la punga, ambalata in conditii mizere!am cumparat din bucuresti, cat am fost in vizita la cineva, o sticla de sirop de ciocolata cu 8 lei, din megaimage!la braila am cumparat-o din billa cu 12 lei!asa ca scuza-ma daca zic adevarul!unde locuiesti, ca vin sa fac piata si eu de la tine din oras!aaaaaaaaa, plus ca nu detin masina, asa ca nu ma incumet sa ma duc la capatul orasului, unde sunt hipermaketurile, ci cumpar din cartier!
P.S m-au costa gazele pe toata iarna, adica 4 luni 600 euro!o zi buna!

Don'soara Ribanna este clar ca nu traim in aceeasi Romanie :) Sunt persoane si persoane care au stiluri de viata diferite, stiluri de shopping diferite dar de la ideea de a spune ca nu fac piata zilnic sau chiar a se lasa sa inteleaga ca preturile la alimente sunt la fel sau chiar mai scumpe decat in Cipru ar trebui sa te abtii pentru ca induci in eroare destui oameni (atat pe cei de acolo din Cipru, cat si din alte parti).
Nu e treaba mea de unde faci cumparaturile tu si cat de des, eu spun ce cumpar eu si la c pret. Referitor la lapte, laptele e lapte indiferent ca il iei la 6 lei sau 2 lei (si acesta este tot la CUTIE nu punga, pasteurizat, tratat si trecut prin departamentul de control al calitatii) .In Bucuresti stau si imi fac cumparaturile.
Voi atasa si cateva imagini cu preturile din catalogul unui supermarket pentru a nu face reclama

ma simt bine ca ma domnisoresti, dar totusi nu intrece limita.Bucurestiul, la preturi, e unul dintre cele mai ieftine orase din tara, din cauza multitudinii de supermarketuri.in plus am calatorit destul in europa incat sa stiu sa fac diferente de preturi....problema nu e asta, ci felul in care abordezi totul!nu am de ce minti, astea sunt preturi zilnice peste care dau.nu am masina sa cumpar din supermarket, timpul imi e ocupat cu scoala si antrenamentele celor doi copii,asa ca pierd la partea financiara cumparand din cartier!si daca nu stii diferenta dintre un lapte de 6 lei si unul de 2 atunci inseamna ca nu ai consumat lapte de 6 lei!calitatea isi spune cuvantul!daca tu preferi sa cumperi ieftin si prost, eu nu!am patit destule cu alimente de calitate inferioara, adica ajuns prin spitale, aruncat la gunoi, mucegai!iarta-ma, pentru mine esti un pusti simpatic care a avut curajul sa isi zica parerea, dar asta nu inseamna ca nu avem dreptate amandoi!te invit la mine in oras sa te convingi, pentru ca esti in dezavantaj, tu nestiind preturile de aici, dar eu cunoscandu-le pe cele din orasul tau.pupici, si nu mai fii asa nervos tot timpul. :lol:

ribanna
Active

Postby ribanna » Sat Mar 20, 2010 6:55 pm

tavimunteanu wrote::roll: Si cand te gandesti ca totul a plecat de la rugamintea de a-mi da si mie de stire, cei care traiesc deja in Cipru, daca afla ceva de un job! ;)
Sangele latin apa nu se face!
Ramane valabila rugamintea cu job-ul!
O zi buna!

eu mi-s grecoaica, asa ca nu se pune :lol: .daca ai fii avut si alta meserie, ti-as fi recomandat sa iti depui cv-ul la firma care se ocupa de recrutarea fortei de munca pentru constructia noului port din limassol.dupa paste abia se accepta cv-urile, dar e un inceput. va fi nevoie de aproape toate genurile de meserii de baza.....dar din cate ai spus, nu prea te incadrezi.

ribanna
Active

Postby tavimunteanu » Sat Mar 20, 2010 11:01 pm

ribanna wrote:eu mi-s grecoaica, asa ca nu se pune :lol: .daca ai fii avut si alta meserie, ti-as fi recomandat sa iti depui cv-ul la firma care se ocupa de recrutarea fortei de munca pentru constructia noului port din limassol.dupa paste abia se accepta cv-urile, dar e un inceput. va fi nevoie de aproape toate genurile de meserii de baza.....dar din cate ai spus, nu prea te incadrezi.

Dar ce job-uri sunt? Poate fi un inceput ... in vreun depozit, gestionar materiale de constructii, manipulant chiar (daca se dau bani frumosi ...;)))
Stiu si eu ...
Si nu aveam de unde sti ca esti grecoaica ... :wink:

tavimunteanu
Active

Postby ribanna » Sun Mar 21, 2010 10:10 am

tavimunteanu wrote:
ribanna wrote:eu mi-s grecoaica, asa ca nu se pune :lol: .daca ai fii avut si alta meserie, ti-as fi recomandat sa iti depui cv-ul la firma care se ocupa de recrutarea fortei de munca pentru constructia noului port din limassol.dupa paste abia se accepta cv-urile, dar e un inceput. va fi nevoie de aproape toate genurile de meserii de baza.....dar din cate ai spus, nu prea te incadrezi.

Dar ce job-uri sunt? Poate fi un inceput ... in vreun depozit, gestionar materiale de constructii, manipulant chiar (daca se dau bani frumosi ...;)))
Stiu si eu ...
Si nu aveam de unde sti ca esti grecoaica ... :wink:

sincer, acest proiect este de mare amploare pentru cipru, domeniile in care se va cere forta de munca este enorm...constructori, proiectanti, designeri, arhitecti,instalatori etc.in limassol va dura constructia bazei 2 ani, si cea a celor 1000 de case sau vile de vacanta inca 7 ani.se va extinde si in alte orase, cum ar fii larnaca, paphos....plus ca tot ciprul va fii bagat pe gaz din conducta!cei care au meserii de baza care se cer vor avea de lucru destul, caci cipriotii nu-s in stare de nimic!daca lucrezi in IT ar fii bine sa cauti sa iti depui un cv, cine stie ce iese.J&P Avax A.E, asta e firma care angajeaza....incearca!

ribanna
Active

Postby tavimunteanu » Sun Mar 21, 2010 2:54 pm

ribanna wrote:sincer, acest proiect este de mare amploare pentru cipru, domeniile in care se va cere forta de munca este enorm...constructori, proiectanti, designeri, arhitecti,instalatori etc.in limassol va dura constructia bazei 2 ani, si cea a celor 1000 de case sau vile de vacanta inca 7 ani.se va extinde si in alte orase, cum ar fii larnaca, paphos....plus ca tot ciprul va fii bagat pe gaz din conducta!cei care au meserii de baza care se cer vor avea de lucru destul, caci cipriotii nu-s in stare de nimic!daca lucrezi in IT ar fii bine sa cauti sa iti depui un cv, cine stie ce iese.J&P Avax A.E, asta e firma care angajeaza....incearca!

Multumesc, pentru moment! Imi voi depune CV-ul!

tavimunteanu
Active

Postby Liviu-Iulian » Mon Mar 22, 2010 12:10 pm

ribanna wrote:iarta-ma, pentru mine esti un pusti simpatic care a avut curajul sa isi zica parerea, dar asta nu inseamna ca nu avem dreptate amandoi!te invit la mine in oras sa te convingi, pentru ca esti in dezavantaj, tu nestiind preturile de aici, dar eu cunoscandu-le pe cele din orasul tau.pupici, si nu mai fii asa nervos tot timpul. :lol:

Nu te lua dupa o poza care o vezi aici :wink: ma bucur ca am ajuns totusi la o concluzie comuna legata de dreptatea amandorura,cat si asupra preturilor din RO, numai bine.
Imi cer scuze de offtopic moderatorilor

Liviu-Iulian
Active

Postby SPF » Mon Mar 22, 2010 2:45 pm

ribanna wrote: caci cipriotii nu-s in stare de nimic!

Da, d-aia au un nivel de trai mai ridicat decat noi si niste legi mult mai de bun simt, ca nu sunt in stare de nimic. Eu ma multumesc sa traiesc in tara asta cu oameni buni de nimic decat sa ma duc inapoi in tara aia plina de capabili numita Romania. Si daca esti casatorita cu un grec nu se pune ca esti grecoaica.

SPF

Postby ribanna » Mon Mar 22, 2010 9:52 pm

SPF wrote:
ribanna wrote: caci cipriotii nu-s in stare de nimic!

Da, d-aia au un nivel de trai mai ridicat decat noi si niste legi mult mai de bun simt, ca nu sunt in stare de nimic. Eu ma multumesc sa traiesc in tara asta cu oameni buni de nimic decat sa ma duc inapoi in tara aia plina de capabili numita Romania. Si daca esti casatorita cu un grec nu se pune ca esti grecoaica.

nici eu nu m-as mai intoarce in romania :lol: .sunt casatorita cu un roman din fericire,eu sunt grecoaica :wink: la origine, iar cipriotii sunt ridicati ca nivel de trai din alte cauze, nu ca sunt ei harnici si destepti.

ribanna
Active

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010