vreau parere FOOD & BEVERAGE: WAITER

Ceea ce ar trebui sa stii inainte sa iei decizia de a veni sau nu in Cipru.
Nu uita ca fiecare are personalitatea lui, nevoile lui, asteptarile lui... iar noi iti putem spune doar cum se vad lucrurile din punctul nostru de vedere. Decizia e doar a ta!

Re: vreau parere FOOD & BEVERAGE: WAITER

Postby clau » Mon Nov 28, 2011 10:03 am

rareszi wrote:update dupa atatea luni... concluzie: munca de sclav,batjocura si hrana pt staff jegoasa.
sugestii: stati acasa daca nu aveti obligatii, mai bine tanar si fara bani decat cu 2mii d euro si cu sanatatea varza!

depinde unde nimeresti, unii nu dau 2 centi pe pielea ta de roman, desigur ca o mica parte din ei mai sun si oameni buni
programul la hotel e dezastru pt staff, nu e fix sa zici ca lucrezi zilnic la fel de la 7 la 3, e pe ture prin rotatie...esti rupt de oboseala cand te trantesti in pat, dar pt bani trebe sa tragi din greu ca ospatar

longbou si bogdanbf te-au avertizat...banii erau foarte putini si programul era de asteptat sa fie asa, cand te cazeaza ei te iau si din pat daca au nevoie de tine chiar daca de-abia te-ai pus la somn dupa o tura grea.

Oricum daca mai esti pe-aici incearca in alt loc/domeniu, poate esti mai norocos de data asta :)

Bafta!

clau
Moderator

Postby rareszi » Sun Dec 04, 2011 11:30 pm

sunt inca in cipru, dar acuma am auzit ca nu prea se gasesc locuri de munca in perioada asta, nu e sezonul, as schimba maine hotelul daca as avea o oferta

rareszi
Interested

Postby Yemy » Wed Jan 11, 2012 9:42 pm

Draga Rareszi, tocmai ce mi-am semnat astazi oferta si contractul de intermediere cu cei de la ICEP si ceea ce povestesti tu este de-a dreptul socant pentru mine. Urmeaza sa plec la sfarsitul lunii martie in una dintre locatiile din Cipru si incantarea era mare inainte de a citi ceea ce ai postat tu, mai ales ca alte persoane care tot pleaca de ceva ani prin intermediul lor au fost destul de multumite... Nu mai inteleg nimic... Raspunde-mi,te rog, si da-mi cateva sfaturi pentru ca incept sa cred ca am facut un pas gresit. Multumesc mult si seara frumoasa!

Yemy

Postby sommerset » Fri Jan 20, 2012 12:32 am

Prietene....480 de euro este egal NIMIC . Aia in tara iti iau ochii spunandu-ti ca ai cazare si mancare si tot asigurat si ca banii astia sunt curati in mana.
Hai s`o luam pe puncte, ce inseamna fiecare promisiune constand intr`un loc de munca + 480 euro + cazare + mancare + tipsuri

Loc de munca - intr-adevar, un loc de munca, in care esti inconjurat de o gramada de manageri, in care trebuie sa pleci mereu capul si sa faci orice ti se spune, in care daca ai norocul sa ai sefi mai blanzi, sigur dai peste colegi jegosi care te exploateaza pentru ca sunt mai "vechi". orele de munca sigur incep de la 9 ...dar de terminat, dumnezeu stie cand....lucrand in split chiar si de 3 ori pe zi

480 de euro - no comment

Cazare - un pat sau o saltea, undeva la un subsol de hotel sau la 30 de minute de mers, intr`o camera impartita de multe ori cu nespalati si needucati care debia s-au dat jos din copac

Mancare - resturi vechi de pana la o saptamana, ramase din bufeturile clientilor, mancare uscata si fara niciun gust, aceeasi de fiecare data, aruncata in batjocura la gramada ca pentru porci

Tipsuri - maxim 20-30 odata la 2-3 luni deoarece la hoteluri sunt all inclusive si chiar daca nu sunt, tipsurile sunt minuscule..si chiar daca sunt mari, sunt altii care-si ascut coltii la ele inainte de tine

Recomand locurile astea de munca doar celor disperati pentru care singura solutie este asta sau moartea de foame.

sommerset
Active

Postby rareszi » Sun Feb 05, 2012 8:43 pm

sommerset- asta ai patit tu prietene? OMFG!

rareszi
Interested

Postby sommerset » Wed Feb 08, 2012 2:34 pm

Asta am patit eu ? de parca ceea ce am descris este o RARITATE in Cipru de care n`a auzit nimeni ,lol...

sommerset
Active

Postby voicuioan » Wed Feb 22, 2012 7:31 pm

Am auzit multe cazuri !
Adevarul este ca nu exista adevar ...

voicuioan
Active

Postby indubitabil » Sun Feb 26, 2012 4:38 am

Eu chiar nu inteleg pe cei care vor sa vina in Cipru cu agentii de-astea...FRATILOR ! romanii nu au nici o restrictie in a veni/cauta de lucru in Cipru asa ca taiati-l pe intermediar si veniti direct, de ce sa ii umflati pe intermediarii aia ? Asta daca sunteti hotarati nebuneste sa veniti pentru ca, dupa cum bine vedeti, nu e prea roz.
Fara limba greaca dar cu o engleza buna si cu putina istetime/experienta, se poate castiga,si in domeniul asta turistic 1500 sau mai mult lunar dar astea sunt cazuri fericite ca sa zic asa. Grosul romanilor din pacate care vin aici nu au cunostinte avansate/experienta asa ca de-aia ajung sa lucreze pe cele mai nasoale slujbe la salarii minime.

Chiar si cei cu experienta, nu vorbesc numai de mine ci de oameni cu multi ani nu au siguranta locului de munca, asta poate ca e problema cea mai mare in acest domeniu in Cipru. Eu unul am lucrat mereu pe salarii peste medie in turism si au fost luni bune prin 2009 cand faceam bacsis aproape cat salariul sau poate mai bine dar lucram intr-unul din cele mai bine vazute locuri din oras si chiar si asa, daca calculezi stresul si faptul ca nici un meniu scump nu-i opreste pe unii dintre cei mai jegosi Ciprioti sa se aseze la tine pe sectie, eu as zice ca , mai ales in acest sector, Cipru e probabil printre cele mai nasoale destinatii de a-ti gasi un loc de munca. Iar in alte domenii e foarte greu, chiar si daca inveti limba greaca perfect. Am intalnit o romanca care fusese olimpica, locul I la limba greaca in Romania si venise aici in Cipru cu un fel de bursa apoi a ramas , asta in urma cu vreo 9-10 ani, intre timp mai facuse ceva cursuri si ajunsese sa lucreze intr-o firma pentru un cipriot libidinos, muncea cel putin 11-12 ore pe zi , era un fel de manager sau mai bine zis ea facea toata treaba iar ala lua toti banii. O platea cu 10 euro pe ora insa nu-i platea toate orele asa ca in mana nu castiga asa de mult , cu mult sub 2000 Euro. O persoana pe o pozitie asemanatoare si atat de "hard-working" ar castiga cel putin dublu in Vestul Europei sau in oricare alta tara non-bananiera.

In fine , povesti sunt multe dar deocamdata, ce trebuie sa intelegeti, voi astia care abia asteptati sa veniti sa ingrosati randurile romanilor e ca Cipru e exemplul perfect pentru acea zicala cu gardul vopsit si leopardul dinauntru ;)

indubitabil
Active

Postby andrew » Sun Feb 17, 2013 10:52 pm

salutare tuturor!
daca mai sunt oameni ce s-au inscris la ICEPWORLD va rog mult sa impartasiti aici parerile/experientele voastre!
Nu intr-un mod negativ deoarece ...
Nu prea am de ales si trebuie sa muncesc undeva ,parintii mei avand probleme mari financiare si medicale, iar banii in Romania sunt aproape egali cu zero cand vine vorba de medicamente/tratamente pentru osteoporoza sau rate la banci...
M-am inscris pentru aproape orice se poate munci in Cipru;
aproape ca am lesinat si m-au trecut transpiratiile cand am citit vreo cateva "pareri/experiente" aici, nu prea mai dorm noaptea si sper sa nu-mi ramana oasele p-acolo...
Zic asta din "citite" si sigur stiu si altii despre ce vb...
Nu vreau sa vorbesc de rau pe nimeni si nimic, vreau doar pareri sincere despre cum e munca si viata in Cipru...
Pentru ca de "scapat" oricum nu mai pot pentru 12 luni...
va multumesc...
:cry:

andrew
Interested

Postby ionut » Mon Feb 18, 2013 11:08 am

@andrew
Ai exact cat este nevoie de gradul de desperare care te va face un bun angajat
( d.p.d.v. al ciprotilor, bineinteles ) facandu-i sa te calce in picioare.
Caci ei abia asteapta un strain desperat sa munceasca pentru a strange ceva
banuti, putini, desigur, pentru a-l face sa accepte cele mai nenorocite conditii
de munca, de cazare ( daca este cazul ), sa-l pacaleasca cu plata asigurarilor sociale,
sa-l insele cu plata pe orele lucrate.
Singura speranta ar fi cunosterea limbii grecesti si rautatea necesara de a-ti
impune punctul de vedere chiar si cu amenintari caci cipriotii se tem de acte oficiale
ca de dracul.
Inca un sfat: cand ajungi pe insula sa stii foarte bine unde sunt oficiile de asigurari
sociale si ale ministerului muncii. pentru eventuale si inerente probleme.
Dar poate ca nu va fi cazul ...
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

PreviousNext

Return to Vreau sa vin in Cipru