vreau parere FOOD & BEVERAGE: WAITER

Ceea ce ar trebui sa stii inainte sa iei decizia de a veni sau nu in Cipru.
Nu uita ca fiecare are personalitatea lui, nevoile lui, asteptarile lui... iar noi iti putem spune doar cum se vad lucrurile din punctul nostru de vedere. Decizia e doar a ta!

Re: vreau parere FOOD & BEVERAGE: WAITER

Postby andrew » Mon Feb 18, 2013 6:40 pm

ionut wrote:@andrew
Ai exact cat este nevoie de gradul de desperare care te va face un bun angajat
( d.p.d.v. al ciprotilor, bineinteles ) facandu-i sa te calce in picioare.
Caci ei abia asteapta un strain desperat sa munceasca pentru a strange ceva
banuti, putini, desigur, pentru a-l face sa accepte cele mai nenorocite conditii
de munca, de cazare ( daca este cazul ), sa-l pacaleasca cu plata asigurarilor sociale,
sa-l insele cu plata pe orele lucrate.
Singura speranta ar fi cunosterea limbii grecesti si rautatea necesara de a-ti
impune punctul de vedere chiar si cu amenintari caci cipriotii se tem de acte oficiale
ca de dracul.
Inca un sfat: cand ajungi pe insula sa stii foarte bine unde sunt oficiile de asigurari
sociale si ale ministerului muncii. pentru eventuale si inerente probleme.
Dar poate ca nu va fi cazul ...

Salut Ionut!
O sa incerc sa nu se intample chiar asa,dar deocamdata incep sa cred ca nu este "pe bune" oferta asta de la ICEP!
Problema e ca trebuie platiti acei 350 euro PANA LA URMA daca am facut contractul...
O sa postez aici cum decurge treaba ,si daca are un final "fericit" sau nu...
Am vazut ca este si mediatizata mult firma asta...
La naiba, nici nu prea mai dorm bine cand stiu ca 1.ori am de platit MOCA/DEGEABA 350 euro, ori 2.ajung prin Cipru si mor naibii pe acolo...
HappySummer Hospitality JobFair - Targ de Joburi Grecia & Cipru
http://www.youtube.com/watch?v=5vAjXcBWpGg
ICEPWORLD la Antena 1: Targul de locuri de munca in Grecia si Cipru, Joburi in SUA
http://www.youtube.com/watch?v=ae2FHh9814U

andrew
Interested

Postby Dodo_the_Bird » Wed Feb 20, 2013 6:11 pm

imi pare rau mai Andreie ca te-ai pus cu firmele de intermedieri, chiar nu se merita. nu se merita deloc sa vii in cipru la ora actuala, mai bine e in congo, dar in fine. sa ne dai mesaje ca sa ne spui cum ai supravietuit aici

Dodo_the_Bird
Active

Postby andrew » Wed Feb 20, 2013 9:15 pm

Dodo_the_Bird wrote:imi pare rau mai Andreie ca te-ai pus cu firmele de intermedieri, chiar nu se merita. nu se merita deloc sa vii in cipru la ora actuala, mai bine e in congo, dar in fine. sa ne dai mesaje ca sa ne spui cum ai supravietuit aici

Stai usor ca nu mai dorm noptile deloc :shock:
uite ce am gasit "fresh" de azi 20.02.2013: Somebody needs to care about them

Cred ca o sa-i spun si D-nei Diana Nica sau chiar "mai sus"/Suzanne Nuridsany despre articolele astea Sambata,Duminica asta cand trebuie sa merg la Bucuresti sa sustin ceva interviuri...
Oricat as incerca sa inteleg "mecanismul" recrutarilor in asemenea conditii economico-sociale,chiar nu pricep si sunt indignat+socat!!!
...
p.s. : "ca fapt divers", TOATE hotelurile ce vor fi reprezentate Duminica la targul de joburi, sunt din Paphos...
p.p.s. si cateva din Creta/Grecia

andrew
Interested

Postby andrew » Thu Feb 21, 2013 9:18 pm

Dodo_the_Bird wrote:imi pare rau mai Andreie ca te-ai pus cu firmele de intermedieri, chiar nu se merita. nu se merita deloc sa vii in cipru la ora actuala, mai bine e in congo, dar in fine. sa ne dai mesaje ca sa ne spui cum ai supravietuit aici

problema rezolvata,contract anulat dar numai dupa plata celor 50 euro!
Sfatul meu: nu aveti incredere IN NICI O FIRMA DE INTERMEDIERE, oricare ar fi ea,deoarece 99,999% sunt escroci ce nu vor decat sa va ia banii si sa va trimita pe o stanca in mijlocul marii mediterane CA SCLAVI si nimic mai mult!
Nu mai vreau sa aud,vad,"miros" vreodata CIPRU!
Prefer muritor de foame in tara mea,cu putinul pe care-l am,LIBER si mai ales fara sef/"STAPAN"!
Cum o sa ma descurc in continuare,o sa vad eu!
va multumesc pentru raspunsuri, si aici nu mai postez deoarece mi-am pierdut orice urma de "interes" si de fapt chiar sunt PROFUND SCARBIT de cuvantul "CIPRU"!
Numai bine va doresc si GANDITI DE 1000 ORI INAINTE DE A FACE CEVA!

andrew
Interested

Postby ingineru68slatina » Thu Feb 21, 2013 9:47 pm

a venit, a facut valuri si s-a dus
fie-i tarana usoara

ingineru68slatina
Active

Postby ionut » Thu Feb 21, 2013 9:59 pm

Si nici macar nu a pus piciorul pe insula!
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Fri Feb 22, 2013 11:59 am

andrew wrote:problema rezolvata,contract anulat dar numai dupa plata celor 50 euro!

pai de ce le-ai dat 50 de euro?
le spuneai clar ca nu mai vrei sa colaborezi cu ei, iar daca insistau, le ziceai ca atunci cand te prezinta angajatorilor incepi sa-i tragi de mustata.
si sa le zici ca toti candidatii sunt luati de la scoli cu nevoi speciale.
iar in final le ziceai sa se gandeasca mai repede sa rezilieze contractul ca daca totusi te prezinta unui angajator o sa-ti dea ei bani numai ca sa stai cuminte.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Sun Feb 24, 2013 12:11 pm

andrew wrote:salutare tuturor!
daca mai sunt oameni ce s-au inscris la ICEPWORLD va rog mult sa impartasiti aici parerile/experientele voastre!
Nu intr-un mod negativ deoarece ...
...
:cry:

Andrew, daca nu ma insel, m-ai contacta si pe emailul de pe blog. Poate gresesc eu. in fine... Daca nu vrei sa vezi raul care te asteapta aici, e treaba ta, dar eu daca as fi in locul tau mi-as pune urmatoarea intrebare: "De ce ar dori un angajator sa aduca oameni la munca din afara tarii cand in tara respectiva somajul (oficial) a trecut de 15%?" Si de aici posibile raspunsuri:
1. Nu gaseste oameni calificati in domeniu - exclus pentru ospatarie, hotelarie etc
2. Vrea sa aduca vorbitori de limba straina pe care nu-i gaseste aici. - la fel, exclus.
3. Vrea sa puna 3 juguri pe ei si sa-i munceasca 14-16-18 ore pe zi pentru 400 de euro si un blid de resturi de mancare.

Acum uita-te atent si vezi cam pe unde te incadrezi.

Si inca ceva ce nu cred ca s-a spus aici: contractele semnate cu intermediarul din RO nu au NICI O VALOARE IN CIPRU. Promisiunile facute de ei nu reprezinta o obligatie pentru angajatorul cipriot.

Una peste alta, daca ai intrat in hora trebuie sa joci, dar pe viitor anunta-ti prietenii sa cerceteze de 5 ori inainte sa semneze ca primarii!
Daca vii si o sa ai norocul sa nu puna ala 3 juguri pe tine ci doar 2, atunci sa spui mersi.

Multa bafta si tine-ne la curent cu ce ai gasit in Cipru! (evident, daca ai timpul si puterea sa te mai duci la un internet dupa serviciu)
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby felen » Fri Mar 15, 2013 6:04 pm

parerea mea,sunt de 4 ani aici si tot prin agentie am venit,STAI ACASA!!!nu mai este cipru ce a fost!aduc pe altii din afara pe sezon,pt k ii pot fraieri la salarii.minim(dak nu gresesc)pe economie aici ar trebui sa fie 848,sau cam asha ceva,dar in domeniul ales de tine nu vei gasi pe nimeni angajat cu banii astia.au inceput sa isi bata si aici joc de noi,am intelea k nici yelow slipul nu se mai da pt romani si bulgari.aduc chinezi la care le dau rezidenta permanenta si greci k deh is fratii lor si is in rahat pana in gat.oricum am auzit k pleaca zilnic cu zecile de romani acasa,familii intregi.probabil k in curand asta voi face si eu...desi nici acasa nu am ce face chiar dak am terminat o facultate(sunt economista).bafta1

felen
Active

Previous

Return to Vreau sa vin in Cipru