Un sfat pentru venirea in Cipru

Ceea ce ar trebui sa stii inainte sa iei decizia de a veni sau nu in Cipru.
Nu uita ca fiecare are personalitatea lui, nevoile lui, asteptarile lui... iar noi iti putem spune doar cum se vad lucrurile din punctul nostru de vedere. Decizia e doar a ta!

Un sfat pentru venirea in Cipru

Postby feelthevibe » Tue Jun 26, 2012 2:52 pm

Va salut din Romania! Inainte de toate, as dori si eu niste sfaturi. Planuiesc sa vin in Cipru sa imi caut de munca incat sa ajung pana pe 10 Iulie 2012. Asa ca am 2 posibilitati.

Prima posibilitate ar fii sa vin cu avionul, cu toate ca, de cand sa desfintat aeroportul Baneasa, s-au ingrasat si preturile la bilete. Daca ar fii sa iau astazi de exemplu un bilet pentru Larnacca ar fii in jur de 135 Euro si intr-un fel nu prea imi convine.

Iar a 2-a posibilitate ar fii sa merg cu autocarul pana in Grecia, si apoi sa vin cu vaporul in Limassol. Este in jur de 58 Euro biletul de autocar, care este destul de ok. Problema fiind alta: Nu stiu de unde pot lua vaporul din Grecia spre Limassol, pentru ca nu am ajuns niciodata pe acolo. De asemenea nu stiu cat ar fii trecerea, banuiesc k mai mult de 20 de Euro nu e, acum voi sa-mi spuneti.

In concluzie, as vrea sa stiu care ar fii cea mai usoara varianta si de unde pot lua din Grecia vapor spre Limassol. Trebuie sa mentionez ca ar fii mai bine pentru mine daca as venii cu autocarul pentru ca eu am 20 de ani si nu stau bine cu banii, iar tatal meu sta deja in Limassol.

feelthevibe

Re: Un sfat pentru venirea in Cipru

Postby bogdanbf » Tue Jun 26, 2012 8:42 pm

nu exista ferry pentru pasageri din Grecia spre Cipru. Trebuie sa vii tot cu avionul, deci nu faci nici o afacere. Ia-ti biletul mai tarziu si poate gasesti mai ieftin.
ar fi o a treia posibilitate, sa iti iei bilet la Turkish airlines si sa aterizezi in partea de Nord a Ciprului si de acolo sa te ia cineva.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby bizkitt » Tue Jun 26, 2012 11:12 pm

feelthevibe tatal tau de cand este in Limasol? nu te poate ajuta cu bani pt bilet de avion? el cum a ajuns aici?
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby longbou » Wed Jun 27, 2012 5:44 pm

bogdanbf wrote:nu exista ferry pentru pasageri din Grecia spre Cipru. Trebuie sa vii tot cu avionul, deci nu faci nici o afacere. Ia-ti biletul mai tarziu si poate gasesti mai ieftin.
ar fi o a treia posibilitate, sa iti iei bilet la Turkish airlines si sa aterizezi in partea de Nord a Ciprului si de acolo sa te ia cineva.

scria in ziarul romanesc ca acum pot transporta si 12 persoane parca, nu stiu sigur. oricum nu e o solutie pentru ca e mai scump decat ar venii cu avionul

ai gasit la turkish bilete mai ieftine?

bizkitt wrote: el cum a ajuns aici?

cu avionul, mai mult ca sigur
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby feelthevibe » Thu Jun 28, 2012 11:40 am

nu, pana la urma am luat bilet de avion, ca m-am mai interesat in legatura cu ferry-ul. 132 Euro pe 6 Iulie cu Blue Air

feelthevibe

Postby dannydanny » Sun Jul 01, 2012 12:16 pm

La banii astia veneai cu Taromul si mai mancai si o "friptura".

dannydanny
Active

Postby perpaditos » Sun Jul 01, 2012 5:54 pm

exact pe 21 august tre sa plec in tara as ca m-am orientat nitel iar raportul pret-calitate prefer tarom cel putin la tarifele afisate azi 01.07.2012. cu diferneta: la tarom bagaj max20kg + "friptura" incluse in pret , la blue -air fara bagaje si nici macar o supa nu mai zic de o ciorba, diferenta de 10 euroi!!!! celputin la tarom nu se intimpla sa .."avem intirziere 2 ore"

perpaditos
Active

Postby bogdanbf » Mon Jul 02, 2012 10:05 am

normal ca Tarom a fost mai ieftin, mai ales ca BlueAir nu zboara Martea :) :) :)

in 2009 inainte de Craciun am fost in tara cu Tarom. Stii cata intarziere au avut? 2 ore si 30 de minute. Iar "friptura" e de fapt o casoleta in care gasesti 2 linguri de orez si 3 bucatele de carne, ambele cu gust de plastic. Nu prea vad unde e diferenta de calitate si nici cea de confort.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby indubitabil » Thu Jul 26, 2012 11:11 pm

Calitatea zborurilor Tarom este intr-adevar varza, mai ales de ceva timp cred ca nu au mai investit nici un sfant iar serviciul este la pamant. Calatoresc des cu avionul datorita slujbei si sincer mi-e rusine ca roman de Tarom, de Blue Air nu mai zic dar acolo nu-s pretentii asa mari fiindca e low-cost. Pacat ca au taiat wizz zborurile ca aia barem aveau avioane mai noi. In ultimul timp merg tot mai mult cu Olympic cel putin pana la Atena si de acolo schimb spre alte destinatii si desi sunt ieftini, calitatea e foarte ok, cele mai zambarete si dragute hostess-uri , mancarea e ok.... Nici CyprusAir nu e cine stie ce, dar fata de Tarom e ca diferenta intre caruta si masina.

indubitabil
Active

Postby perpaditos » Fri Jul 27, 2012 11:37 pm

indubitabil wrote:Calitatea zborurilor Tarom este intr-adevar varza, mai ales de ceva timp cred ca nu au mai investit nici un sfant iar serviciul este la pamant. Calatoresc des cu avionul datorita slujbei si sincer mi-e rusine ca roman de Tarom, de Blue Air nu mai zic dar acolo nu-s pretentii asa mari fiindca e low-cost. Pacat ca au taiat wizz zborurile ca aia barem aveau avioane mai noi. In ultimul timp merg tot mai mult cu Olympic cel putin pana la Atena si de acolo schimb spre alte destinatii si desi sunt ieftini, calitatea e foarte ok, cele mai zambarete si dragute hostess-uri , mancarea e ok.... Nici CyprusAir nu e cine stie ce, dar fata de Tarom e ca diferenta intre caruta si masina.

blue air low cost ????????????hahaha 1100 pt luna august 3 persoane? bine ca am gasit solutia : plecare cu cyprus ( care au de asemenea "souvlakiute" si bagajele incluse) si intoarcere cu pegasus pe la turci => economie de 250 euro in luna august. chiar daca dau 150 euroi la taxi pina in larnaka si tot cistig 100 euroi (haleala pe o saptamina) blue-air lowcost flight the big..........skata :evil: am zis eu ca wizz-ul e ca la rata da totusi e diferenta mare intre wizz si blue-air

perpaditos
Active

Next

Return to Vreau sa vin in Cipru