Permis de conducere & asigurare auto

Condusul in Cipru este o necesitate, nu un lux! Acte, scoala de soferi si informatii.
Vezi si: Anunturi auto, Transport Romania-Cipru

Postby compy » Tue May 04, 2010 4:56 pm

Iata ce stiu eu:
1) Permisul auto: e valabil cel romanesc si poti sa-l folosesti si in Cipru. Dupa 6 luni zic ei sa il schimbi cu unul cipriot, dar eu nu am facut-o inca, deci nu stiu cum se procedeaza. Nu vei da examen. Am citit ca permisul romanesc iti va fi trimis la Politia Rutiera din Romania, acolo unde ai domiciliul din buletin, si il poti ridica din Romania cand revii, probabil cand il predai pe cel cipriot. Permisul cipriot de conducere e foarte "modern", e o simpla bucata de hartie... Astept cu interes introducerea permiselor de tip card plastifiat.
Dezavantajul de a folosi permisul romanesc pe teritoriul Ciprului este ca aici vei fi considerat incepator, indiferent de vechimea lui din tara, si asta te va costa aproape dublu la asigurarea auto. Vechimea nu se cumuleaza nici de la un an la altul, decat daca il preschimbi in unul cipriot.
Nu am auzit nici de amenzi date pentru ca nu ai preschimbat permisul in termenul limita de 6 luni.

2) Certificatul de inregistrare a cetatenilor europeni pe teritoriul Ciprului (yellow slip) e valabil 5 ani de la data emiterii. Se numeste "galben" pentru ca minunata hartie e galbena cu scame, nu mai e maro :)) El trebuie sa aiba un numar de inregistrare, numele tau, poza, adresa de rezidenta, data emiterii. Daca ai toate astea pe certificatul tau cel vechi, nu vad nici un motiv sa nu fie valabil.

compy
Moderator

Postby clau » Tue May 04, 2010 5:07 pm

Nu mai trebuie sa dai nici un examen doar te duci acolo de unde-si iau ei carnetele, Archi Odigon sau la Grafeio tou Politi cu carnetul romanesc si am inteles ca ti-l retin pe acela si-ti elibereaza unul cipriot, cel romanesc il trimit in Romania la politie, banuiesc ca in cazul intoarcerii in tara sa poti sa ti-l recapeti.

Alien card-ul nu mai este valabil de cand Romania a intrat in UE dar de hartia galbena ai nevoie, in primul rand arata ca esti in evidentele lor si daca vei vrea, in baza acesteia, poti sa-ti scoti si un buletin pentru cetatenii europeni, arata cam ca al lor doar seria este putin diferita de buletinele ciprioate. Pentru mai multe informatii te poti adresa celor de la Grafeio tou Politi, il recomand cu caldura, sant foarte amabili si chiar te scapa de multa alergatura. In Limassol acest birou este la Molo aproape de portul vechi.

clau
Moderator

Postby cip2006is » Tue May 04, 2010 6:32 pm

@hera_girl : permisul roamanesc este valabil si in cipru, cei de la asigurari si bineintzeles politzia recomanda schimbarea in permis cipriot.
Preschimbarea in permis cipriot se face fara examen. Trebuie sa completezi un formular, doua poze, o taxa care era 25 lire pt cat A, B si 35 lire pt celelalte categorii + o fisa/adeverintza medicala (numai pt soferii profesionisti). E posibil sa itzi ceara sa dovedesti ca esti intrata in Cipru de cel putzin 6 luni.
Acum trei ani se elibera un alien card cu un pink slip, acum se face galben slip care e format A4. de preferat e sa il ai pe asta galben! Yelowslip-ul asta nu se trimite acasa, trebuie sa te prezintzi personal la Emigrari (roundabout Emigration, unde este si un Orfanidis mare peste autostrada)
Mai detaliat aici: http://www.cyprusalien.com/forum/viewto ... alien+card
Mai exact unde se pot schimba permisele, ma refer la Limassol, de la roundabout Trodos, cum urci spre Trodos, la al 3-lea semafor faci dreapta si imediat in 100 metri faci stinga, urci aproape 1 km pina vezi pe dreapta unitatea militara, mai mergi 200 metri si ai sa vezi pe stinga o cladire mare cu o parcare plina cu masini de scoala. la intrarea in parcare ai sa observi o tanti la o masutza cu umbrela. pe ea o potzi ruga sa te ajute sa completezi formularul, te costa 2 euro cred (un suc).
Probabil se mai poate schimba permisul si linga portul vechi, nu mai stiu cum se cheama cladirea aia, dar stiu ca am facut actele de vinzare ale masinii si mi-au facut "kociani" pe loc ( aproape 9 euro?!)

cip2006is
Active

Postby bizkitt » Tue May 04, 2010 7:10 pm

Eu conduc de 4 ani cu permisul romanesc si totul a fost ok pana acum... am fost sa vad pt preschimbare si trenuie tradus in greaca 40 euro + taxa de schimbare 60 euro. Cei care au permis romanesc vor plati cu +25% la asigurare si inca +25% daca nu ai 2 ani de condus in cipru... se mira unii dece platesc peste 300 euro asigurare la o masina normala asta este motivul.

bizkitt
Active

Postby hera_girl » Tue May 04, 2010 7:35 pm

Multumesc pentru feedback-ul prompt si pentru informatiile prezentate.
Sper ca detaliile si indrumarile pt Limassol sa fie de ajutor persoanelor care se stabilesc acolo.
Eu din pacate voi locui in Nicosia.
Oricum, am inteles ce am de facut cu permisul.
Sunt asa de bucuroasa ca nu trebuie sa mai dau examen :D

Dezavantajul de a folosi permisul romanesc pe teritoriul Ciprului este ca aici vei fi considerat incepator, indiferent de vechimea lui din tara, si asta te va costa aproape dublu la asigurarea auto

Nevasta colegului a platit pt asigurare in jur de 600 euro. Deci, ma astept si eu sa platesc o caruta de bani.
O sa incerc sa depun actele pt permisul cipriot imediat cum ajung si drept dovada ca am mai mult de 6 luni in cy o sa-i arat fostul contract sau alien card-ul. Nu au nici o dovada ca am fost plecata in Romania.
Sper sa mearga.

Acum trei ani se elibera un alien card cu un pink slip, acum se face galben slip care e format A4. de preferat e sa il ai pe asta galben! Yelowslip-ul asta nu se trimite acasa, trebuie sa te prezintzi personal la Emigrari

Exact acest alien card cu pink slip am.
O sa ma duc cu card-ul la emigrari si o sa-mi spuna ei exact ce pasi trebuie sa urmez sa intru in posesia yellow slip si daca se mai iau in considerare cei 3 ani.

Va multumesc inca odata.

hera_girl
Active

Postby cip2006is » Tue May 04, 2010 7:51 pm

O alta practica a asiguratorilor este sa itzi ceara o dovada ca nu ai "claims" (daune) in ultimii 2-5 ani. Daca potzi aduce din Ro o dovada ca nu ai avut daune ar fi un avantaj, la Gan Direct sigur merge, nush la celelalte.

cip2006is
Active

Postby realwahl » Wed May 05, 2010 11:50 am

clau wrote:... carnetul romanesc ...ti-l retin si-ti elibereaza unul cipriot, cel romanesc il trimit in Romania la politie, banuiesc ca in cazul intoarcerii in tara sa poti sa ti-l recapeti.

Corect. Cand te intorci in Romania, poti sa ti-l recapeti de la politie. Pentru aceasta, in Romania, trebuie sa iti faci analizele medicale, sa dai testul psihologic... sa urmezi exact aceeasi procedura ca si cum ai solicita un carnet nou de conducere, cu singura diferenta ca nu mai dai dinnou examenul. Insa, in Romania am condus linistit cu carnetul din Cipru si desi m-a oprit politia, nu am avut nici o problema. Din contra... o data vroiau sa imi dea amenda (gresisem eu) si au renuntat pentru ca... nu stiau cum sa o faca cu carnetul cipriot sau li s-a parut prea complicat!!!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Re: Permis de conducere & asigurare auto

Postby V1RuS » Fri May 14, 2010 9:08 pm

Eu mi-am schimbat permisul romanesc cu unul cipriot si nu ma costat decat 60 de euro (pe 28.04.2010) , nu am dat nici un fel de examen
YM laleagane_v1rus ;)

V1RuS
Active

Postby Liviu-Iulian » Wed Jun 09, 2010 11:30 am

daca schimb permisul romanesc cu unul cipriot, cei de aici imi trec automat si categoria A pe noul permis cipriot sau trebuie sa dau examen pt categoria A?
inca o intrebare am, daca imi cumpar un scooter, platesc asfalia (asigurarea) pt el, aceasta se poate transfera la alt scooter?

Liviu-Iulian
Active

Postby cip2006is » Wed Jun 09, 2010 10:25 pm

In momentul preschimbarii permisului romanesc in permis cipriot itzi vor trece toate categoriile pe care le ai pe permisul romanesc, in cazul tau categ A.
In momentul in care cumperi o masina sau un scuter (motocicleta), trebuie sa ai un cover note pe vehicolul pe care il cumperi. Daca vinzi masina/motocicleta si asigurarea nu a expirat, o potzi transfera ( polita) pe noua masina/motocicleta pe care o cumperi, asigurarea fiind valabila pe perioada ramasa.
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

PreviousNext

Return to Sofer in Cipru