Permis de conducere & asigurare auto

Condusul in Cipru este o necesitate, nu un lux! Acte, scoala de soferi si informatii.
Vezi si: Anunturi auto, Transport Romania-Cipru

Re: Permis de conducere & asigurare auto

Postby roibigabriel » Mon Jul 19, 2010 11:47 pm

Am preschimbat permisul romanesc cu unul cipriot in martie, procedura este simpla , costa 60 de euro si il primesti pe loc, deoarece il PRINTEAZA in fata ta, asta daca o faci singur, daca apelezi la un birou de inmatriculari cum a facut colegul meu , e mai usor pentru ca te duce cipriotu' de mana la ghiseu , dar tot trebuie sa o faci singur si te costa 90 de euro.
Mentionez ca poti avea 70 de ani de experienta pe permisul romanesc, pe permisul cipriot vei aparea cu experienta ''O'' ( e normal deoarece Cipru se afla intr-o alta galaxie si masinile pe care le-ai condus pana acum nu au tot 3 pedale sau 2 si volan... sunt dotate cu 7 pedale si o mansa telepatica in loc de volan ! ), adica ca si cum ai luat permisul in momentul in care il preschimbi, asta se va vedea mai jos in costul asigurarii.
Colegul meu are permis de profesionisti si pentru ai trece toate categoriile pe noul permis cipriot trebuie efectuat un examen medical ( asa a spus femeia de la ghiseul de la permise ),el a ales sa treaca doar B.
Acum asigurarea pentru noi, am cumparat o "coaja" de Mazda din '87 cu motor de 1500, taxa de drum pe un an costa 90 de euro, asigurarea la Minerva am facut-o si costa 340 Euro pe un an, asta deoarece dupa permisele cipriote proaspat preschimbate suntem "incepatori".
De ce sa preschimbi ?
1.Asigurarea scade cu 50-60 de euro doar pentru ca ai permisul cipriot.
2.Dupa un an mai scade cu vreo 40-60 de euro deoarece prinzi "experienta".
Depinde de firma la care faci , dar noi nu am gasit o firma mai ieftina ( si va rog nu postati cu chestii de genul "-Daca mergeai nu stiu la ce firma era mai ieftin !"), am sunat toate firmele din Cipru, suma fiind aproximativ aceeasi, o singura firma ne-a facut o oferta mai tentanta si anume Gain DIrect, de 280 E , dar dupa ce a trimis mailul pentru aprobare , a revenit respins pe motiv ca nu avem "experienta" in Cipru si in consecinta nici macar nu au vrut sa ne faca nici macar la alte preturi.

Acum incet-incet incepem amandoi dupa aproximativ 4 luni sa intelegem cum se foloseste acceleratorul gravitational desi la viteze ce depasesc warp 2 se cam incalzeste fluxul de particule si nu ne putem obisnuii cu toate cele 7 pedale, incercam din rasputeri sa ne dezobisnuim si de semnalizat la toate curbele, dar tot nu putem sa scapam de obiceiul asta invechit pe care il aveam in Romania cand conduceam zeci de mii de km pe an pe antichitatile cu combustie interna !!!
Numai bine !
PS: Mai aveti intrebari ? Ca eu mai am raspunsuri !
Ne obisnuim cu rau si spunem ca traim bine !

roibigabriel
Active

Postby oblio » Tue Jul 20, 2010 7:09 am

roibigabriel wrote:...
Acum incet-incet incepem amandoi dupa aproximativ 4 luni sa intelegem cum se foloseste acceleratorul gravitational desi la viteze ce depasesc warp 2 se cam incalzeste fluxul de particule si nu ne putem obisnuii cu toate cele 7 pedale, incercam din rasputeri sa ne dezobisnuim si de semnalizat la toate curbele, dar tot nu putem sa scapam de obiceiul asta invechit pe care il aveam in Romania cand conduceam zeci de mii de km pe an pe antichitatile cu combustie interna !!!
Numai bine !
...

Ah, acum inteleg de ce ma acuza cipriotii ca sunt sarcastic si ironic cu ei...welcome in the club! :mrgreen:

oblio
Super Moderator

Postby Sovata » Sat Jul 24, 2010 1:12 am

am auzit ca este pe cale sa se schimbe legea lor pt a inmatricula masini/motoare aduse din alte tari . asa e ? sa fie o suma normala, nu sa platesti pe cm cub , ca te ajunge inca o data costul masinii,ca acum
http://cipru.3xforum.ro/ barfa,smenuri,sushanele

Sovata
Active

Postby wildcar » Fri Sep 24, 2010 10:20 am

Am si eu o intrebare. Pot conduce masina unei alte persoane din Cipru?(imprumutata). Sau imi trebuie si mie asigurare pentru aceeasi masina?

wildcar
Active

Postby realwahl » Fri Sep 24, 2010 12:47 pm

Daca soferul masinii are asigurare "all drivers", oricine o poate conduce cu acea asigurare.
Altfel, trebuie sa te adauge pe asigurarea lui (si sa plateasca cateva zeci de Euro in plus).
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby bizkitt » Fri Sep 24, 2010 8:38 pm

realwahl nu chiar oricine ci persoanele care au de cel putin 1-2 ani permis sau au intre 24-70 ani. Cel putin la etnikis si la olympic asa este nu stiu cat de strict este poate se spune numai asa :D
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby longbou » Sat Sep 25, 2010 2:06 pm

minim 2 ani de condus pe dreapta si intre 25-70 ani
cel putin a mea asa este, dar mai sunt asigurarile care sunt pentru masinile de servici
pe alea le pot conduce oricine, dar nu stiu daca se pot face si pentru persoane particulare
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby ionut » Mon Nov 28, 2011 9:49 pm

S-au schimbat conditiile celor de la asigurari, sunt asemanatoare celor din RO.
S-a eliminat acea conditionare stupida referitoare la cel putin 2 ani de condus
intr-o tara cu circulatia pa stanga si de asemeni poate conduce oricine masina
asiguratului fara a mai fii nevoie sa fie inscris pe asigurarea lui ca pana acum,
singura conditie fiind doar ca asiguratul sa fi permis folosirea masinii de o terta persoana
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby maryna » Tue Dec 20, 2011 3:37 pm

Ionut nu toate companiile de asigurari auto accepta conditia asta,trebuie neaparat sa indeplinesti niste conditii sa poti conduce orice masina doresti, iar agentul de asigurari trebuie sa opteze pentru un plan anume( de exemplu daca iti face asigurarea third party simpla,fi sigur ca vei intra in tribunal si tu si persoana careia i-ai incredintat masina sa o conduca fara o asigurare auto completa).Si in nici un caz cu permisul cipriot de incepator nu ai voie sa conduci o alta masina.
Asigurari auto ieftine !!!

maryna
Active

Previous

Return to Sofer in Cipru