Emigrare in... Danemarca!

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Re: Vreau sa vin in martie in Cipru

Postby schwarzkopf » Tue Dec 28, 2010 5:21 pm

Ca un fapt divers, clientii de la hotelul unde lucrez sunt absolut toti din Danemarca. Am vorbit si ras-vorbit pe tema locurilor de munca de acolo cu ei. Nu este greu sa obtii un loc de munca acolo, sunt locuri vacante cam pentru orice meserie iar in copenhaga sau aarhus cu siguranta iti poti gasi loc de munca intr-o saptamana maxim.

Cu conditia sa stii daneza :))

Multe bunicutze se "indragostise-ra" de mine in vara si mi-au oferit variante de emigrare acolo. Salariile sunt cele mai mari din europa dar problema e ca si taxele sunt de 40-50% plus ca preturile la orice sunt la fel, cele mai mari din europa. De ex. o garsoniera incepe de la 1000 Euro pe luna. Bine, sunt si multe beneficii cum ar fi neplata serviciilor medicale de orice fel in afara de cele stomatologice.
All in all , dintr-un salariu de 4000 de euro(29 mii de coroane daneze, un salariu situat in clasa de jos la ei), statul ia cam 1700-2000 euro, iar din restul trebuie sa supravietuiesti :)
Nicaieri nu e paradisul , e doar un mit al tarilor nordice si atat.

P.S. Scuze de off-topic dar daca tot s-a incins discutia...
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby todi » Tue Dec 28, 2010 6:26 pm

@schwarzkopf

Scuze de offtopic. Am lucrat 4 ani cu un consortiu de firme de proiectare daneze, Niras si Cowi se numeau. Am mai si fost pe'acolo de vreo cateva ori. Ma rog, impozitarea pe venit se face pe categorii, sau in praguri. Pana la xxx Dkk impozitul e atat, intre yyyy si zzz impozitul e atat, etc. Foarte eficient, intru totul comunist.

Principala problema a migratiei fortei de munca spre ei este limba. Daneza cred ca este foarte greu spre imposibil de invatat "din mers". Si mai au o chestie pe care multi maimutoi central europeni etc. nu o au: muncesc orice. Un cipriot din asta cu greu il convingi sa vidanjeze sau sa colecteze gunoiul , dar danezii n'au nici o treaba. Orice munca cinstita e foarte ok pentru ei. Parerea mea e ca nordicii in general au o mentalitate superioara restului europenilor.

On topic:

Aici doar benzinariile inchid marti la 2? Sau toate firmele? Ca nu prea inteleg.

Cheers

todi
Active

Postby longbou » Tue Dec 28, 2010 8:45 pm

miercurea se inchid mai devreme, nu martea
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bizkitt » Tue Dec 28, 2010 10:41 pm

Benzinariile marti! si alte magazine miercuri!
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby cip2006is » Wed Dec 29, 2010 12:30 am

in nicosia inchid miercuri la 2, si in limassol marti
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Re: Emigrare in... Danemarca!

Postby irina maria » Tue Sep 13, 2011 8:08 pm

salut, am gasit din intimplare acest topic si sincer chiar eram hotarita sa deschid un astfel de subiect apropo de ceea mai buna tara din europa unde sa "fugim" am tot auzit ca Danemarca este "the best" e chiar asa?? mai exista cineva pe acest forum care poate da ceva informatii mai recente ? va multumesc :)

irina maria
Active

Postby realwahl » Wed Sep 14, 2011 10:22 am

Cred ca cel mai bine e sa ii intrebi pe Romanii din Danemarca! Un google search rapid mi-a zis ca ii poti gasi pe:
- http://www.romania.dk/forum
- http://www.danemarca.dk/
- http://www.facebook.com/group.php?gid=4 ... 418&v=wall

Poate mai sunt si alte site-uri, insa eu pe astea le-am gasit si imi par ok.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby ionut » Tue Sep 27, 2011 2:17 pm

Trebuie sa fii cel putin lovit in cap sa ai 1000 de euro salariu in Romania si sa vii in cipru
sa muncesti pe aceeasi bani. Inzdravenire grabnica!!!
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Tue Sep 27, 2011 3:51 pm

ionut wrote: Inzdravenire grabnica!!!

multumesc!
daca iti spun ca si sotia castiga aproape de 1000 euro ce imi mai zici?
:lol:
dar cand iti spune cineva ca aici curge lapte si miere, ca dupa 4 ani de stat aici a depus actele pentru credit sa-si ia casa si nu este decat o formalitate sa-l aprobe, si mai esti si satul de mentalitatea din Romania, si de (b)asescu si (b)oc, si de tiganie si de multe altele, iti spun eu ca si tu ai pleca din Romania. chiar daca ai un venit mare!

mai ales daca atunci cand te intorci in tara poti avea tot un salariu de 1000 de euro
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby ionut » Tue Sep 27, 2011 7:32 pm

Si sotia castiga 1k € ?!!!!!!
Atunci chiar ca nu ma mira numele de user pe care il folosesti LONG( MARE in lb. engleza) si BOU (ro)
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

PreviousNext

Return to Piata muncii in Cipru