Emigrare in... Danemarca!

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Emigrare in... Danemarca!

Postby longbou » Mon Dec 27, 2010 1:26 am

bogdanbf wrote:@longbou: cam ce tari decente au emigranti putini? :)

suntem off topic
nu am facut un secret din asta, am spus-o si la ultima intalnire
eu as incerca Danemarca
pentru ca sunt cerinte in domeniu meu de activitate, si nu ma feresc sa o spun, am incercat sa ma documentez de pe un forum al romanilor din dk dar nu prea am fost ajutat
dar mare parte din useri erau fosti lucratori in fermele de porci, asa ca nu am avut multe pretentii
probabil ca in tarile nordice nu sunt asa multi emigranti
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Re: Vreau sa vin in martie in Cipru

Postby bogdanbf » Mon Dec 27, 2010 6:20 pm

da, dar pentru tarile nordice si dreptul de munca al romanilor este restrans ;)
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby longbou » Mon Dec 27, 2010 8:21 pm

daca au nevoie de personal nu este foarte dificil sa-l obtii

longbou
Active

Postby decada » Tue Dec 28, 2010 12:56 am

salut tuturor forumistilor si romanilor din Cipru.Am lipsit o mica perioada fiind ocupat cu alte probleme.Intre timp vad ca au aparut personaje noi (SPF longbou bogdanbf scwcpf )si au disparut altele precum dragon ,edi,etc....referitor la tarile nordice nu mai dezinformati oamenii!!!!99'99% din ele au dat drept de munca deplin Romanilor!!!!Nu trebuie sa obtii nici un DRept de Munca pt ca -l ai garantat!!!!!!!!Depinde de pregatirea si calificarea fiecaruia daca gaseste ceva sau nu.Exact ca aici in Cipru.Asa ca nu va mai dati cu parerea doar ca sa postati ceva.

decada
Active

Postby decada » Tue Dec 28, 2010 1:04 am

Am uitat sa va reamintesc,tarile nordice:Suedia,Finlanda,Norvegia,Danemarca,Islanda dintre care SUEDIA FINLANDA DANEMARCA au dat drept de munca FARA NICI O RESTRICTIE ROMANILOR!Islanda datorita problemelor ecomico-financiare nu se ia in socoteala

decada
Active

Postby longbou » Tue Dec 28, 2010 1:13 am

pot sa-ti spun de Danemarca
iti trebuie un numar, ei ii spun CPR, este un fel de CNP al nostru fara de care nu te angajaza nimeni si pe care-l obtii avand cazarea asigurata pe o peroada de timp, sau 10000 euro in cont, sau sa spuna alt roman ca stai la el si cum ar veni garanteaza el pentru tine

longbou
Active

Postby decada » Tue Dec 28, 2010 1:22 am

am mai uitat ceva cu graba asta:mai longbou,tu erai vorbitor nativ de ciprioata cand ai aterizat pe taramurile astea minunate?Doar intreb si eu asa....Ca de greaca ....Mai baieti voi chiar toti ati venit LA SIGUR sau PE MESERIE?Mai lasati-i si pe altii sa-si incerce norocul.Nici unul dintre voi nu aveti habar care-i sansa fiecaruia

decada
Active

Postby decada » Tue Dec 28, 2010 1:39 am

longbou vorbesti iar prostii.tocmai am venit din dk si nu e cum spui

decada
Active

Postby longbou » Tue Dec 28, 2010 2:33 am

decada wrote:longbou vorbesti iar prostii.tocmai am venit din dk si nu e cum spui

m-ai dat pe spate
si ai muncit in dk fara CPR
daca nu ai CPR in dk platesti 60% impozit, si sa fi de acord cu impozitul asta trebuie "sa fii lovit la ceas"
Pentru a putea lucra in Danemarca, in mod normal trebuie sa ai tax card, iar pentru a face rost de acest tax card ai nevoie de un CPR, totusi daca te angajezi si primesti primul salariu inainte sa ai tax card, firma la care lucrezi este obligata sa vireze catre Skat 60% din salariu tau
problema este ca se feresc sa te angajeze fara CPR. La un moment dat romanii de acolo isi puneau intrebarea daca nu cumva firma care angajaza fara nu trebuie sa plateasca vreo taxa, si de aia evita lucrul asta

decada wrote:tu erai vorbitor nativ de ciprioata cand ai aterizat pe taramurile astea minunate?Doar intreb si eu asa....Ca de greaca ....Mai baieti voi chiar toti ati venit LA SIGUR sau PE MESERIE

in alta ordine de idei eu nu vorbesc nici acum greaca sau ciprioata, si nici nu neg ca am facut o gresala venind aici, de aceea sfatuiesc pe atii sa gandeasca de 2 ori inainte sa faca pasul asta si sa nu faca gresala care am facut-o eu, si da, eu am venit "pe meserie" si nici nu as accepta sa muncesc altceva decat meseria mea (sofer profesionist)

ceea ce considera unii ca e un trai bun nu este considerat la fel de toata lumea
eu in momentul de fata muncesc in Cipru pe aceeasi bani pe care munceam in Romania inainte sa vin (1000 euro) si crede-ma ca abia astept sa gasesc ceva care sa imi convina in Romania sau in alta tara si sa plec de aici

longbou
Active

Postby crysxyz » Tue Dec 28, 2010 1:49 pm

loungbou are perfecta dreptate ! multi dusi cu pluta din dk in cy spun lucruri trasnite
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Next

Return to Piata muncii in Cipru