Mai e loc pe insula asta?

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Re: Mai e loc pe insula asta?

Postby Nefirescul » Mon Feb 07, 2011 7:07 pm

Sunt un spectator din Bucuresti extrem de amuzat de delirium tremensul de pe forumul asta :D. E ciudat cat de greu se regleaza piata imobiliara pe insulita aia de trei lei, de exemplu in Bucuresti poti gasi central cu o chirie de 150 euro locuinta lui KISS4THEONE, partea de common expenses ar merge pana la maxim 75% din pretul chiriei, iar asta doar pe durata iernii cand costurile sunt mai mari. Clar, cipriotii au bani la ciorap si isi permit sa tina preturile atat de sus... stiati ca e mai avantajos si mai ieftin un sejur la Roma in buricul targului decat in cipru? asta n-are nicio legatura cu subiectul, dar mi s-a parut tare anapoda :))

Nefirescul
Interested

Postby bogdanbf » Mon Feb 07, 2011 7:36 pm

Chiria de 150 de euro la un salariu mediu pe economie de aprox 1800 de lei (400 de euro) inseamna cam mult, mai ales ca un apartament cu 2 camere in Bucuresti nu il gasesti complet mobilat la 150 de euro nici sa stai in cap! Nu il gasesti in Iasi (da, in Moldova) cu atat mai putin in Bucuresti.

Cat despre sejururi, hotelurile din Roma sunt mai ieftine pentru ca si cheltuielile sunt mai mici, au clienti tot timpul anului (nu doar sezonier).
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Nefirescul » Mon Feb 07, 2011 8:00 pm

@bogdanbf: Buna referirea la Iasi (da, in Moldova :))... deh prin Iasi am umblat mai putin, Suceava insa o cunosc destul de bine si m-a dat pe spate numarul mari de biserici si stii ce mi-am zis: Wow, moldovencele sunt niste sfinte... aiurea, eu ma refeream la dinamica economica, ciprul e atipic din cauza izolarii. Iar daca nu ma crezi privitor la cat de tare s-au prabusit chiriile in Bucuresti, nu-i bai, vorba ta: Unde ti-e bine, acolo ti-e patria :)

Nefirescul
Interested

Postby crysxyz » Mon Feb 07, 2011 11:55 pm

nefirescu , daca stai la bucuresti si privesti lumea prin w.w.w. normal ca ti se par anapoda ! crede ma , realitatea este alta , cat despre comparatia cu sejurul , este total nepotrivita ! de ce ? pentru ca sant total diferite ca interes si particularitate dar te asigur ca nu este MAI ieftin,costurile cu transportul face diferenta . ciprul nu este atipic din cauza izolarii ,de unde ideea asta ? izolare de cine ? sant turisti din jumatate de europa permanent in cipru cat despre chiriile din cipru chiar nu are rost sa faci comparatie cu romania , este exact comparatia nivelului de trai , la un salariu oficial de 160 euro cat ai vrea chiria sa fie in romania ?? daca in cipru in medie dai 300 euro pe o chirie ,in franta pentru acelasi apartament dai 600-700 euro . Multi nu inteleg ca cipru este o insulita cu posibilitati limitate ,5-6 orase unde vin din ce in ce mai multi emigranti si foarte greu de gasit un job decent ,totusi 2011 se anunta un an bun in cipru referitor la turism si sper sa fie bine si pentru romani [ aia muncitori ]
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby Nefirescul » Tue Feb 08, 2011 10:43 am

@crysxyz: Mah prietene, ti-as raspunde dar am asa o retinere la alde d-astia care scriu "sant" in loc de "sunt", iar asta de doua ori ca sa ma asigure ca nu este o greseala :) Dar hai sa stric trei randuri pe tine...cum i-am spus si lui bogdanbf: Unde ti-e bine, acolo ti-e patria. Nedumerirea mea este referitoare la preturile din insulita aia de trei lei, referitor la turismul din Cipru... am innebunit de cald in Thasos acum 3 ani si nu mai dau Europa Continentala din mana. Sa ai spor!

Nefirescul
Interested

Postby crysxyz » Tue Feb 08, 2011 12:07 pm

mah - este corect romaneste !?, manelar ori copil . la scoala eu asa am invatat > sant < asa era corect gramatical ! deci am o varsta la care chiar nu ma intereseaza sa invat limba romana ! si crede ma nu imi aduce absolut nici un folos sa mai invat limba romana acum. in fond care este problema ta ? ai postat concluzia ca acum 3 ani ai inebunit ! asa si ? ? daca insulita este de 3 lei care este problema ta ? vrei sa demonstrezi ceva ? am mai spus ,turismul este diferit , in functie de ce vrei sa faci sau sa vizitezi ,comparatia ta nu isi are rostul ,Roma si Cipru nu au absolut nimic in comun . Ah !... ai vrut sa ne spui ca ai fost in Thasos ....bravo tie si la cat mai multe vacante ! cat despre turism spune mi EXACT ce doresti sa afli si te voi lamuri ,lucrez in domeniul acesta .
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby Nefirescul » Tue Feb 08, 2011 12:54 pm

:) "mah" apartine jargonului tipic chat-ului... n-are importanta, probabil pentru tine este mai important sa te faci inteles, fara sa te mai complici cu corectitudinea formei de exprimare. Intru pe forumul asta de curiozitate, sa observ cum se descurca emigrantii romani si sa le inteleg dificultatile, apoi m-au surprins preturile din piata imobiliara a ciprului si am postat observatiile de mai sus... apoi am dat peste tractoristu' de tine :) si peste postarile tale pline de digresiune si frustrare... si nu am ce sa-ti mai spun. Inca odata, sa ai spor (nu iti mai raspund, orice mi-ai spune :))

Nefirescul
Interested

Postby realwahl » Tue Feb 08, 2011 1:08 pm

Nefirescul, te-ai gandit vreodata ca daca nu ar exista tractoristi si tarani, tu nu ai avea paine pe masa? Presupun ca nu, altfel nu ai folosi aceste cuvinte pentru a-i jigni pe altii. Si apropos de jigniri, mesajul tau tocmai a incalcat regulamentul, iar din acest motiv, tu ai primit un BAN de 1 saptamana.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby crysxyz » Tue Feb 08, 2011 1:34 pm

nefirescu chiar nu poti sa fi ,,firesc " ?! in lipsa argumentelor incepi sa jignesti , cocalar este numele tau corect
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Postby realwahl » Tue Feb 08, 2011 1:52 pm

crysxyz, chiar daca esti provocat, nu trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda.

Haideti sa ne intoarcem la discutiile on-topic.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

PreviousNext

Return to Piata muncii in Cipru