Mai e loc pe insula asta?

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Re: Mai e loc pe insula asta?

Postby bogdanbf » Wed Feb 09, 2011 12:06 pm

Nefirescul wrote:... numarul mari de biserici ...

Esti cumva lupul moralist? Nu stii sa faci acorduri si te legi de altii?

Cat despre faptul ca nu te cred cu chiria de 150 de euro pe un apartament COMPLET mobilat in Bucuresti, asta nu are nici o legatura cu semnatura mea. Daca zici ca exista astfel de apartamente, atunci da-mi si mie un link peun site de imobiliare sa vad.
Ai fost in Cipru in vacanta. Foarte bine! Si eu am venit aici intai ca turist, am vazut ce si cum si apoi la un an si ceva diferenta am hotarat sa emigrez in Cipru. De ce crezi ca esti superior celorlalti membri? Doar pentru ca ti-ai permis o vacanta in Cipru?
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Nefirescule ...

Postby remind79 » Wed Feb 09, 2011 9:09 pm

In primul rand "Bine v-am gasit!" . E prima mea postare pe forumul asta.
Nefirescule nu mai abera si specifica ca , chiria de 150Eu in zona centrala e de fapt pentru o singura persoana. Nu gasesti apartament cu 2 camere la pretul pe care il spui tu (pt. tot apartamentul) nici macar intr-o zona ca Titan , Ghencea, Berceni.
Vad ca te deranjeaza chiriile mari din Cipru. Ti se par normale cele din Bucuresti sau din marile orase?
Apoi, bogdanf a vorbit de un salariu de 1800 (probabil brut) pt. Romania. Asta pentru ca sunt cateva mari orase unde se poate castiga ceva mai bine. Dar, daca ar fi sa scoatem din calcul Bucurestiul, Clujul, Brasovul suma cred ca scade dramatic (exista o harta a salariilor din 2010 pe judete). Ori, chiriile sunt mari in toate orasele universitare pentru ca se speculeaza treaba asta. In momentul in care salariul minim va fi de 5-600Eu atunci s-ar mai justifica nivelul chiriilor care sunt acum.
O seara buna tuturor!

remind79
Interested

Postby Nefirescul » Tue Feb 15, 2011 3:51 pm

In primul rand "Bine v-am regasit!". Este ultima mea postare pe forumul acesta.
Voi incerca sa nu mai aberez :) :

@realwahl: Am citit si recitit explicatia oferita de tine, explicatie referitoare la interdictia de o saptamana pe care am primit-o. Pe langa faptul ca explicatia mi s-a parut superficiala, avand in vedere caracterul confuz al exprimarii lui crysxyz (fapt ce ar fi trebuit sa duca la anularea interdictiei), nu am nimic altceva de comentat. Oricum avand in vedere ca nu intentionez sa mai postez, orice argumentare ar fi inutila. “Cine imparte, parte isi face”

@crysxyz: Te rog frumos sa ma ierti pentru ca te-am facut tractorist. Baga insa de seama, datorezi foarte mult limbii materne (in cazul nostru, limba romana). Datorita acesteia ai perceput stari emotionale, ai primit instruire, te-ai definit ca individ. Nu este vina acesteia ca apartine unei tari chinuite, unui popor tulburat sau unei clase politice nemernice (la a carei continuitate a contribuit serios si diaspora de pretutindeni, dar asta este alta discutie). Fara limba materna, Dumnezeu nu ar fi existat sub forma de concept (pe cealalta lume, daca va fi cazul, ne vom adresa Domnului folosind limba materna, ca doar nu vom folosi engleza sau greaca). Respecta-ti limba materna, macar citind carti editate de curand, astfel poti sa constati ultimele schimbari gramaticale ale acesteia. Poate ca la nivel individual nu conteaza, dar peste milenii tot ce va ramane in urma natiei noastre este limba materna.

@bogdanbf; remind79: Pretul mediu de inchiriere al unui apartament de doua camere in Bucuresti este de 250 de euro. O cunostinta de a mea a dorit insa sa plateasca o chirie de 150 de euro pe luna pentru acelasi fel de apartament. A contactat in jur de 10 proprietari, care ofereau spre inchiriere apartamente in jurul valorii de 250 de euro si le-a propus 150 de euro, propunandu-le sa le plateasca in avans 10 luni de chirie la valoarea de 150 euro, adica 1500 de euro. Din cei aproximativ 10 proprietari, doar 2 au fost interesati, suficient pentru a avea de unde alege. Sunt de acord ca nu foarte multi au posibilitatea de a plati 1500 de euro in avans, dar astfel s-a obtinut o economie de 40%.

Va doresc toate cele bune. Fara alte intrebari, este ultima mea postare pe forumul acesta.

Nefirescul
Interested

Postby schwarzkopf » Wed Feb 16, 2011 1:30 am

Fascinant cum fiecare are impresia ca e un fel de mega-star si ca "elvis has left the building" li se aplica si personalitatii lor unice si irepetabile. Specia asta tine neaparat sa stim ca ea nu va mai posta NICIODATA aici si ca putem noi sa ne rugam de ea in genunchi sa vina si sa posteze...ca NU !!! NICIODATA NU VOR MAI POSTA !!!
Sper ca e clar pentru toata lumea ca userul Nefirescul , NU V-A MAI POSTA NI-CIO-DA-TA !!!!. Multumesc.
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby longbou » Wed Feb 16, 2011 1:31 pm

Doamne, ce plang......
am umplut un prosop de lacrimi, acum trec la al doilea
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby godshone » Fri Jan 20, 2012 7:12 pm

exista gpl in cipru ? poti intra in tara cu masina cu gpl ? mc !!!

godshone
Active

Postby ionut » Fri Jan 20, 2012 8:32 pm

GPL ca si combustibil auto este interzis in Cipru.
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby godshone » Fri Jan 20, 2012 8:35 pm

mc frumos .... dar ei ca ce il folosesc ?

godshone
Active

Postby godshone » Fri Jan 20, 2012 8:36 pm

deci daca am o masina cu gpl din fabrica .... tre s o las in tzara ...

godshone
Active

Postby godshone » Fri Jan 20, 2012 8:38 pm

ionut , mc frumos de raspuns .. pot sa vb cu tn pe mess?
gushone26 ... mc

godshone
Active

PreviousNext

Return to Piata muncii in Cipru