Informatii despre salariu in cipru

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Informatii despre salariu in cipru

Postby maryya » Sat Mar 19, 2011 2:58 am

Buna ziua,
Sunt in negocieri cu doua colegii/universitati din Cipru pentru postul de lector. Ei imi cer sa le spun ce salariu doresc, pentru full time si pentru plata cu ora. Deoarece nu stiu ce salarii sunt in Cipru pentru profesori/lectori/asistenti profesori, va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie.
Va multumesc.

maryya
Interested

Re: Informatii despre salariu in cipru

Postby longbou » Sat Mar 19, 2011 4:05 am

eu lucrez pe un minibus la o scoala pt copii cu probleme (handicapati) si in urma cu cateva luni profesorii au fost in greva,
principalul motiv, binenteles salariu. si am intrebat si eu pe cineva ce salarii au. raspunsul a fost 1000-1100 euro
daca m-a mintit acea persoana, te mint si eu pe tine, dar sa stii ca nu par sa fie persoane cu bani multi
mie mi sa parut putin, ca muncesc pentru guvern, si se spune ca cine munceste pt guvern au salarii mari, dar persoana cu care am vb mi-a zis ca nu e asa
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby remind79 » Sat Mar 19, 2011 1:12 pm

Nu stiu daca te ajuta dar verifica linkul asta.

remind79
Interested

Postby bogdanbf » Sat Mar 19, 2011 10:11 pm

Maria, depinde foarte mult daca acele colegii sunt particulare sau nu. Daca sunt particulare, atunci ai putea sa ceri putin mai mult.
Deasemenea este foarte importanta si disciplina pe care urmeaza sa o predai si cui.

Despre joburile de la guvern se stie ca sunt bine remunerate si ca au pe langa salariu si o gramada de beneficii: credite bancare f avantajoase, pensie faina etc.

Cel mai elegant este sa ii pui pe ei sa iti faca o oferta "Sunt sigura ca exista un buget maxim peste care nu puteti trece. Astfel poate pretentiile mele financiare si bugetul dvs se pot intalni undeva la mijloc". E doar un sfat, nu incerc sa te invat sa vorbesti pentru ca sunt sigur ca nu e cazul..

PS: Bun venit pe forum!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby maryya » Tue Mar 22, 2011 1:25 pm

Multumesc pentru sfaturi, Da, sunt unitati particulare de invatamant, acuma sa vedem zilele urmatoare ce si cum se va concretiza. Specializarea mea este managementul organiatiei (doctorat, fara de care nu ar fi acceptat sa inceapa negocierile cu mine pentru postul de lector). Oricum, daca nu se va concretiza cu entitatile acestea, o sa imi caut evetual in domeniul pruvat ceva, caci in tara e jale. Vreun sfat? vreo idee? multumesc anticipat.

maryya
Interested

Postby Mimmy-Maria » Tue Mar 22, 2011 3:51 pm

maryya wrote:Buna ziua,
Sunt in negocieri cu doua colegii/universitati din Cipru pentru postul de lector. Ei imi cer sa le spun ce salariu doresc, pentru full time si pentru plata cu ora. Deoarece nu stiu ce salarii sunt in Cipru pentru profesori/lectori/asistenti profesori, va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie.
Va multumesc.

Cred că cel mai bine poţi căuta pe net,la vreo agenţie de forţe de muncă,şi vezi cît merge în general salariul unui profesor de şcoală,apoi te orientezi,lectorii de obicei au cam dublu!

Mimmy-Maria
Active

Postby maryya » Wed Mar 23, 2011 10:14 pm

Buna.
Multumesc pentru raspuns. Stiti vreo agentie serioasa cu care as putea colabora? Va multumesc.

maryya
Interested

Postby Mimmy-Maria » Thu Mar 24, 2011 11:49 am

Maryya,dacă legătura cu colegiile ţi-a fost mijlocită de vreo agenţie de impresariat,sigur ai salariu cel puţin dublu!!!Impresarii trag foarte mult din salariul real!Şi dacă ai calculator şi ştii ceva engleză,caută tu singură,că e uşor!Poate te va informa careva dintre membri cum se numeşte agenţia de forţe de muncă de stat!Colegiile fac anunţuri de recrutări mai mult la stat!Dar mă abţin să scriu mai multe că mi-e să nu dau în gropi la fel ca şi cu primăria şi-mi sar membrii în cap!!

Mimmy-Maria
Active

Return to Piata muncii in Cipru