detalii despre taximetrie in Cipru

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

detalii despre taximetrie in Cipru

Postby aXis » Fri Apr 08, 2011 10:49 am

sarumana doamnelor .. buna ziua domnilor ..:D am si eu o nelamurire . Cu atestatu taxi de Romania pot sa ma angajez fara nicio prob aici in cipru ? sau imi trebe din romania sa imi fac atestat internat ???? asta ar fi una din prob si a 2 a ca nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac .. 97734686 asta e nr meu .. daca puteti sa ma ajutati , dau ceva de baut .. ca vad ca sunt ieftine aici :)))))

aXis

Re: mici detali

Postby bogdanbf » Fri Apr 08, 2011 8:37 pm

sa te duci ca sa ce? si ce sa faci acolo?
Taximetria aici e diferita fata de cea din Ro. Taxiurile nu stau "la strada" ci stau doar la sediile lor si vin sa te ia de acasa si te duc unde ai tu treaba, dupa care se intorc la sediu. Atestatul de Romania nu cred ca iti foloseste aici. Deasemenea cred ca limba greaca trebuie sa fie stapanita foarte foarte bine!
in rest, multa bafta!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby Mimmy-Maria » Fri Apr 08, 2011 9:06 pm

Ca taximetrist,trebuie să cunoşti bine harta cu toare străzile în amănunţime a oraşului în care doreşti să activezi!Şi asta nu se cheamă că poţi lăsa îndrumarea pe mîna computerelor navigator,dacă ţi se strică computerul,ce te faci?Şi nu numai oraşul,ci şi împrejurimile!!!!!Ia şi studiază!!!De la un prieten al soţului meu,am înţeles că 3 săptămîni de muncă imaginară este suficient pentru a putea deveni taximetrist într-un oraş!Mult noroc!

Mimmy-Maria
Active

Postby bizkitt » Fri Apr 08, 2011 9:21 pm

Mimmy aici este total altceva ce stii tu despre taximetrie...ei alcatuiesc un CLAN defapt (niste jegi in camasi si 100 din 100 se comporta exact ca taximetristii romani din aeroport si din gara de nord ca niste profitori ordinari si sandocani ai drumurilor) ... fiind roman si daca ajungi sa fi taximetrist aici tot OUTSIDER ramai si nu iti va merge bine cred...
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby longbou » Fri Apr 08, 2011 10:13 pm

Mimmy-Maria wrote:Ca taximetrist,trebuie să cunoşti bine harta cu toare străzile în amănunţime a oraşului în care doreşti să activezi!Şi asta nu se cheamă că poţi lăsa îndrumarea pe mîna computerelor navigator,dacă ţi se strică computerul,ce te faci?Şi nu numai oraşul,ci şi împrejurimile!!!!!Ia şi studiază!!!De la un prieten al soţului meu,am înţeles că 3 săptămîni de muncă imaginară este suficient pentru a putea deveni taximetrist într-un oraş!Mult noroc!

Mimmy-Maria, probabil ca ai intentii bune, dar esti pe dinafara

eu am atestat de taxi aici, am vorbit cu aXis la telefon
am fost in 3 locuri sa ma angajez, in 2 locuri nu aveau masini libere si in cel de-al treilea mi-a cerut greaca (eu stiu ceva dar nu suficient), se pare ca cipriotii sunt mai puturosi ca mine si se bat pe locurile de taximetristi
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby Mimmy-Maria » Sat Apr 09, 2011 6:47 pm

Mda,poate aşa e pe acol,într-adevăr,ca şi în Romania,dar un adevărat taxim.trebuie să aibă deja harta oraşului întpărită în memorie.Se pot crea divergenţe în cazul unui client pretenţios,faceţi cum credeţi că e mai bine!

Mimmy-Maria
Active

Postby bizkitt » Sun Apr 10, 2011 12:04 am

Mimmy-Maria nu a zis nimeni de datoria unui taximetris aici se vorbea strict de sansa de a lucra aici ca taximetrist... si cunoasterea strazilor cred ca se subantelege.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby Mimmy-Maria » Sun Apr 10, 2011 2:38 pm

Asta se înţelege clar,dar ei ciprioţii,ce spun?Angajează personal neinstruit?Dacă da,e ok!

Mimmy-Maria
Active

Postby Mimmy-Maria » Sun Apr 10, 2011 3:50 pm

bizkitt wrote:Mimmy aici este total altceva ce stii tu despre taximetrie...ei alcatuiesc un CLAN defapt (niste jegi in camasi si 100 din 100 se comporta exact ca taximetristii romani din aeroport si din gara de nord ca niste profitori ordinari si sandocani ai drumurilor) ... fiind roman si daca ajungi sa fi taximetrist aici tot OUTSIDER ramai si nu iti va merge bine cred...

Mafie mare şi în Cipru...N-am avut ocazia să vorbesc cu nimeni despre taxi în Cipru,dar dacă spui că se aseamănă cu cele din Rom.,e clar.

Mimmy-Maria
Active

Return to Piata muncii in Cipru