1000€ salariu in RO. Mai vii in Cy?

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

Re: 1000€ salariu in RO. Mai vii in Cy?

Postby ionut » Wed Sep 28, 2011 4:02 pm

Draga Clau,
Sorry, I ment YOU'RE MY LADY
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby bogdanbf » Tue Oct 11, 2011 5:04 pm

ionut wrote:Reawahl,
Am plecat din RO pentru a strange bani ptr. un apartament avand in vedere
ca situatia bancara era foarte volatila in RO pe aceea vreme,
multe falimente bancare, dobanzi foarte mari.
Nu spun, aveam un salariu mare pe atunci dar cand inflatia de-abia scazuse sub 3 cifre ...
Intrebarea mea este daca ai avea salariul de 1000€ ai mai pleca din Romania?
Nu cat cistigi acum si daca te-ai intoarce la acelasi salariu in RO.

Ce falimente bancare au fost in Romania in ultimii 10 ani? Cand vreodata in ultimii 10 ani inflatia a fost compusa din 3 cifre(peste 100%)?

Raspunsul la intrebarea ta e urmatorul: Eu si cu sotia castigam impreuna peste 2000 de euro in Romania si totusi am decis sa plecam. Deci DA. De ce? Pentru ca din Cipru vom pleca in alta tara si experienta de aici e un atu important in CV. De ce totusi in alta tara decat Romania? Pentru ca vreau sa nu mai vad oameni crispati si frustrati, pentru ca vreau sa vad oameni care au chipuri luminoase, pentru ca nu vreau sa mai vad mizerie si umilinta, pentru ca vreau sa ii ofer copilului meu un mediu curat in care sa se dezvolte si sa isi dezvolte aptitudinile. Si multe multe altele...
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby bizkitt » Tue Oct 11, 2011 7:18 pm

Eu am plecat din tara pt ca urasc: tiganii, manelistii, sistemul sanitar, preotii, politia, si politicienii dar din pacate am inceput sa dau si aici de ai nostri de care mi-e rusine asa ca urmatoare destinatie va vi marte sau pluto... :(
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby ionut » Tue Oct 11, 2011 10:55 pm

bogdanbf wrote:Ce falimente bancare au fost in Romania in ultimii 10 ani? Cand vreodata in ultimii 10 ani inflatia a fost compusa din 3 cifre(peste 100%)?

Raspunsul la intrebarea ta e urmatorul: Eu si cu sotia castigam impreuna peste 2000 de euro in Romania si totusi am decis sa plecam. Deci DA. De ce? Pentru ca din Cipru vom pleca in alta tara si experienta de aici e un atu important in CV. De ce totusi in alta tara decat Romania? Pentru ca vreau sa nu mai vad oameni crispati si frustrati, pentru ca vreau sa vad oameni care au chipuri luminoase, pentru ca nu vreau sa mai vad mizerie si umilinta, pentru ca vreau sa ii ofer copilului meu un mediu curat in care sa se dezvolte si sa isi dezvolte aptitudinile. Si multe multe altele...

Draga bogdanbf
Pacatul romanului este ca are memoria scurta.
Referitor la falimentele bancare ale perioadei premergatoare si ulterioare venirii mele in Cipru
cred ca acest articol este edificator http://www.google.com/url?sa=t&source=w ... meavaG-Ftw .
Pe atunci inflatia era in jurul a 60% ( am spus ca inflatia scazuse sub pragul unui procent format din trei cifre ).
Apropo de explicatia ta ca venirea in Cipru da bine la CV in momentul in care vei aplica la o slujba in alta tara mi se pare unul din cele mai stupide motive, doar daca nu vei aplica intr-o tara Commonwealth - Coasta de aur, Tuvalu, Nigeria ...
Ca ai plecat ca vrei sa vezi oameni cu chipuri luminoase, fara mizerie si umilinta si ai ajuns unde?
In Cipru? In tara in care presedintele in persoana da dispozitia depozitarii a 98 de containere cu explozibil, in soare,
langa cel mai important punct strategic al tarii?
Ma faci sa rad ... amar ...
Ce oameni bogati trebuie sa fie bastinasii acestei insule daca au ca mana de lucru ieftina imigranti care
in tara lor castigau 1000€ fiecare! :mrgreen:
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby compy » Sun Oct 16, 2011 3:44 pm

Cand pleci in strainatate, faci o socoteala cam asa: iei salariul net, incepi sa scazi din el chirie, cheltuieli lunare, rate etc (deci cosul lunar) si vezi cat pui deoparte, procentual din salariu. Suma pusa deoparte (in euro) va diferi foarte mult de la tara la tara, evident. Nu cred ca la acelasi salariu, romanesc si cipriot, poti economisi o suma favorabila Ciprului, daca iti mentii nivelul de trai din Ro (de ex, un apartament inchiriat si o masina). Si Ciprul cu siguranta nu e tara unde sa faci bani pentru o locuinta, in timp scurt. La aceasta intrebare sunt sigura ca deja ti-ai dat raspunsul, insa probabil cauti pe forum pareri sa te sustina, cum ca ai facut o alegere defavorabila tie.

Cat priveste inflatia, sa nu vorbim de vremuri demulat trecute si anterioare denominarii din Ro, caci nu au relevanta. Au avut atunci, insa acum traim in prezent, nu in urma cu 5-10 ani. Bancile falimentate au fost cele mici si care ofereau dobanzi atractive, dar fara baza materiala, deci si-au meritat soarta, la fel ca si naivii atrasi de promisiunile lor fara acoperire.

Insa alegerea de a veni in Cipru ai facut-o deja si trebuie sa ti-o asumi. Daca e ceva ce nu-ti convine, te sfatuiesc sa cauti in liniste o alta tara care sa se potriveasca mai bine scopurilor tale. Si nu e nevoie sa faci valuri pentru asta.
http://intocyprus.blogspot.com/

compy
Moderator

Postby ionut » Mon Oct 17, 2011 11:15 am

Unde dai si unde crapa!
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby drumen florin » Mon Oct 17, 2011 12:16 pm

AM SI EU O PARERE PRIVIND ACEASTA INTREBARE MAI INTAI MENTIONEZ CA AM LUCRAT ACOLO 5 ANI CA MANAGER UNUI DEPOZIT CASTIGAM 1200 PLUS CAZARE SI MASINA DE SERVICIU PE CARE O PUTEAM FOLOSI FARA PROBLEME SI IN INTERES PRORIU DATORITA RECESIUNI SALARIILE SI BENEFICIILE SAU REDUS SI AM FOST NEVOIT SA MA INTORC ACASA .ACUM SUNT DE APROAPE UN AN ACASA IN BUCURESTI NU PLATESC CHIRIE CASTIG 1700 =1800 RON CA MANAGER VANZARI DAR NU MA AJUNG CU BANI SI NICI SITUATIA DE AICI NU IMI PLACE PLUS MODUL DE VIATA ADAUGAND ALTE PROBLEME CA MIZERIE SISTEM SANITAR MANELISM LUME SUPARATA IN JUR DATORITA SITUATIEI ECONOMICE LIPSA UNEI PERSPECTIVE DE VIITOR EU UNUL DACA AR FI SA ALEG ACELAS SALARIU DE 1000 IN ROMANIA SAU CIPRU AS ALEGE FARA DOAR SI POATE CIPRU ,CHIAR DACA NU AS ECONOMISI NICI UN CENT AS AVEA O VIATA MAI BUNA MAI CIVILIZATA

drumen florin
Active

Postby ionut » Mon Oct 17, 2011 8:42 pm

Draga mea compy,
Atunci cand am ajuns in Cy salariul meu de 325 lire ciprioate se preta
foarte bine unui trai bun ( de emigrant ), era indeajuns cumpararii si
intretinerii unui sedan nu prea nou ( benzina era 0.20 lire ) si cel mai
important mi-a fost indeajuns sa-mi cumpar un apartament in 2,5 ani
petrecuti si munciti in Cipru (intr-o locatie foarte buna, la mare).
Mentionez ca toate astea au fost realizate cu ajutorul sotiei, care pe
timpul acela era angajata ca femeie in casa ( 150 lire ).
Asa ca insinuarea ca m-as fi ratat in Cipru si ca as cauta
motivatii pentru nerealizarile mele este o rautate gratuita (ca sa nu spun
idiotenie).

Am explicat motivul venirii mele in Cipru prin situatia ECONOMICO-FINANCIARA
a Romaniei de atunci, RELEVAND faptul ca romanii, in general, nu aveau incredere
in sistem, prefarand sa plece in strainatate decat sa se imprumute de la banci,
asa cum am fost noi ...

Si in ultimul rind eu nu fac valuri ...

Pur si simplu nu accept fatarnicia ...
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby bogdanbf » Wed Oct 19, 2011 5:11 pm

ionut wrote:Draga bogdanbf
Pacatul romanului este ca are memoria scurta.
...
Apropo de explicatia ta ca venirea in Cipru da bine la CV in momentul in care vei aplica la o slujba in alta tara mi se pare unul din cele mai stupide motive, doar daca nu vei aplica intr-o tara Commonwealth - Coasta de aur, Tuvalu, Nigeria ...
Ca ai plecat ca vrei sa vezi oameni cu chipuri luminoase, fara mizerie si umilinta si ai ajuns unde?
In Cipru? In tara in care presedintele in persoana da dispozitia depozitarii a 98 de containere cu explozibil, in soare,
langa cel mai important punct strategic al tarii?
Ma faci sa rad ... amar ...
Ce oameni bogati trebuie sa fie bastinasii acestei insule daca au ca mana de lucru ieftina imigranti care
in tara lor castigau 1000€ fiecare! :mrgreen:

Daca eu nu imi aduc aminte povesti de faliment bancar de acum 11-12 ani, e mai putin grav decat faptul ca tu nu stii sa citesti. Am spus clar "in ultimii 10 ani". Nimeni nu isi planifica prezentul si viitorul referindu-se la lucruri care s-au intamplat cu peste 10 ani in urma! Ce-ar fi sa nu mai mergem in Croatia de exemplu pentru ca acum 12-14 ani era razboi?
Cat despre ce si unde muncesc eu, de ce am venit si cate joburi am schimbat, e mai bine sa nu te pronunti in necunostinta de cauza. Cat castigam in Romania? Pai impreuna cu sotia peste 2000 de euro. Si longbou facea 1000 de euro pe luna si nu inteleg de ce te uimeste. Eu si sotia avem studii universitare, eu am lucrat in pozitii de middle si top management. Ce te face sa nu crezi acest lucru? Cand te gandesti sa pui in lucru creieru-ti neted, asigura-te ca ai si dovezi, altfel e mai bine sa te abtii. Ceea ce incerci sa sugerezi tu e ca eu mint.
In plus, daca tu crezi ca presedintele unei tari trebuie sa stie ce containere sunt prin bazele militare si cum sunt depozitate, inseamna ca habar nu ai pe ce lume traiesti. Presedintele nu e Sef de Stat Major, nu e Comandantul Fortelor Militare si nici Primarul unei tari. El are rol REPREZENTATIV si NU EXECUTIV! Mi-e lene sa-ti explic, o sa gasesti tu pe net despre separatia puterilor in stat.
Cine a zis ca aici eu sunt o mana de lucru ieftina? Si ca sa te scutesc de a-ti framanta creierul, afla ca NU TOTI ROMANII DIN CIPRU LUCREAZA CA NECALIFICATI SAU MUNCITORI IN CONSTRUCTII. O sa gasesti arhitecti, translatori, consilieri de relatii clienti, programatori, ingineri etc. Nu toti mergem cu capul plecat si acceptam orice pentru 3-4 euro/ora.
Daca esti in lipsa unei ocupatii si forumul asta iti da pozibilitatea sa ataci oamenii gratuit, te rog sa indrepti replicile tale ieftine spre alti membri. Eu nu intru pe forum ca sa tin vii polemici de 2 bani.
Forumul (acesta) este facut pentru a ne ajuta si a discuta chestiuni de larg interes, nu cazuri particulare. In ultimele luni nu prea am zvut timp de forum, dar am revenit si te vad agresiv intr-un mod gratuit asa ca pe viitor o sa te ignor.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Thu Oct 20, 2011 2:08 pm

Numarul circumvolutionilor creierului tau, presupun foarte ridicat, nu garanteaza ca sinapsele
tale functioneaza ideal, de unde si lenea ta de a-mi explica o prostie:
Ciprul nu este o republica parlamentara sau semiprezidentiala ( cazul Romaniei )
ci este o republica prezidentiala in care presedintele tarii ocupa si pozitia de prim-ministru.
Apropo: decizia amplasarii containerelor in aceea zona a fost o decizie politica, nu militara!
Ca am creierul neted - nu neg pentru ca nu pot demonstra contrariul .
Dar am o singura intrebare: este mai bine codas la oras decat fruntas in sat?
( respectand proportiile )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Previous

Return to Piata muncii in Cipru