1000€ salariu in RO. Mai vii in Cy?

Cat de usor/greu este sa-ti gasesti de lucru. Cam cat se castiga in diferite meserii, in Cipru? In ce domenii (nu) se cauta?

1000€ salariu in RO. Mai vii in Cy?

Postby ionut » Wed Sep 28, 2011 9:07 am

Deschid acest topic in urma discutiilor de pe forum cu '' longbou"
care sustine ca, citez "ceea ce considera unii ca e un trai bun nu este considerat la fel de toata lumea
eu in momentul de fata muncesc in Cipru pe aceeasi bani pe care munceam in Romania inainte sa vin (1000 euro) si crede-ma ca abia astept sa gasesc ceva care sa imi convina in Romania sau in alta tara si sa plec de aici".
Vii se pare normal sa vii in Cy atata timp cat in Ro ai 1000€ salariu?
Vii se pare normal sa vii in Cy si sa fii platit cu aceeasi bani ?
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Re: 1000€ salariu in RO. Mai vii in Cy?

Postby realwahl » Wed Sep 28, 2011 10:23 am

Ionut, cand am plecat din Romania, am plecat pentru bani (de 5 ori mai multi). Insa nu m-as intoarce in Romania pe aceeasi bani!

Eu sunt programator. Majoritatea prietenilor mei (tot programatori, in Bucuresti), castiga peste 1500E/luna. Informeaza-te si ai sa vezi cum sunt salariile in domeniu pentru cineva cu 5-10 ani de experienta. In Cipru castigam aproximativ 1500E, insa asta nu m-a facut sa ma intorc in Romania, pentru ca ma simteam mai bine in Cipru decat in Ro. La fel ca si altii de pe aici, sunt satul de Romania, de problemele de zi cu zi de acolo, de comportamentul necivilizat si de mica spaga/teapa pe care o intalnesti la tot pasul. Deci, pe aceeasi bani, am ales sa stau unde imi este mai bine.

In prezent, lucrez de acasa, deci as putea sa locuiesc unde vreau, caci sunt platit la fel. Chiar si asa, am taiat Romania de pe lista posibilelor locatii. De ce? Sanatate, coruptie, politicieni si TV de 2 bani... plus starea de disconfort pe care ti-o da traiul intr-o comunitate de oameni frustrati continuu. Prefer sa platesc o chirie de 800E in loc de una de 250E in Bucuresti, sa am cheltuieli de trai mai mari. Pentru ca, pentru mine calitatea vietii este mai importanta decat banii din banca!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby clau » Wed Sep 28, 2011 10:34 am

Ionut draga,

1) - ce tie ti se pare anormal altuia i se poate parea normal...

2) - dupa umila mea parere cred ca mai multe faci cu 1000 euro pe luna in Romania decat in cipru, nu insist asupra acestei idei pentru ca nu traiesc acolo dar asa mi s-a parut cand am fost in Romania.

3) - in plus esti acasa la tine, nu-ti arunca nimeni in fata sau in spate un pushtoxenos sau pushtoroumanos pentru te miri care motiv. Poate te injura lumea si prin Romania dar macar e de-al tau, nu-i neaparat logic dar eu asa simt...

4) - nu-l mai ataca pe longbou ca el doar si-a spus parerea lui personala si exact despre asta este vorba pe forum, ti-amintesti? tot ce se scrie aici sunt pareri si experiente personale, este benevol si nu implica nici o obligatie nimanui sa-i urmeze sfatul unuia sau altuia care posteaza. daca mentinem un ton respectuos poate reusim sa discutam ca oamenii civilizati care ne pretindem a fi.

Acestea fiind spuse eu iti doresc o zi buna in continuare!

Clau

clau
Moderator

Postby oblio » Wed Sep 28, 2011 10:47 am

Mihai e un baiat prea fin pentru volumul lui :mrgreen: ca sa-ti raspunda la provocari cu replici de genul:
Code: Select all
ce te xxxx pe tine grija cat, cum castig si de ce am venit in Cipru??

Nici eu nu-ti spun nimic, doar te rog sa incetezi sa-l mai ataci prin forum, nu stiu de tine, dar el macar A INCERCAT sa ajute multi conationali, nu sa sara la gatul lor cu interogari retorice tip CanCan! :(

oblio
Super Moderator

Postby ionut » Wed Sep 28, 2011 1:21 pm

Oblio, de ce vorbesti in numele altuia?
Si chestia cu " e prea finut " de unde vine?
Am pus o intrebare separata de discutia mea cu longbou si
nu vad sensul interventiei tale.
Ai ceva de spus, spune-o in sensul discutiei, nu mai divaga!
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby ionut » Wed Sep 28, 2011 1:44 pm

Reawahl,
Am plecat din RO pentru a strange bani ptr. un apartament avand in vedere
ca situatia bancara era foarte volatila in RO pe aceea vreme,
multe falimente bancare, dobanzi foarte mari.
Nu spun, aveam un salariu mare pe atunci dar cand inflatia de-abia scazuse sub 3 cifre ...
Intrebarea mea este daca ai avea salariul de 1000€ ai mai pleca din Romania?
Nu cat cistigi acum si daca te-ai intoarce la acelasi salariu in RO.
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Wed Sep 28, 2011 2:56 pm

eu stau si ma gandesc ce vrei sa demonstrezi?

ca nu sunt sofer profesionist?
ca nu castigam in tara 1000 euro lunar?
ca nu am sunt in Cipru?

oare nu observi ca devii penibil?
Last edited by longbou on Wed Sep 28, 2011 2:59 pm, edited 1 time in total.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby clau » Wed Sep 28, 2011 2:58 pm

Pe mine nu m-ai invrednicit cu vreun raspuns dar asta e, am sa insist...

Cand te hotarasti sa iei drumul pribegiei trebuie sa iei in calcul, in afara factorului financiar, si alte aspecte (si sunt multe de spus pe tema asta) cum ar fi: varsta, job-ul care-l ai la momentul respectiv, cine ramane in urma ta si alte chestii la fel importante dar care difera de la o persoana la alta.

Daca ai 20 de ani, de-abia ti-ai deschis ochii in lume, ai cateva cunostinte si aptitudini pentru un job de sezon sa zicem, atunci te poti aventura in lumea larga sa-ti incerci norocul, n-ai multe de pierdut, cu alte cuvinte te poti hazarda. Orice este binevenit, nu te dezamagesti usor, esti tanar si poti oricand s-o iei de la capat!

Cand ai deja 30 de ani, o familie, UN COPIL, si un job cat de cat stabil, chiar daca nu-i job-ul visat si cu bani multi, atunci nu-ti permiti sa lasi totul si sa pleci, trebuie sa gasesti alta formula, cum ar fi ori plecam toti ori niciunul. Aici iti spun cu mana pe suflet ca daca am 1000 euro salariu (fiecare sau macar unul dintre noi, dar sa nu platim chirie) in mod sigur nu as pleca din Romania.

Mai sunt cazurile de forta majora cand pe la 45-50 de ani esti pus pe liber si-atunci n-ai incotro, pana la pensie trebuie sa te lipesti de vreo munca ca altfel nu se poate, vrei nu vrei trebuie sa pleci, copiii deja sunt mari, nu mai au neaparat nevoie de tine, te poti incumeta la un job in strainatate in functie de pregatirea pe care o ai. Nu-i usor dar nici imposibil, daca-ti vezi de treaba poti gasi un loc de munca si castigi mai mult decat ai lua ajutorul de somaj in Romania.

Si mai sunt celelalte cazuri de forta majora, cand esti sarac lipit, n-ai pe ce pune mana, si-atunci vii mancand pamantul ca sa poti cumpara macar o garsoniera in tara sau sa-ti intretii nevasta si copii, un scop iarasi nobil dupa parerea mea.

Ideea este ca nu-i rau sa vii dar sa stii exact de ce vii, banii sunt importanti dar nu pe primul loc si cand ai un tel in viata sa incerci sa-l atingi si nu sa derapezi in alte activitati cum ar fi masinile fitsoase, bautura si alte lucruri/indeletniciri costisitoare pentru care muncesti din greu.

clau
Moderator

Postby ionut » Wed Sep 28, 2011 3:22 pm

Clau,
You're my man.!
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby clau » Wed Sep 28, 2011 3:29 pm

Daca zici tu! :)

clau
Moderator

Next

Return to Piata muncii in Cipru