Nou venit in Cipru - impresii si experienta personala.

Ati trecut printr-o experienta din care ati invatat ceva si credeti ca si altii ar avea de invatat? Povesteste-ne si noua!

Re: Nou venit in Cipru - impresii si experienta personala.

Postby longbou » Sun Dec 16, 2012 4:38 pm

eu as pune alta intrebare:
acum ai vazut cum e in Cipru. daca ar trebui sa pleci din Romania in alta tara, ai mai alege Cipru?
intrebarea este pusa pentru oricare user care are minim un an petrecut aici.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby daisy » Mon Dec 17, 2012 12:50 pm

Buna ziua,referitor la intrebarea pusa anterior,da as alege din nou Cipru desi nu am decit 9 luni de cind sunt aici.De ce Cipru si nu alta tara? O sa incep cu inceputul...........am aterizat in martie pe meleagurile cipriote dupa o tentativa esuata de a gasi de munca in Italia,de fapt in Italia gasesisem la o batrinica(vrajitoare e cuvintul potrivit) cu 500 de euro pe luna.Ar fi fost ok ptr inceput dar conditiile impuse erau mult sub limita rabdarii omenesti asa ca seara instalindu-ma la batrina (o noapte de cosmar - scoasa din baie ca consum multa apa ,telefoane interzise ca e ora de somn,tv. inchis ca e scumpa lumina,trezita de 3 ori sa duc baba la baie si sincer nu avea nevoie de ajutor cred ca mai mult de asistenta) deci dupa toate astea a doua zi eram in autocar spre Romania.Cum eu sunt Toma necredinciosul am incercat marea cu degetul ca na cum sa cred eu ruda mea din Cipru ca nu gaseste de munca si sa astept sezonul turistic ,nuuuuuuuuuu numai ca ea nu vrea sa-mi caute,ajung acasa ii spun ce am patit si saraca fata sa nu mai fac vreo prostie ma cheama in Cipru-ca sa nu spun ca nici engleza nici greaca nu stiam si ca am si ceva peste 40 de ani si in tara bancile inroseau telefonul ptr plata ratelor?ei bine ajung in Cipru,limba ioc ce sa vb ,abia legam doua cuvinte dar cu rabdare si ajutorul lui Dumnezeu am gasit la un restaurant spalator la bucatarie cu 600 de euro pe luna si incet ,incet am inceput sa invat si limba lor care mi se pare grea dar nu de neinvatat.Daca e bine sau nu in Cipru,eu zic ca depinde de fiecare persoana ce a trait aici,daca o fi bine in alta tara? poate ca da ,fiecare cu norocul lui,ideea e ca indiferent de cit de grave sunt problemele unui om nu trebuie sa te lasi doborit de ele ,trebuie sa o iei de la capat , viata e plina de surprize,placute sau nu asta e mergem inainte. Dragii mei o zi buna !

daisy
Interested

Postby todi » Mon Dec 17, 2012 6:47 pm

@longbou

Clar NU.

@daisy
Asa am gandit si eu timp de un an. Iarna viitoare o sa ai alta perspectiva.

todi
Active

Postby bogdanbf » Mon Dec 17, 2012 7:51 pm

longbou wrote:eu as pune alta intrebare:
acum ai vazut cum e in Cipru. daca ar trebui sa pleci din Romania in alta tara, ai mai alege Cipru?
intrebarea este pusa pentru oricare user care are minim un an petrecut aici.

NO F***ING WAY!! :evil:
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby daisy » Mon Dec 17, 2012 7:55 pm

Todi,poate ca ai dreptate ,sa zic ca momentan imi este bine,nustiu ce va fi pina la anul si nici nu zic ca e raiul in Cipru.Personal ii simt ca fiind oameni reci ,lipsiti uneori de suflet ,isi urmaresc doar scopul lor,ei au o pbl nustiu sa-si traga macar apa la baie,nu generalizez dar persoanele care le-am cunoscut nu mi-au lasat o impresie deloc buna.Acu nu venii eu dupa impresii dar mai lenesi si imputiti nu cred ca exista natie pe pamint.De cind sunt aici am avut zile si bune si rele dar nu prea am de ales..............asa ca merg inainte.

daisy
Interested

Postby bogdanbf » Fri Dec 21, 2012 9:57 pm

daisy wrote:Todi,poate ca ai dreptate ,sa zic ca momentan imi este bine,nustiu ce va fi pina la anul si nici nu zic ca e raiul in Cipru.Personal ii simt ca fiind oameni reci ,lipsiti uneori de suflet ,isi urmaresc doar scopul lor,ei au o pbl nustiu sa-si traga macar apa la baie,nu generalizez dar persoanele care le-am cunoscut nu mi-au lasat o impresie deloc buna.Acu nu venii eu dupa impresii dar mai lenesi si imputiti nu cred ca exista natie pe pamint.De cind sunt aici am avut zile si bune si rele dar nu prea am de ales..............asa ca merg inainte.

Zilele acestea am avut (ne)placerea de a vizita casa unuia care are o afacere ce valoreaza peste 3 milioane de euro lejer. Imi pare rau ca nu am facut o poza cu colacul de la baia principala. Era tot jegos si maroniu pe dedesubt! In schimb bucuria a fost ca nu am fost nevoit sa ma asez... :evil:

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby ionut » Sun Dec 23, 2012 2:45 pm

Am avut "norocul" sa conlocuiesc acum vreo 10 ani cu un inginer,
a carui mama a fost ceva mare in judeteana PCR, baiat educat
cu alte cuvinte, dar care avea o singura meteahna: era IMPUTIT.
Venea de la munca, eram colegi, si iarna fiind se culca in hainele
pe care le avea pe dedesuptul salopetei, dus nu facea - era frig :shock: ,
facea pipi si apa nu o tragea - facea economie :shock: .
In concluzie cred ca intai trebuie sa vedem barna din ochii nostrii ...

Ceea ce nu vrem noi, emigrantii romani din Cipru, sa intelegem
este ca NOI SUNTEM IN TARA LOR si nu invers. Ei sunt mai dezvoltati,
ei sunt mai organizati, sau ma rog erau...
Si ca o paranteza, NICIODATA cand cineva ma invita in casa lui
nu-l critic public, poate doar in discutie cu sotia mea, dar niciodata PUBLIC.
Cinsteste casa, nu musca mana celui ce te-a invitat ...
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Sun Dec 23, 2012 5:09 pm

ionut wrote:NICIODATA cand cineva ma invita in casa lui
nu-l critic public,

ce spui tu ar fi valabil daca Bogdan spunea: "am fost in casa la IXULESCU si avea o casa asa si pe dincolo"
dar el nu a nominalizat persoana criticata.
cu toate ca pe forumul asta discuta "de-ai nostrii" si eu as spune chiar si despre cine e vorba tinand cont ca pe topic est vorba de "experiente personale".
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Sun Jan 06, 2013 12:32 pm

ionut wrote:...
Si ca o paranteza, NICIODATA cand cineva ma invita in casa lui
nu-l critic public, poate doar in discutie cu sotia mea, dar niciodata PUBLIC.
Cinsteste casa, nu musca mana celui ce te-a invitat ...

Nu m-a invitat, m-a trimis seful acolo ca sa verific ceva. Crezi tu ca cipriotii bogati sunt atat de darnici incat sa invite in casa lor emigranti? Wake up!

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Previous

Return to Experiente de viata