Nou venit in Cipru - impresii si experienta personala.

Ati trecut printr-o experienta din care ati invatat ceva si credeti ca si altii ar avea de invatat? Povesteste-ne si noua!

Nou venit in Cipru - impresii si experienta personala.

Postby todi » Sun Dec 26, 2010 11:31 am

Salut,

Sunt fresco atat pe forum si in Cipru. Am venit pe 26 noiembrie in Limassol la plezneala, avand pe cineva aici de un an si jumatate. Am renuntat la jobul bunicel din Romania, mi'am luat cainele, o geanta de 15 kg cu haine si incaltari, in drum spre Otopeni am trecut prin Piata Victoriei, le'am aratat degetul mijlociu carmuitorilor tarii pe geamul masinii si'am aterizat in Cipru.

Vineri seara am ajuns, am dormit, sambata si duminica am umblat pe jos din firma in firma si din poarta in poarta intreband in engleza daca nu cumva au nevoie de un angajat :lol:. Luni am fost la Labour Office unde mi'au dat 2 potentiale joburi. Evident am fost refuzat ca nu vorbesc greaca. Pana seara am umblat pe jos, again, din firma in firma intreband daca nu cumva au nevoie de un, ati ghicit, angajat. Marti dimineata am fost din nou la Labour Office, le'am explicat ca am fost refuzat, mi'au zis sa revin miercurea viitoare. By the way, stau in Kapsalos, nu am masina, iar Labour Office e... stiti voi unde. In fine, am cunoscut un cipriot care mi'a facut lipeala la o benzinarie, iar de vineri dimineata m'am dus la job. Carwash, maturat, spalat de WC'uri, geamuri etc. in prima faza pana am invatat numerele si cateva cuvinte, apoi delivery, pompa etc. De la 7 la 18, inclusiv sambata.

Una peste alta, noroc chior :lol: Mainile'mi sunt carne vie, am febra musculara si la oua, merg pe jos de ma sparg pana la benzinarie, dar sunt fericit si am obtinut ce voiam in prima faza.

Intr'o luna aici am invatat urmatoarele:

1. Nu te amesteca cu romani sau bulgari. Unii tepari, tarani si jigodii, altii lepre.
2. Aici nu umbla cainii cu covrigi in coada. Nici macar pisicile, cat ar fi ele de multe n'am vazut niciuna cu vreun covrig atarnat.
3. Munceste, invata si fa'i tot posibilul sa nu gresesti. Oricat ar fi ei de salbatici, apreciaza munca si stradania.
4. Fii atent de unde cumperi, poti sa gasesti mancare surprinzator de ieftina daca nu esti lenes.
5. Uita de tigari, tutunul Old Holborn rules :lol:

Cam atat in prima faza, ma duc sa ma culc. Revin si cu alte impresii.

Cheers

todi
Active

Re: vreau sa vin in cipru

Postby crysxyz » Sun Dec 26, 2010 3:18 pm

frumos comentariu todi
® All Rights reserved

crysxyz
Active

Re: Nou venit in Cipru - impresii si experienta personala.

Postby todi » Tue Dec 28, 2010 6:42 pm

Multumesc.

Din cate observ eu aici cea mai mare problema sunt studentii din Banglades si filipinezele. Nu sunt rasist Doamne fereste dar astia chiar muncesc pe nimic.

Inainte sa plec din Romania cautam un job pe EURES si tot vedeam housemaid needed, housemaid needed, dar salariul era 420 de euro din care angajatorul mai oprea 100 pentru mancare / cazare etc. Ducand heating diesel la huni acasa (asa le zic eu cipriotilor :lol: ) observ ca rar, dar rar de tot e cate o casa fara filipineza aferenta. Din 10 case poate una n'are filipineza care freaca geamuri si matura aleile.

Iar studentii din Banglades, frate, cel putin astia care'i cunosc, parca functioneaza pe Duracell si Red Bull. Incredbil, nu obosesc deloc :shock:

In rest, daca un mos cipriot n'are Mercedes, musai Kompressor si echipare Elegance, este varza, rad vecinii de el. Si n'ar lasa 20 de centi tips, desi frecam masinile alea ca pe femei. In schimb femeile lasa, mai ales cele in varsta. Strainii, in special englezii, sunt mina de aur, lasa tips si 5 euro la o masina.

6. Aici daca ai invatat ce inseamna "daxi", poti deja sa spui ca o rupi pe greceste :lol: Invata ce inseamna re, oi, ne, evro si esti deja vorbitor.

Noapte buna

todi
Active

Postby cip2006is » Wed Dec 29, 2010 12:27 am

ai sa vezi ca aia care au mersendes is cei mai zgarciti!
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby bogdanbf » Wed Dec 29, 2010 10:59 am

cred ca si cei cu BMW se incadreaza in categoria zgarcitilor ;)
Si daca tot vb despre masini, multi (toti) tarani au double-cabine-uri si in afara ca semnalizeaza scotand mana pe geam, merg ca melcii si nu acorda prioritate, ii mai vezi si aruncand tot felul de kkt-uri pe geam.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby schwarzkopf » Wed Dec 29, 2010 3:05 pm

Eu care conduc un scooter sunt cel mai napastuit :)) Nu le pasa nimanui de scooter-isti, e ca si cum sunt inexistent. Si aia cu pick-up sunt cei mai kamikaze , daca merg cu 80 si tot ma streseaza sa ma depaseasca doar ca sa mai mearga 50 de m si sa franeze si brusc stanga/dreapta fara semnalizare - un bun exercitiu cardio totusi !
Poti scoate romanul din romania, dar nu si romania din roman.

schwarzkopf
Active

Postby blackangel » Wed Nov 30, 2011 1:55 pm

Todi, poveste ne care mai e viata ta, cum merge treaba, ca sa ne facem o idee cum poate evolua viata in Cipru? Mi a placut cum ai povestit :)

blackangel
Interested

Postby todi » Thu Dec 13, 2012 2:56 am

Ha, uite ca s-au implinit doi ani de cand umblu pe meleaguri ciprioate. blackangel, viata nu evolueaza in Cipru, viata involueaza aici.

Rulez tutun, muncesc de-mi sar papucii, ma barbieresc din joi in Pasti, umblu cu toate napastuitele, tremur de frig iarna, lesin de cald vara, n-am vazut nici muntii, nici Ayia Napa, n-am fost nici macar in Nicosia.

Salai n-am prins - doar cativa largemouth bass ocazional - am schimbat doua masini, am fost jecmanit de mecanici bastinasi, am amenzi de platit, cluburi faine nu gasesc, internetul e scump si merge prost, buletinul mi-a expirat, etc.

Compatimesc din ce in ce mai mult cipriotul, nascut si crescut aici. Nu mai rad de ei, doar ii contemplez :D

Ce chestie, si uitasem de forumul asta. Sinapsa deh...

Hai noapte buna

todi
Active

Postby realwahl » Sat Dec 15, 2012 11:36 am

todi, in 2 ani, au evoluat/involuat atat Romania, cat si Cipru. Privind inapoi, crezi ca ai facut bine ca ai venit in Cipru?
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby todi » Sun Dec 16, 2012 12:54 am

Hm... Daca ar fi sa raman aici, clar ca nu. Daca iau Ciprul ca pe un pas, primul pas al plecarii din Romania, e ok. Si totusi mi-au aparut cateva fire albe :D

todi
Active

Next

Return to Experiente de viata