Dupa 4 ani de Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetouri...

Unde este mai scump, in Romania sau in Cipru? In analiza dvs, tineti cont de nevoile diferite specifice fiecarui loc, nu comparati doar preturile sau salariile, rupte din context.

Dupa 4 ani de Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetouri...

Postby elenaSexy » Sat Apr 21, 2012 2:01 am

acum nu mai e usor, nici in Cipru, nici in alte tari... in Anglia poti gasi de munca doar ca servitoare sau la curatenie...In Cipru, se gaseste de munca pt romani, inca se mai gaseste, pana or sa aduca din Sri Lanka sau India sau China sa lucreze pe mai ieftin... Am un amic din Bulgaria lucreaza ca butcher la Orphanidis, adica lucra, ca intr-un final s-a intors in tara lui ca nu-i mai ajungea salariul pt un trai decent in Cipru... Se gaseste de munca, si se pot strange bani daca ,mai gasesti vreo 5 sa imparti o chirie sa dai mai putin si sa mananci cartofi in fiecare zi... si cel mai bine e sa iti iei un scuter sau bicicleta, ca petrolul te omoara la pret...
Si nici asa nu sunt convinsa ca se merita. Cipru nu e loc sa te duci sa muncesti, Cipru e pentru alt fel de oameni... cine stie, stie... Cipru e taramul unde fiecare face ce vrea, daca e destept. Si acum sa zic, cand m-am intors in tara dupa 4 ani de stat in Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetouri... e asa de mare diferenta ca iti plangi in pumni dupa ce ti-ai strans banii frumos... da, dupa 4 ani de munca in cipru, mi-am luat masina si apartament in romania, acum sa ma duc sa stau eu frumos la mine acasa... de unde... sa imi plang in pumni, sa ma bat cu capul de pereti... ca vreau in cipru, ca nu imi vine sa ma mai intorc in rahatul de romania... unde totul e mizerabil, ghetouri frate... deci nu veniti in cipru ca dupa aia statul in romania o sa vi se amarasca!
Iar despre munca... daca esti disponibil sa lucrezi ceva mai ieftin decat cineva care are deja un post, cel mai posibil ii iei locul de munca... acum pe criza asta... te pun sa lucrezi ore suplimentare fara sa fii platit. Acolo nu e ca in romania, romania se mai tine bine, se inchid magazine unul dupa altul, nu mai merge cu umflatul preturilor ca inainte, cand aveau turisti si pompau preturile... daca vreti sa cumparati ceva, folositi ebay, e mai ieftin si decat in romania cateodata.

elenaSexy

Re: Dupa 4 ani de Cipru, mi s-a parut ca ma intorc in ghetou

Postby dexter » Sun Apr 22, 2012 7:53 am

La ce locatie din Romania te intorci mai exact de te referi ca fiind ghetouri?

dexter
Active

Postby ionut » Sun Apr 22, 2012 9:48 am

"si noi... stam unde ne e locul, adica la coada, ca isi bate toata lumea joc de natia de romani... asa ca mai bine stam in ghetourile noastre de romania decat sa fim caini vagabonti prin imperii de lux, care se prapadesc, poate..."

Dintr-o postare anterioara a eleneiSexy ... :shock:

Dar as vrea sa intreb altceva: unde ai locuit in Cipru, la Proedriko, de ti se pare ca te intorci in gheto ?

Si ca o concluzie la postarea ei, Romania nu este de rahat, Romania este facuta de rahat !
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby longbou » Sun Apr 22, 2012 10:13 am

pfff.....
ce ne mai promovam tara!
ne miram ca nu vin turisti straini la noi!
cum draq sa vina cand un roman vorbeste asa de tara lui? si facand comparatie cu ce tara.... cu Cipru! tara unde blocurile cu 10 etaje le numeri pe degete intr-un oras.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bizkitt » Sun Apr 22, 2012 1:34 pm

longbou Romania este o tara foarte frumoasa, avem de toate dar cum spunea si ionut mai sus, tara noastra este facuta de rahat.. de aceea nu vin turistii pt ca cei care ar trebui sa se ocupe de advertising ul turistic al romaniei sunt prea ocupati sa fure banii publici. Nu cladirile de 10 etaje fac turistii sa vina in cipru si sunt 100% convins ca doar un procentaj foarte mic din turistii care vin aici stiu de ce natie sunt cipriotii si care este comportamentul lor real. Ideea este ca nici nu prea putem compara o insula mica cu tara noastra pt turisti conteaza cum sunt ofertati de agentiile de turism si se pare ca cei din cipru stiu ceva de vin mai multi turisti.
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby longbou » Sun Apr 22, 2012 2:47 pm

pai daca spunem de Romania ca e ghetou pe langa Cipru cine sa mai vina in vizita la noi?
si mai vin si stirile de la ora 5 cu noutati ca:
unu a violat o baba!
altu a batut-o pe masa ca nu i-a dat banii de pensie sa-si ia bautura!
nu stiu care interlop face ce vrea ca are politia la degetul mic!
parlamentarul face ce vrea pe sosele ca doar daia e parlamentar!
si cate si mai cate...

problema noastra este ca ne denigram singuri tara, un exemplu il ai mai sus cu ghetourile.
daca ai fii strain si ai citi postarea aia ai mai fii asa interesat sa vii intr-o vacanta la Mamaia, sau Sinaia?
eu cred ca te-ai mai gandi o data daca sa alegi Romania ca destinatie pentru urmatoarea vacanta, mai ales daca ai stii si constructiile din Cipru care lasa de dorit la capitolul inaltime.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bogdanbf » Mon Apr 23, 2012 11:35 am

@elenaSexy:
Am vazut ca in cele cateva postari de pe forum ai denigrat Romania (la care te-ai intors ca sa iti iei masina si apartament) si ai laudat Cipru. Acum nu stiu daca ai mai fost prin alte tari, dar daca o sa mergi prin inima Europei (Franta, Belgia, Elvetia, LUxembourg, Germania) o sa vezi ca bicicleta nu e asa naspa cum spui si ca ACOLO e adevarata civilizatie. Cipru e inca "la tara" pe langa un oras ca Munchen.
MAi zici ca ti-ai luat apartament si masina in Romania dupa 4 ani de Cipru. Ori ai muncit ca "animatoare" in cabaret ori ai mancat doar cartofi (ca prea ai negat lucrul asta in toate mesajele tale).
In concluzie nu mai lauda Cipru pentru calitatea vietii pentru ca nu e asa. La 2 dormitoare, 2 adulti si un copil mi-a venit curentul 600 EUR/2 luni, apa 148 EUR/3 luni, benzina s-a facut 1,4 EUR/litru, motorina la fel. Somajul a trecut oficial de 10% desi autoritatile au recunoscut ca 30% dintre emigrantii veniti din tarile UE lucreaza fara acte. Anunturile cu locuri de munca sunt cvasi-inexistente, somajul a ajuns sa se plateasca la aproape 4 luni de la depunerea actelor. In supermarketuri totul s-a scumpit, salariile scad pentru ca patronii/managerii arata cu degetul pe cei care vin zilnic sa caute un loc de munca amenintand ca aia ar lucra pe mai putin.
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby andrew » Sun Feb 17, 2013 11:19 pm

bogdanbf wrote:@elenaSexy:
Am vazut ca in cele cateva postari de pe forum ai denigrat Romania (la care te-ai intors ca sa iti iei masina si apartament) si ai laudat Cipru. Acum nu stiu daca ai mai fost prin alte tari, dar daca o sa mergi prin inima Europei (Franta, Belgia, Elvetia, LUxembourg, Germania) o sa vezi ca bicicleta nu e asa naspa cum spui si ca ACOLO e adevarata civilizatie. Cipru e inca "la tara" pe langa un oras ca Munchen.
MAi zici ca ti-ai luat apartament si masina in Romania dupa 4 ani de Cipru. Ori ai muncit ca "animatoare" in cabaret ori ai mancat doar cartofi (ca prea ai negat lucrul asta in toate mesajele tale).
In concluzie nu mai lauda Cipru pentru calitatea vietii pentru ca nu e asa. La 2 dormitoare, 2 adulti si un copil mi-a venit curentul 600 EUR/2 luni, apa 148 EUR/3 luni, benzina s-a facut 1,4 EUR/litru, motorina la fel. Somajul a trecut oficial de 10% desi autoritatile au recunoscut ca 30% dintre emigrantii veniti din tarile UE lucreaza fara acte. Anunturile cu locuri de munca sunt cvasi-inexistente, somajul a ajuns sa se plateasca la aproape 4 luni de la depunerea actelor. In supermarketuri totul s-a scumpit, salariile scad pentru ca patronii/managerii arata cu degetul pe cei care vin zilnic sa caute un loc de munca amenintand ca aia ar lucra pe mai putin.

Salut Bogdan!
Tu vorbesti serios?!
Adica, daca TREBUIE sa vin la munca din aprilie 2013 in Cipru, asta daca-mi gaseste ICEP de munca, inseamna ca sunt "putin sinucigas"?!
Eu iti zic sincer ca in Romania n-am mai vazut bani, adica asa macar 1000 lei "la gramada" de multe luni daca nu chiar mai bine de un an...
Mai am putin si ori mor bolnav de ceva(ca nu-i deloc greu) , ori de malnutritie...
Iar de munca in Romania nu prea mai se gaseste...
Daca gasesti , iei maxim 750 lei pe luna si muncesti exact cum se plang unii aici in Cipru...
Adica bagi munca atat cat zice "seful"; nu-ti convine? valea acasa ca mai sunt 30 ca tine ce asteapta sa se angajeze...
Asta nu mai e viata, si imi pare rau sa o zic...

andrew
Interested

Postby ionut » Mon Feb 18, 2013 11:15 am

"Mai am putin si ori mor bolnav de ceva(ca nu-i deloc greu) , ori de malnutritie..." andrew
Dar cel putin vei muri printre ai tai, nu printre straini!
Scuze pentru cinism, dar ce-ai scris despre Ro este perfect valabil pentru un nou venit
pe prea mult laudata insula a Afroditei.
Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate ( a Cipro )
Inferno(Dante)

ionut
Active

Postby andrew » Mon Feb 18, 2013 6:45 pm

ionut wrote:"Mai am putin si ori mor bolnav de ceva(ca nu-i deloc greu) , ori de malnutritie..." andrew
Dar cel putin vei muri printre ai tai, nu printre straini!
Scuze pentru cinism, dar ce-ai scris despre Ro este perfect valabil pentru un nou venit
pe prea mult laudata insula a Afroditei.

Salut Ionut!
Mai "cipriotule", tu stai/locuiesti acolo ,nu?Din cate am inteles...
E chiar asa de rau/nasol economic?!
Si daca da, este rau, ATUNCI DE CE FIRMA ASTA ICEPWORLD ESTE ATAT DE MEDIATIZATA?!
Ca pe mine m-a terminat/facut psihic de cand am incheiat acel contract...
Mai bine stateam in saracia mea decat sa fiu atat de stresat si pe ganduri chiar si noaptea...

andrew
Interested

Next

Return to Nivelul de trai si cheltuieli Romania vs. Cipru