cipru romania cu masina

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

cipru romania cu masina

Postby misteco » Thu Mar 11, 2010 5:02 pm

Am tot incercat sa caut pe net niste informatii cu privire la traseul cipru romania cu masina. As dori sa plec la sfarsitul lunii iulie in tara, dar ma simt descurajata ca nu sunt informata. Merg cu sotul si fetita tocmai de aceea vreau sa stiu exact de am de facut ca sa nu pierd timpul prin port sau sa ma ratacesc prin Turcia.
Mi-a zis cineva ca trebuie facuta o rezervare la feribot cu cateva luni inainte.
Daca a plecat cineva in Romania cu masina as fi bucuroasa sa-mi impartaseasca experienta.

misteco
Interested

Postby bogdanbf » Thu Mar 11, 2010 7:33 pm

prima data spune-ne in ce scop vii... esti turista? Daca da, nu sunt probleme la venirea prin Turcia.
Daca ai acte de Cipru, nu poti veni cu masina inmatriculata in Romania prin partea turca.
O sa iti trebuiasca asigurare si antrenament de mers pe partea cealalta.

bogdanbf
Active

Postby misteco » Tue Mar 16, 2010 5:56 pm

Merg in Romania in vacanta pentru o luna. Avem yellow paper, iar masina este inmatriculata in cipru cu toate taxele platite.

misteco
Interested

Postby SPF » Tue Mar 16, 2010 6:29 pm

Nu va trebuie yellow paper.

Trebuie sa aveti masina inmatriculata pe numele unuia dintre voi sau o procura de la proprietar.

Feryboat-ul costa 240 de euro dus-intors pentru masina si doi adulti. Pentru copil daca e foarte mic posibil sa fie gratis.

Vize nu se mai platesc de anul asta, benzina e mai scumpa decat in Cipru asa ca plecati cu plinul de aici.

In principiu e bine sa va faceti o rezervare la un hotel din turcia pentru ca drumul e foarte lung, este imposibil de parcurs dintr-o bucata. Sunt cam 1800 de kilometri.

Neaparat sa va luati un GPS cu harta turciei si a bulgariei pentru ca altfel sunteti pierduti. Trebuie sa ai un noroc deosebit sa gasesti un turc sau un bulgar care sa vorbeasca engleza la un nivel minim.

Ar fi bine sa aveti un scaun pentru copil daca e mai mic de 7 ani. Daca e mai mare, neaparat prins cu centura de siguranta in spate, in primul rand pentru siguranta copilului si in al doilea rand ca sa nu dati spagi sau amenzi aiurea pe la politie.

In Bulgaria politia ia spaga, pregatiti-va hartii de 10 euro pentru scopul asta. Eu nu am fost pe faza si am scapat de o hartie de 20 ca nu aveam mai mici.

SPF

Postby misteco » Tue Mar 16, 2010 8:15 pm

Avem deja scaunel pentru fetitza(o sa aiba 8 luni la vara). Inca nu dispunem de gps, dar sper sa facem rost de la cineva.
Trebuie sa fac rezervare cu cateva luni inainte la feribot?

misteco
Interested

Postby oblio » Tue Mar 16, 2010 11:08 pm

misteco wrote:Inca nu dispunem de gps, dar sper sa facem rost de la cineva.
Your search returned 385 results. Only the most popular 70 phones shown.Daca-ti regasesti telefonul in lista sau ai orice alt (chinezesc sau nu) device cu GPS, sunt bucuros sa te ajut in drumul spre home_sweet_home.

oblio
Super Moderator

Postby SPF » Wed Mar 17, 2010 9:20 am

In principiu nu trebuie rezervare cu mult timp inainte. Mai ales pentru Luna Iulie. Pentru August as face o rezervare cu 2-3 saptamani inainte. Poti chiar sa iti cumperi biletul in avans si ai scapat de o grija.

GPS pe telefon nu m-as incumeta sa il folosesc ca device principal. Am un Nokia E72 si inebunesc pana prinde semnal de la sateliti. Sta vreo 10-15 minute. Nu este fezabil pentru mine. Recomand un GPS dedicat care face numai treaba de GPS. Mai mult de 1 minut nu dureaza pana prinde satelitii.

Si eu va sfatuiesc sa cumparati un GPS si sa il folositi 2-3 luni aici in cipru sa va familiarizati cu el, ca daca plecati cu un GPS necunoscut la drum sau nu ati mai folosit asa ceva mai rau va incurcati. Iar cu un copil de 8 luni nu merita sa va asumati niciun risc. Pentru inceput la primul drum grupati-va cu cineva care merge in romania cu masina ca sa capatati experienta.

Apropo, este mai ieftin sa zburati daca are cineva curiozitatea asta.

SPF

Postby misteco » Wed Mar 17, 2010 5:55 pm

Am gasit acum vreo 3 luni bilete la Tarom cu 300 euro dus intors pt 2 pers plus bebe, dar ne-am saturat sa alergam prin toata tara la rude cu trenul, autobuzul si microbuzul.
Desi mie nu prea imi surade ideea de a merge cu bebe atata drum am zis s-o incerc si pe asta. O sa vad eu daca merita si a doua oara.

misteco
Interested

Postby bizkitt » Wed Mar 17, 2010 11:09 pm

misteco cum zicea un profesor la scoala: Atentie la neatentie! Drum bun si cat mai placut!

bizkitt
Active

Postby misteco » Thu Mar 18, 2010 9:50 am

Sa ne ajute Domnu sa ajungem cu bine. Promi ca la intoarcere sa va povestesc cum a fost. :wink:

misteco
Interested

Next

Return to Transport Romania-Cipru