cipru romania cu masina

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Re: cipru romania cu masina

Postby cip2006is » Tue Jan 11, 2011 5:07 pm

detalii despre ferry aici:
http://www.fergun.net/Seferlerimiz.aspx
1.00 EUR = 2.05 TRY
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby Cosminel.1988 » Wed Oct 19, 2011 4:04 pm

Salut .. sunt nou pe acest forum si as vrea sa ma informez si eu de o plecare cu masina din cypru in romania.Ce mai stiti de ferry ? cat mai costa si de unde il iau ? daca are cineva buna placere sa imi raspunda si mie il/o rog sa o faca ! Eventual cine se stie cu traseul ,a mai fost si stie cum e sa imi lase un id de mess ceva sa putem discuta mai pe larg problema !

Cosminel.1988

Postby cip2006is » Mon Feb 20, 2012 4:39 am

Ca tot e frig si avem timp de povesti la gura sobei, am zis sa va impartasesc experientza mea din August 2011, respectiv calatoria din Cipru in Romania cu motocicleta si retur.
La dus am avut senzatia ca tot sar banii dn portofel in nestire, la intors mai putin.
Prima dijma, asigurarea pe TRNC (Ciprul Turcesc) 20 euro/1luna.
Bilet de ferry din Girne Port Nou, numai dus, 65 euro (moto plus eu). Am mers cu nava Calypso, nu va recomand sa mergeti cu ea ca e cea mai inceata (8 ore). Nu am facut rezervare inainte. In general calatoria dureaza 6-7 ore. La intors am mers cu un ferry Ro-Ro si am dat numai 45 euro, am mers noaptea si nu am avut cabina de pasager, dar am intins izoprenul intre 2 tiruri pe puntea de sus si m-am trezit in Girne dimineata.Taxa in port la vamesi vro 5 euro.
In port la Tasucu in Turcia, taxa port 5 euro, asigurare moto 25 euro/3 luni (la masini 45), de la debarcare a durat aproximativ 2 ore pina am iesit din vama ( va recomand sa aveti f multa rabdare, se lucreaza in regim incet si f incet).
La intrarea pe autstrada trebuie cumparat un card cu banda magnetica pe care puteti pune cati bani vreti (cam 20 lire turcesti is suficiente pt traversarea Turciei intr-un sens) in momentul in care intri sau iesi dai cu cardul pe un cititor si esti inregistrat pe unde ai intrat si cati km ai facut pina la iesire si platesti in functie de km. In cazul in care la iesire nu aveti suficienti bani pe card, dati in marcharier (reverse) si in 20 metri e o cladire unde se pot pune bani pe cardul respectiv si poti iesi legal si corect fara sa rupi bariera (unii au facut-o). Benzinarii se gasesc din 60 in 60 km aproximativ, benzina in aug 2011 era 1,85 eu. Daca nu aveti card si aveti cash euro, inainte de a alimenta intrebati care este cursul, daca nu e convenabil, puneti de 5 euro(sau nu puneti deloc) si mergeti la urmatoarea benzinarie peste 60 km. Autostrada in Turcia este excelenta, limita de viteza este 120 km/h (se merge si mai tare de atit), am mers si pe drumuri secundare cu 2 benzi si erau peste nivelul autostrazii din Cipru.
Am trecut in Bulgaria pe la Malko Tirnovo, drumul era foarte prost, aproape ca in Romania, la intors se apucasera de reparat din el. Benzina in Bg e cam la fel ca in Ro de ieftina, eu cu 20 litri am traversat Bg (consum 5,5/100km). A intrat la 12 noaptea in Bg, am mers pina in Burgas unde am oprit intro benzinarie si m-am imprietenit cu baiatul de la pompa si m-a lasat sa dorm cu capul pe o masa. La desteptare mi-a facut si 2 cafele tari. Cand am plecat din benzinarie am prins o masina cu numere de Constanta (nu era Anakin :D) si am stat dupa el, ca urmare la intors am incurcat drumul. Am intrat in Ro pe la Vama Veche unde am si stat o zi si o noapte. In Bg nu am avut nevoie de asigurare, fiind valabila cea din Cy, nu am platit nici vigneta care la masini e obligatorie.
Cazarea in Turcia este f ieftina: camping pazit 6 euro (dusuri cu apa calda, cafeaua de dimineatza si dulceatza incluse). La intoarcere am tras la un hotel intr-un orasel de dupa Konya si am dat 10 euro pe camera, o bomba, dar avea dus si pat, iar dupa 1000 km calare nu imi trebuia mai mult.
Preturile la cazare in Ro: Vama Veche camera la pensiune 30-35 euro, camping la cort 10 lei in Vama, 13 lei la Darste Brasov, 60 lei casuta la Darste, 50 lei casuta la Sighisoara, 30 lei casuta la Harsova.
Eu am facut din Tasucu pina in Istambul 12 ore, cu oprire pt alimentare, pipi, relax 30 min la fiecare 400 km si viteza medie 120-140 km/h. Cu masina se poate face Turcia un pic mai repede, data fiind autonomia mai mare 600 km. Recomand ca pe ferry soferul sa doarma alea 6-8 ore sa fie fresh, la benzinarie se poate baga si un energizant la sofer. Am folosit un gps pt mobil Sygic (multumesc Bizkit) cu hartile Turciei, a mers brici, in Istanbul pe autostrada cu 6 benzi pe sens iti zicea si pe ce banda sa stai.
Am avut ceva emotii inainte sa plec, dar in momentul in care am ajuns acasa in Iasi ma gandeam ce simplu a fost tot. Este o experienta pe care nu o poti capata calatorind cu avionul. Este mult mai scump, mai obositor si mai de durata, dar din partea mea eu zic ca se merita facuta calatoria macar o data in viatza. Eu am de gand sa o fac si a doua oara dar diferit, adica sa o lalai pe coasta Antaliei o saptamina si abia la intors sa tin autostrada.
Am avut la dispozitie 3 saptamani concediu din care 6 zile au fost dedicate drumului Cy-Ro si Ro-Cy. A fost zi cand am mers 1700 km, si a fost zi cand am mers 600 km (la intors). Din Limasol pina in Iasi am facut 2200 km, si toata excursia am facut 8500 km, cu tot cu invirtitul prin tara (Transalpina, Transfagarasanul, Babele si Sfinxul, Sighisoara, Baia Mare, Brasov). E drept ca ma cam durea inima cand dadeam de o groapa prin Ro, dar pina la urma motocicleta/masina e o unealta care trebuie uzata ca de aia am dat bani pe ea, nu sa o tinem bibelou.
Cam atit deocamdata, o sa mai revin cu completari daca este cazul.
low riders live longer & and fly higher!

cip2006is
Active

Postby emilia damian » Tue Mar 06, 2012 5:52 pm

am venit cu masina din romania in cipru in septembrie 2010.nu am putut circula aici decat o luna.in iunie vrem sa plecam tot cu masina,dar nu stiu daca nu o sa avem probleme la iesirea din cipru.si avem nevoie de asigurare pana ajungem la turci.pe partea turceasca am venit.mai e cineva care a facut asa?orice in formatie,dar sa fie adevarata ne poate ajuta.multumesc

emilia damian

Postby Cristi P » Thu Apr 04, 2013 10:57 am

salut,sunt Cristi si eu vreau sa plec la inceputul lunii mai definitiv in Romania impreuna cu sotia,cu masina.as dori daca cineva poate sa ma ajute cu informatii despre actele si drumul pe care trebuie sa-l fac din Cipru in Turcia si apoi in Bulgaria.va multumesc anticipat si va astept cu informatii

Cristi P

Previous

Return to Transport Romania-Cipru