cipru romania cu masina

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Postby bogdanbf » Fri Mar 19, 2010 9:00 pm

Si eu va sfatuiesc sa mergeti tot cu avionul, mai ales daca prindeti promotie la Blue Air. In plus daca doriti masina in Romania e mai ieftin sa o inchiriati decat sa mergeti cu masina de aici. Cine zicea sa va cautati cazare in Turcia nu spunea degeaba, dar daca sunteti din nordul Romaniei eu va sfatuiesc sa va mai cautati o cazare imediat la intrarea in tara pentru ca o sa fie foarte greu cu volan pe dreapta tot drumul, marea majoritate fara autostrada.
In plus pentru 1800 de km dus si 1800 intors va trebuiesc 360 litri de benzina (400 euro), taxe de drum in Turcia, Bulgaria si Romania, asigurare tip carte verde pentru toate aceste tari, bani de cazare si multa multa rabdare. In plus puteti economisi cele 4 zile de drum si sa le petreceti cu familia....

Singurul avantaj e ca daca v-ati luati o masina faina o puteti arata la lume... Link aici

bogdanbf
Active

Postby cip2006is » Sun Mar 21, 2010 8:36 am

Daca as merge prin Turcia, as poposi macar 2 zile in Antalia, sa vad litoralul turcesc, si as vizita si Constantinopole. Daca e sa pierzi cateva zile pe drum macar sa castigi la experientza si cultura :P! Cred ca as cumpara si ceva aur de acolo chiar daca e de mai proasta calitate!

cip2006is
Active

Postby bizkitt » Sun Mar 21, 2010 8:03 pm

bogdanbf ai cam exagerat cu linkul daca am timp liber si vreau sa ma duc sa vad inca 2 tari pe unde nu am mai fost inseamna ca sunt taran ? daca are timp omu si bani atunci cred ca e treaba lui cum le imparte nu ? Daca te grabesti, da! te duci cu blue hair :D cel putin eu m-as duce din cipru pana in anglia si inapoi daca as avea atat timp cat si bani... daca iti bag sub nas 2000 de poze de prin europa cu o gramada de locuri frumoase vizitate si tu imi arati cerul vazut numai zburand cu avionul cred ca e o diferenta nu? Si asta a fost si problema taranului din spania ca stia doar acasa la tara si microbusul pana in spania de aia a ramas incult.

bizkitt
Active

Postby misteco » Mon Mar 22, 2010 10:26 am

O sa mergem pana in nordul tarii, dar poposim la Bucuresti la cunostinte.
Apropo, nu am o masina de aratat la lume si chiar vreau sa vad Turcia ;)

misteco
Interested

Postby bogdanbf » Mon Mar 22, 2010 10:33 am

bizkitt wrote:bogdanbf ai cam exagerat cu linkul daca am timp liber si vreau sa ma duc sa vad inca 2 tari pe unde nu am mai fost inseamna ca sunt taran ? daca are timp omu si bani atunci cred ca e treaba lui cum le imparte nu ? Daca te grabesti, da! te duci cu blue hair :D cel putin eu m-as duce din cipru pana in anglia si inapoi daca as avea atat timp cat si bani... daca iti bag sub nas 2000 de poze de prin europa cu o gramada de locuri frumoase vizitate si tu imi arati cerul vazut numai zburand cu avionul cred ca e o diferenta nu? Si asta a fost si problema taranului din spania ca stia doar acasa la tara si microbusul pana in spania de aia a ramas incult.

in cazul in care vrei sa te lauzi cu pozele, propun sa discutam la sectiunea de intalniri si sa stabilim o data in care sa vina fiecare cu pozele lui, nu de alta dar tare as vrea sa imi arate altii cum arata Europa vazuta de ei...

Eu am dus discutia in directia aceea pentru ca nu vad un motiv plauzibil, normal sau logic pentru care o persoana cu un copil de 8 luni sa il chinuie 3 zile pe drum. Doar atat.

@misteco: Te rog ca dupa ce te intorci sa ne spui cum a fost, unde ai dormit, pe ce traseu ai mers...in pricipal cam tot ce ar trebui sa stie un om care o sa mai vrea sa incerce ce ai facut tu....

PS: daca nu vizitati Istanbulul, degeaba mergeti cu masina ;)

bogdanbf
Active

Postby SPF » Mon Mar 22, 2010 2:49 pm

Poate ca oamenii au de carat ceva cu masina, lucruri care nu pot fi transportate cu avionul.

SPF

Postby misteco » Tue Mar 23, 2010 11:24 am

Cum am mai spus - singurul motiv pt care am preferat sa mergem cu masina in tara a fost frecusul din Romania cu microbuze, trenuri, asteptatul in statii, praful si ingramadeala din autobuze:
*de cate ori am mers cu autobuzul am fost impinsa de mosnegi ca se temeau ca nu mai au loc pe scaun.
*a trebuit sa ma duc pana la Tulcea - 12 ore ( doua trenuri)
*anul trecut am stat de la 12 noaptea pana la 8 dimineatza in aeroportul Baneasa pt ca nu aveam alta legatura cu trenul de Suceava. Asadar dupa ce am facut 6 ore cu trenul, am platit taxiul pana la aeroport, am stat pe bancutza (desi era gravida in 6 luni) de mi-au dardait dintii in gura si am ajuns in Cipru super obosita.

Prefer sa fac 3 zile pe drum cu masina mea si sa vizitez si alte locuri.
In problema cu bebe - o sa ma descurc pt ca ii place sa mearga cu masina :wink:

misteco
Interested

Postby tuk » Wed Mar 24, 2010 11:08 am

Bafta, si esti curajoasa sa pleci cu un bebe la asa drum lung.Tu zici ca celui mic ii place in masina,ai m-ai mers cu el atata drum?poate ai mers aici pe distante mici.Le "place" ca de fapt ei dorm in masina,dar mi se pare cam mult sa-l chinui atata drum intr-un scaun de masina.
De ce nu luati bilet la avion,stati o zi in bucuresti,la hotel,dupa care plecati linistiti a doua zi catre casa.Din ce ai scris reiese ca nu sunteti din bucuresti.
Eu una asa as face, eu am o fetita de un an si 4 luni dar nu as face un asa drum lung cu ea.

tuk
Active

Postby Alexa » Wed Mar 24, 2010 6:30 pm

misteco wrote:Cum am mai spus - singurul motiv pt care am preferat sa mergem cu masina in tara a fost frecusul din Romania cu microbuze, trenuri, asteptatul in statii, praful si ingramadeala din autobuze:
*de cate ori am mers cu autobuzul am fost impinsa de mosnegi ca se temeau ca nu mai au loc pe scaun.
*a trebuit sa ma duc pana la Tulcea - 12 ore ( doua trenuri)
*anul trecut am stat de la 12 noaptea pana la 8 dimineatza in aeroportul Baneasa pt ca nu aveam alta legatura cu trenul de Suceava. Asadar dupa ce am facut 6 ore cu trenul, am platit taxiul pana la aeroport, am stat pe bancutza (desi era gravida in 6 luni) de mi-au dardait dintii in gura si am ajuns in Cipru super obosita.

Prefer sa fac 3 zile pe drum cu masina mea si sa vizitez si alte locuri.
In problema cu bebe - o sa ma descurc pt ca ii place sa mearga cu masina :wink:

Misteco ,si noi voiam acelas lucru pentru anul acesta,sa mergem cu masina acasa in Ro,in iunie cand luam concediul.Dar citind m-ai amanuntit pe forum la cat de costisitor este,si cate zile pierdute pe drum ,am decis sa inchiriem o masina din aeroport ,de la http://www.primarent.ro/rent-a-car/cars ... anguage=RO
si ne-a costat mult m-ai ieftin,si noi avem copil ,si primul lucru a fost sa ne gandim la surmenajul lui.Stiu cum este, si noi am trecut prin aceeas situatie anul trecut,cand am fost in concediu,(asteptari prin statii,nervi oboseala etc.)
Poate fi o experienta frumoasa mergand si cu masina ,dar totusi e bine sa va ganditi m-ai bine.De aceea am decis sa inchiriem sa putem merge unde dorim si cred ca ne vom acomoda repede in privinta volanului de cealalta parte,eu poate m-ai greu dar sotul are carnetul din Ro si destula experienta,sper sa nu fie greu :roll: .O zi buna.
Nu conteaza anii din viata ta ,conteaza viata din anii tai!!

Alexa
Active

Re: cipru romania cu masina

Postby gbaicu » Tue Jan 11, 2011 1:49 pm

as vrea sa merg in tara prin aprilie ( cu masina). stie cineva daca sunt ceva noutati - schimbari cu privire la :bac, preturi sau orele detaliate pe aici ? eventual un link catre orarul bacului

gbaicu
Active

PreviousNext

Return to Transport Romania-Cipru