cu masina de RO in Cipru?

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

cu masina de RO in Cipru?

Postby dj15exy » Sun Mar 20, 2011 9:35 pm

in primul rand as vrea sa ca cineva, neaparat in cunostinta de cauza, sa ne faca un GHID cum tre sa ajungem in Cipru by land, adica Romania-Bulgaria-Turcia-Cipru de nord-Cipru de sud.fara sa ne spuneti pareri despre cat e de bine sa vii cu avionul, sau ca e mai bine sa inchiriem masina acolo.deci strict:CU MASINA DE RO IN CIPRU de sud, pe ruta mai sus mentionata.
1. este interzis a intra cu masina pe la Girne/Kyrenia si dupa sa se treaca in Cipru?
2. ce acte/taxe trebuiesc platite ?
3. perioada aia de 14 zile de care se vrb, se poate demonstra cumva?
4.multumesc celor ce vor reusi sa faca un tutorial pe aceasta tema.

eu personal nu ma despart de masina, prietenii stiu de ce, si pe unde merg o iau cu mine.am tot auzit pareri pro si conta masina din ro, dar astea nu ma intereseaza.astept postari doar cu ce probleme ar fi daca se intra prin partea de nord si nu prin port limassol.

dj15exy
Active

Re: cu masina de RO in Cipru?

Postby longbou » Mon Mar 21, 2011 1:29 am

traseul il gasesti aici
orarul pt feribot il gasesti aici
ca taxe iti trebuie asigurare si mai trebuie sa platesti viza in Turcia care este 10 dolari
nu stiu daca este cazul sa mentionez dar in Turcia trebuie pasaport, asta este si un raspuns la intrebarea cum se poate demonstra cand ai intrat (o sa mai fie si actele de la imbarcare)

in rest... drum bun!
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby dj15exy » Tue Mar 22, 2011 10:45 am

am sunat la ambele ambasade, a romaniei in cipru si a ciprului in romania, dezamagit total de raspunsuri.de fapt raspunsurile sunt aproape total contardictorii daca nu ar fi zis ambele ca risc cu intrarea in cipru.de la cea a romaniei chiar asta au zis: DACA REUSESTI SA INTRI, la intrarea in cipru ori iti va fi confiscata masina ori vei primi o foaie prin care autoritatile cipriote iti zic in cat timp sa inmatriculezi masina la ei.asta cu "daca reusesc" mi-au detaliat-o cam asa: te poti astepta la orice, avand in vedere ca cipriotii zic ca ai intrat ilegal in cipru, iar la turci au zis sa ma astept la orice avand in vedere ca ei nu sunt recunoscuti de mai nimeni.cum am zis sunt total dezamagit.deci nu imi risc masina!? asta chiar e culmea prostiei si eu care credeam ca numa` la romani se pot intampla lucruri ciudate.

dj15exy
Active

Postby longbou » Tue Mar 22, 2011 3:38 pm

dj15exy wrote:de la cea a romaniei chiar asta au zis: DACA REUSESTI SA INTRI, la intrarea in cipru ori iti va fi confiscata masina ori
vei primi o foaie prin care autoritatile cipriote iti zic in cat timp sa inmatriculezi masina la ei.

nu ai cum sa inmatriculezi o masina venita prin partea turca
asta denota ca nici cei de la ambasada nu stiu adevarul in totalitate, probabil pentru ca asta tine de o lege ciprioata nu de legile internationale
si cred ca cei de la ambasada au si un dinte impotriva turcilor, pentru ca am fost o data la ei (la vremea aia nu aveam pasaport valabil, era expirat) si am cerut sa-mi faca un titlu de calatorie sa pot pleca prin partea turca cu masina si nu au vrut pe motiv ca nu am pasaportul la mine. dar peste cateva luni m-am dus (tot fara pasaport) si am facut pasaport biometric fara nici o problema
in afara de asta cautau sa ma convinga sa nu incerc sa merg vreodata pe la turci ca zona nu este recunoscuta si daca se intampla ceva ei nu ma pot ajuta .... etc.

longbou
Active

Postby dj15exy » Tue Mar 22, 2011 7:55 pm

dar nu era vorba de inmatriculare,ci pur si simplu de a sta o perioada cu ea acolo, pe timpul cat am un contract de munca(vreo 6 luni) eu vroiam sa vin cu ea pt ca imi e greu sa ma despart de masina(care de altfel e prezentata pe cateva site-uri de tuning din romania).intelegi!? :) tin la ea ca la mine. si fara ea:NO FUN!

dj15exy
Active

Postby longbou » Tue Mar 22, 2011 8:12 pm

am inteles ca nu vrei sa o inmatriculezi, eu ti-am raspuns la ce am citat, ca ori ti-o confisca, ori te obliga sa inmatriculezi
si ei nu inmatriculeaza decat masini intrate in Cipru pe la Limassol
pune si tu un link, sa vedem si noi masina, lauda-te! :lol:

longbou
Active

Postby dj15exy » Tue Mar 22, 2011 9:40 pm

nu ma laud.tin la ea doar pt ca a fost "transformata" de mine.si acum sunt f suparat ca tre sa o las acasa.va sta 6 luni acoperita cu o husa...fara sa o vada nimeni:(( si asta ma doare
uite un link: http://vwforum.vwforum.ro/gallery/album/57801/198-passat-3bg-urat-rau/ ...mai e pe 4tuni.., si autotvtun...
pozele sunt de prin vara 2010...acum e mai frumusica(zic eu )

dar sa revin:MOR DE NECAZ ca ma despart de ea.data viitoare o sa ma informez mai bine despre tara unde o sa merg.

dj15exy
Active

Postby longbou » Tue Mar 22, 2011 11:58 pm

dap, frumoasa!
bizkitt are un passat cam la fel
acum nu stiu motorizarea

longbou
Active

Postby joohhnnyy » Wed Mar 23, 2011 5:36 pm

am vrut sa arunc o privire,dar ....."An Error Occurred"... pe link-ul acela.probabil tre' sa-mi fac cont acolo si ...
poate data viitoare.las-o acasa fara grija caci daca te iubeste,te asteapta....

despre traseu... las pe alti mai informati...

joohhnnyy
Active

Postby dj15exy » Thu Mar 24, 2011 2:13 pm

azi am primit asta:
From:
"operations.office@police.gov.cy" <operations.office@police.gov.cy>
Add sender to Contacts
To:
"Ristea Florian" <contactflorian@yahoo.com>
You are a European citizen and the car is registered to a European country,
so there is not any problem entering Cyprus (you must be the owner of the
car – registered on your name). You can stay in Cyprus as long as you
want . You must bring with you your driving license and the registration
certificate of the vehicle.

When entering the non – occupied areas, threw Agios Dometios check point,
you must apply to the Custom Services in order to give you a permit for the
car (tel. 0035722781823).

DECI VIN CU EA! :)) mailul poate fi util si celor care mai intampina aceasta problema! maine deja sunt pe drum.multumesc frumos tuturor...poate ne vedem pe acolo. :)

dj15exy
Active

Next

Return to Transport Romania-Cipru