Blue Air ne face viata un pic mai mizerabila!

Drumul cu avionul sau masina. Transport de pachete.

Blue Air ne face viata un pic mai mizerabila!

Postby realwahl » Wed Dec 07, 2011 12:09 am

Am mers de mai multe ori cu BlueAir, insa azi este prima data cand mi se intampla asta.
Am facut check-in online pentru 2 persoane (asa cum eram pe biletul pe care l-am cumparat) si... surpriza! Ne-a dat 2 locuri disparate (pe randuri diferite). Initial m-am gandit ca na, o fi o intamplare, nu o mai fi avand locuri unul langa altul, desi aveam boarding sequence number 23 si respectiv 24, deci teoretic se ocupasera doar 22 de locuri inaintea noastra.

Insa, cum aveam un zbor cu mai multe segmente, am mai facut check-in online pentru alte 2 zboruri, tot de cate 2 persoane. Din pacate, si in celelalte 2 cazuri, am avut aceeasi surpriza neplacuta: eu si sotia mea vom avea locuri pe randuri diferite! Un lucru evident neplacut, pentru un zbor de 2 ore.

M-am tot gandit: de ce ar face asta? E evident ca cei care au luat bilet impreuna, doresc sa calatoreasca impreuna, nu trebuie sa fii un geniu ca sa intelegi asta! E foarte simplu sa dai locurile "la rand" sau sa dai grupurilor locuri unul langa altul, mai ales celor care fac check-in-ul printre primii (la unul dintre bilete, aveam seq. nr. 14). Insa, evident, ei nu dau locuri impreuna, in mod intentionat.

Dupa parerea mea, Blue Air a facut acest lucru jenant, pentru a obliga pasagerii sa isi cumpere locurile! Adica, sa cumperi cate un loc cu 3 EURO/persoana/zbor, pentru fiecare membru al unui grup care calatoreste impreuna. Astfel, poti sa stai alaturi de cei din grupul tau! Dupa parerea mea este o abordare jenanta, care ii face sa scada si mai mult in ochii mei (nu ca ar fi fost prea sus). Am scris mai multe despre chestia asta si pe acest blog, in engleza. Sper ca cei de la Blue Air sa renunte la aceasta strategie, care nu face decat sa enerveze pasagerii si sa le creeze un disconfort inutil, inaintea si in timpul zborului.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Re: Blue Air ne face viata un pic mai mizerabila!

Postby longbou » Wed Dec 07, 2011 7:23 am

iti dai seama ce o sa faca pe ruta Bucuresti-Larnaca acum cand au ramas singuri!
sa speram ca din primavara isi reia si WIZZ zborurile catre Cipru.
trebuie sa-mi vina baiatul pe 21, sa vedem ce surprize o sa am.
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby bizkitt » Wed Dec 07, 2011 10:07 pm

realwahl sti reclama de Cavadoro? http://www.youtube.com/watch?v=t-qiYU7aTiY 00:35 astias si cei de la blu-hair :)
If you think experts are expensive wait until you see how much amateurs will cost you.

bizkitt
Active

Postby realwahl » Thu Dec 08, 2011 1:25 am

Nu o stiam, merci!
Insa, stii tu cum e, speranta moare ultima. Si chiar imi doresc ca Blue Air sa ofere un serviciu bun si sa fiu mandru ca sunt romani, sa reprezinte o forta in piata low cost romaneasca.

realwahl
Site Admin

Postby realwahl » Wed Dec 14, 2011 1:37 am

Am efectuat cele 3 zboruri si pana la urma, a iesit bine.
La 2 din ele am schimbat locurile la biroul de check-in, iar la al treilea am facut schimb cu alti pasageri, direct in avion. Erau multi pasageri in situatia noastra, asa ca au fost multe persoane care si-au schimbat locurile direct in avion, incetinind imbarcarea.
M-am bucurat mult ca la unul dintre zboruri am avut locuri chiar la iesirea de urgenta, deci cu extra-leg-room!

Recomand celor care mai patesc acest lucru, sa mearga in aeroport direct la check-in desk si sa ceara sa li se dea 2 locuri unul langa altul.

realwahl
Site Admin

Postby bogdanbf » Wed Dec 14, 2011 5:53 pm

am patit si eu asa anul trecut in August imediat dupa ce bagasera check-in online.
Ar fi foarte interesant sa vad cum ii distribuie pe cei cu copii. Pai nu-mi pun copilul sa urle ca-n gura de sarpe? Sau cum ar fi sa cada un rocker tatuat si cu 50 de piercing-uri intre 2 maicute? :twisted:

LE: Am calatorit cu Ryan Air. Aia is si mai jalnici. Le pun pe femei sa isi bage gentile in bagajul de mana... :shock:
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby longbou » Wed Dec 14, 2011 7:55 pm

aia nu e nimic !
pe mine m-au pus sa bag laptopul in bagajul de mana.
noroc ca a intrat!
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Postby realwahl » Wed Dec 14, 2011 8:36 pm

Cam toate companiile low cost au politica "un singur bagaj de mana, maxim X kg, dimensiuni maxime x/y/z". Posetele/laptopul/ruxacul sunt considerate bagaje de mana. Insa, unele companii respecta regula cu strictete si o verifica atent, iar altele nu!

Blue Air iti permite sa ai, pe langa bagajul de mana, un laptop. Insa, in timp ce la majoritatea companiilor, bagajul de mana poate avea maxim 10-15kg, la Blue Air limita e de 7 kg! Iar daca te gandesti ca un troler gol are in general vreo 3kg... iti mai raman doar 4 kg de bagaj efectiv. Deci, esti obligat sa iti iei bagaj de cala (platit separat).

realwahl
Site Admin

Postby bogdanbf » Thu Dec 15, 2011 6:37 pm

mda, dar asta cu o singura piesa de bagaj nu ar trebui sa li se aplice femeilor. E jenant ca o femeie care e la menstruatie sa scoata din bagajul de mana un prea-frumos absorbant si sa se duca la baie. :oops:
Si asta e doar un exemplu. Oricum Blueair nu mai e de mult low-cost decat daca iti iei bilet cu minim 4-5 luni inainte de calatorie. Eu am calatorit LCA-Bruxelles cu Ryan, mi-am luat biletul cu 7-8 zile inainte de a efectua calatoria si am platit pentru 2 persoane cu un singur bagaj de cala de 15 kg un pret total de 325-330 EUR (mi-e lene sa caut exact biletul). Si distanta e dubla fata de Larnaca-Bucuresti. Basca, desi a fost avionul 90%, nu a intarziat nici macar un minut!
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Return to Transport Romania-Cipru