Permis de conducere & asigurare auto

Condusul in Cipru este o necesitate, nu un lux! Acte, scoala de soferi si informatii.
Vezi si: Anunturi auto, Transport Romania-Cipru

Postby clau » Sat Aug 29, 2009 12:39 pm

Depinde de tine si de ce-ti va spune instructorul, pentru fiecare nr de ore este diferit, in jur de 20 ar fi cam deajuns in mod normal spun eu dar nu este o regula.

Trebuie sa inveti bine semnele de circulatie,exista o carte la chioscurile mai mari sau la librarii. Toceste-le bine si vei da un test din ele dupa aceea poti incepe lectiile. Poate sa te indrume si instructorul cu care te vei intelege in ce conditii poti incepe scoala. Daca erai in Limassol ti-as fi dat eu un nr de telefon al unuia dar cred ca esti in alt oras. Bafta!

clau
Moderator

Postby Dragon » Sun Aug 30, 2009 9:59 am

Nu ti se da niciun translator daca nu cunosti limba.

Permisul de conducere este un privilegiu, nu un drept. Si asa mi se pare ca sunt prea indulgenti acceptand sa sustii examinarea in limba engleza, atata timp cat engleza nu este limba oficiala in cipru.

Dragon
Active

Postby realwahl » Tue Sep 01, 2009 5:19 pm

Alexa wrote:... trebuie sa fac un anumit nr. de ore, asa e?
Cate?
Iar pentru inceput trebuie sa dau ceva examen? Inainte sa ajung la traseu.
Chiar nu stiu nimic despre scolile de soferi de aici, cum procedeaza ,am inteles ca e diferita fata de Romania.

La inceput, trebuie sa dai examen de "Learner". Inveti semnele de circulatie (cum se numesc in engleza), te duci la politie si te inscrii. Te programeaza in 2-3 zile pentru examen. Examenul consta doar in a spune numele semnelor de circulatie pe care ti le arata ei.

Dupa ce iei examenul, contacteaza un instructor si iei niste lectii. Poti lua lectii cu oricine are carnet valabil de cel putin 2 ani, deci, nu trebuie neaparat sa iei 20 de ore cu un profesor. Poti invata pe orice masina, nu obligatoriu cu comanda dubla, asa cum e in ro. Daca iti iei carnet pe o masina cu cutie de viteza automata, nu ai voie sa conduci masina cu cutie manuala, invers da.
Este recomandat (insa nu obligatoriu) sa iei cel putin vreo 5 ore cu un profesor si sa mergi cu el la examen. Plata profesorului pentru examen te costa vreo 100E. Daca nu mergi cu profesor la examen, te costa mai putin (vreo 30E, parca), insa se pare ca daca ai un profesor cu tine, politistul e mai indulgent. Din experienta proprie, iti spun ca se poate lua carnetul si fara instructor! Depinde de cat de stapana esti pe masina si... de cati bani vrei sa cheltui.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Alexa » Wed Sep 02, 2009 4:46 pm

Multumesc mult realwahl.
Ai perfecta dreptate, m-am interesat ,asa este saptamana viitoare voi merge pentru" Learner".Iar dupa aceea voi lua ore de conducere cu un instructor la care voi plati 22 euro ora.Am ales masina cu automata deoarece asa o are sotul.
Deja stiu foarte bine sa conduc, am cred 6 luni de cind conduc impreuna cu sotul (invat).
Chiar nu stiam procedurile pe aici.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.O zi buna si o toamna cat m-ai placuta.
Nu conteaza anii din viata ta ,conteaza viata din anii tai!!

Alexa
Active

Postby Dragon » Thu Sep 03, 2009 8:17 am

Faci o greseala daca dai examen pe masina automata. Nu vei avea dreptul sa conduci cutie manuala si vei avea aceasta mentiune in permisul de conducere. Schimbatul vitezelor se deprinde relativ usor, probabil iti vor trebui mai multe ore de conducere ca sa te obisnuiesti calumea.

Acum sotul are masina automata, dar daca vreodata o sa aiba manuala ce faci?

Eu am vrut sa imi cumpar o masina automata din UK si din cauza taxelor de inmatriculare si vamale nu pot sa ma intind decat la motoare de 1,6 litri. Si ghici ce, 99% din masinile mai noi de 3 ani cu motoare de 1,6 litri din UK sunt manuale.

Cat despre faptul ca stii foarte bine sa conduci, permite-mi sa te corectez. Habar nu ai sa conduci, iti lipseste experienta. Condusul nu inseamna pus schimbator in D, apasat acceleratia si invartit de volan ca sa se duca masina pe unde vrei tu. Daca vrei sa nu dai de dracu nu iti mai exersa talentele de condus pe drumurile publice fara sa detii un permis de conducere.

Dragon
Active

Postby clau » Thu Sep 03, 2009 9:19 am

Ma bucur ca ti-ai spus si tu punctul de vedere dragon, credeam ca numai eu iau condusul in serios :)

Alexa tu hotarasti ce fel de soferita vrei sa fii, poti sa iei 5 lectii sau cate ai tu nevoie sa te simti in siguranta la volan si sa fie in siguranta si ceilalti participanti la trafic.

clau
Moderator

Postby realwahl » Thu Sep 03, 2009 1:11 pm

Alexa,

Asa cum zicea si Dragon, este mai bine sa inveti sa conduci si sa iei examenul pe masina manuala. Nu numai pentru ca altfel nu vei putea conduce niciodata o manuala, cat pentru faptul ca "schimbatul vitezelor", parerea mea, te face sa simti mult mai bine cum merge masina si sa nu o fortezi inutil.

Nu recomand nimanui sa conduca fara macar carnet de learner. Poti avea mari probleme. In plus, chiar devii un pericol pentru tine si pentru ceilalti.

De asemenea, am mari indoieli ca dupa 6 luni de "exercitii", cineva (nu tu, ci ORICINE) poate conduce foarte bine. Pentru condus, chiar ai nevoie de practica, de experienta si de reflexe. Asa cum spunea un prieten, "sa apese acceleratia, se descurca oricine. Cu frana este mai greu"...

Sper ca intelegi si nu o iei in nume de rau. Ti-am spus asta pentru ca iti vreau binele, tie si celorlalti participanti la trafic. E mult mai bine sa inveti bine sa conduci, sa fii atenta tot timpul (sa nu te bazezi pe reflexe dupa cateva luni de condus). Vei avea numai de castigat.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Alexa » Thu Sep 03, 2009 1:18 pm

Dragon wrote:Faci o greseala daca dai examen pe masina automata. Nu vei avea dreptul sa conduci cutie manuala si vei avea aceasta mentiune in permisul de conducere. Schimbatul vitezelor se deprinde relativ usor, probabil iti vor trebui mai multe ore de conducere ca sa te obisnuiesti calumea.

Acum sotul are masina automata, dar daca vreodata o sa aiba manuala ce faci?

Eu am vrut sa imi cumpar o masina automata din UK si din cauza taxelor de inmatriculare si vamale nu pot sa ma intind decat la motoare de 1,6 litri. Si ghici ce, 99% din masinile mai noi de 3 ani cu motoare de 1,6 litri din UK sunt manuale.

Cat despre faptul ca stii foarte bine sa conduci, permite-mi sa te corectez. Habar nu ai sa conduci, iti lipseste experienta. Condusul nu inseamna pus schimbator in D, apasat acceleratia si invartit de volan ca sa se duca masina pe unde vrei tu. Daca vrei sa nu dai de dracu nu iti mai exersa talentele de condus pe drumurile publice fara sa detii un permis de conducere.

1.Dragon nu cred ca fac o greseala alegand masina automata, deoarece nu-mi voi lua manuala de asta sunt sigura.
2.Da........ am gresit spunand ca stiu sa conduc foarte bine ,dar am uitat sa mentionez ca eu scoala de soferi am m-ai facut-o inca odata in Ro,numai ca nu am ajuns la examen pentru ca am fost fortata de niste imprejurari pe care nu pot sa ti le spun aici.
Asa ca ore de conducere am facut destule in tara si cat de cat ma descurc .Iar in tara daca vrei sa faci o scoala de soferi adevarata (nu cum se face aici)trebuie sa mergi la cursuri nu numai ore de conducere si examene(sala si traseu)cum se obisnueste m-ai nou in Ro acum.
Iar eu chiar aproape ca terminasem o scoala, asa cum ar trebui sa fie o scoala de soferi pacat insa ca s-a intamplat ce s-a intamplat si nu am m-ai terminat-o.Cat despre reguli de circulatie etc, nu imi fac probleme le stiu ca pe tatal nostru.Da asa e .........nu am experienta dar nici nu imi e frica sa stapanesc un volan, altfel nu ma incumetam si nici nu vreau sa am constiinta incarcata,altfel imi vedeam de tigaile mele.

3.Nu am circulat fara permis, nici aici ,nici in tara......... asta asa ca sa stii tu. Mersi orcum dar in UK no sa merg la cumparaturi.
Nu conteaza anii din viata ta ,conteaza viata din anii tai!!

Alexa
Active

Postby Dragon » Thu Sep 03, 2009 5:18 pm

Sa speram ca niciodata nu o sa fie vreo situatie pe viata si pe moarte sa trebuiasca sa conduci o masina si sa nu fie disponibila decat una manuala.

Un lucru nu inteleg, daca deja ai facut scoala in romania si te descurci asa de bine cu cutie manuala, pentru ca in romania dupa stiinta mea nu se face scoala pe automate, de ce nu te tine curajul sa dai examen pe o masina manuala? Doar conduci foarte bine si ai urmat cursurile scolii de soferi, lasand la o parte amanuntul neimportant ca nu ai absolvit niciun examen de conducere. De platit tot banii aia ii platesti.

Dragon
Active

Postby longbou » Sat Sep 05, 2009 12:30 am

salut,
Dragon wrote:Eu am vrut sa imi cumpar o masina automata din UK si din cauza taxelor de inmatriculare si vamale nu pot sa ma intind decat la motoare de 1,6 litri. Si ghici ce, 99% din masinile mai noi de 3 ani cu motoare de 1,6 litri din UK sunt manuale.

ajung pe 10 septembrie in Cipru, si ma gandeam, vazand preturile destul de mari la masini, sa-mi iau si eu una din UK
are cineva vreun link cu taxa de prima inmatriculare la ei?
am gasit ceva in alt topic dar as dori ceva de genul http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php

realwahl wrote:Nu recomand nimanui sa conduca fara macar carnet de learner. Poti avea mari probleme. In plus, chiar devii un pericol pentru tine si pentru ceilalti.

am permis de profesionist, B-ul il am de 14 ani si C,D,E din 2006,
cred ca am vreo 1.500.000 de km parcursi, mi-ar trebui si mie un carnet de learner?
imi cer scuze daca intrebarea e deplasata dar nu vreau sa am probleme

va multumesc

longbou
Active

PreviousNext

Return to Sofer in Cipru