Caut un job

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Postby compy » Thu Mar 18, 2010 3:03 am

Plus, omul traieste cum vrea... fie chirie 150-200 euro pentru o camera, fie 350-500 sau mai mult pe o locuinta numai pentru uzul lui personal, il priveste. Cert e ca eu, de exemplu, nu dau mai mult de 200 euro pe mancare, pe luna, dar nu dau bani pe mancare gatita. Se poate! Numai depinde cat esti de gospodar...

compy
Moderator

Postby tavimunteanu » Thu Mar 18, 2010 8:46 am

compy wrote:Plus, omul traieste cum vrea... fie chirie 150-200 euro pentru o camera, fie 350-500 sau mai mult pe o locuinta numai pentru uzul lui personal, il priveste. Cert e ca eu, de exemplu, nu dau mai mult de 200 euro pe mancare, pe luna, dar nu dau bani pe mancare gatita. Se poate! Numai depinde cat esti de gospodar...

Sunt convins ca se poate ... strans din dinti, stransa cureaua ... dar chiar le multumesc "amicilor" si "prietenilor" care imi descriu cele mai negre scenarii, pentru ca, dupa spusele lui SPF, "primesti mai usor socurile" ;) ... Bine ar fi daca am avea si in Romania oameni care sa-ti arate cum e de fapt si nu cum ar trebui sa fie ....
Oricum eu mai caut ... si cu bune si cu rele ... sper sa imi gasesc ceva decent!

tavimunteanu
Active

Postby ribanna » Thu Mar 18, 2010 9:09 am

bogdanbf wrote:
tavimunteanu wrote:Sunt constient ca si acolo sunt someri si SIGUR nu sunt singurul care cauta un job ... dar viata scumpa este si in Romania, poate chiar mai scumpa in comparatie cu alte tari. Oricum, daca vin acolo nu ma astept la "lapte si miere", ba chiar sunt dispus sa lucrez si intr-un restaurant, hotel, pub, nu sunt genul care fug de munca sau sa astept sa-mi pice ceva din cer ...
Si, dupa calculul facut de SPF, tot ar mai ramane un 300 de euro ... adica salariul meu actual ... plus ca la actualul loc de munca sunt un fel de "om orchestra" cumul de functii ... stiu cand plec de acasa dar cand ajung este o necunoscuta cu valoare variabila ;)
Chiar nu stiu ... :cry:

Amice, sunt lucruri pe care nu le intelegi...prin viata scumpa se inteleg urmatoarele:

1,6 euro o paine
4 euro un sandvis
1,2 euro cea mai ieftina bere la chioscuri (0,5 L)
3 euro cel mai ieftin pachet de tigari
0.85-0,9 euro o doza de cola
3 euro 6 crenvusti (la magazin, nepregatiti)
2,3-3 euro o caserola cu 6 oua
1 euro un bidon de 1,5 litri de apa potabila
8 euro un pui (proaspat, nepregatit)
0,6-1 euro un kilogram de cartofi

Exemplele pot continua. Cine a spus 400 de euro pentru subzistenta, a vrut sa puna "a manca" pentru ca cea mai ieftina chirie de care am eu cunostinta e undeva la 350 de euro o garsoniera... nemobilata!

Te vad optimist dar daca tu crezi ca din 700 de euro pui deoparte 300, eu iti spun ca cu 700 de euro abia reusesti sa traiesti o luna de zile.

iti doresc totusi multa bafta!

ma bag si eu ca musca in lapte si spun preturile din romania!300 euro chirie
8 euro un kg de carne
2 euro o sticla de suc
1 euro painea mai maricica
1,5 euro sticla de apa
3 euro tigarile
3 euro punga de cafea
1 euro doza de cola daca ai noroc si cumperi de la chiosc
1,5 euro o stic;la de lapte(cutie)1,5 euro o sticla de iaurt
1,5 euro cel mai ieftin ulei
2 euro orezul(de ce nu stiu)
1 euro zaharul
astea toate sunt la limita subzistentei...........
sotul meu a venit acasa dupa 1 an de cipru si s-a ingrozit de preturi.......asa ca din cate se pare, romanii o duc mult mai greu si asta nu cred ca se va remedia in curand!mai rau e de cei care au copii, cum sunt eu! am doi copii si ca sa le asigur DOAR hrana lunara am nevoie de 500 de euro lunar...........plus restul !e rau in cipru acum, stiu, dar mai rau e aici, pentru ca avem aceleasi preturi, si uneori mai mari, dar salariile sunt undeva la 200 mediu.

ribanna
Active

Postby clau » Thu Mar 18, 2010 10:12 am

Ai dreptate daca pui problema in felul asta, atunci chiar se merita sa pleci in lume. Incercarea moarte n-are si daca-ti ajunge cutitul la os trebuie sa faci ceva.

Insa toti care plecati acum trebuie sa va ganditi bine ce puteti face si ce nu. Eu de exemplu am un frate care tot vroia sa vina in cipru, cand al intrebam cam ce-ar vrea sa faca aici imi dadea niste raspunsuri de ma durea capul. El este taximetrist, adica stat mult degeaba sau condus. Daca venea aici, in afara de constructii sau ceva asemanator nu i-as fi
putut gasi nimic, deci somer prin tari straine e mai rau decat somer la tine in tara. Si chiar flamand la tine acasa e mai bine decat in alte tari, tot se mai gaseste cineva sa te ajute. Cu alte cuvinte n-a mai venit aici sa munceasca, a preferat sa stea la el acasa cu bani mai putini dar nici nu s-a pacalit ca poate lucra oriunde...

Aici te poti injosi pe la vreun cipriot la munca pentru niste bani care oricum ti-ajung doar de chirie, mancare si tigari (daca fumezi). Sau poti sa fii atat de norocos sa-ti gasesti ceva decent platit si-atunci e solutia ideala pentru mizeria care este acum in Romania. Depinde de sansa fiecaruia dar trebuie sa fii in primul rand corect si cinstit cu tine cand zici ca vrei sa muncesti orice, chiar orice nu face nimeni, toti avem limitele noastre.

clau
Moderator

Postby tavimunteanu » Thu Mar 18, 2010 10:29 am

clau wrote:Ai dreptate daca pui problema in felul asta, atunci chiar se merita sa pleci in lume. Incercarea moarte n-are si daca-ti ajunge cutitul la os trebuie sa faci ceva.

Insa toti care plecati acum trebuie sa va ganditi bine ce puteti face si ce nu. Eu de exemplu am un frate care tot vroia sa vina in cipru, cand al intrebam cam ce-ar vrea sa faca aici imi dadea niste raspunsuri de ma durea capul. El este taximetrist, adica stat mult degeaba sau condus. Daca venea aici, in afara de constructii sau ceva asemanator nu i-as fi
putut gasi nimic, deci somer prin tari straine e mai rau decat somer la tine in tara. Si chiar flamand la tine acasa e mai bine decat in alte tari, tot se mai gaseste cineva sa te ajute. Cu alte cuvinte n-a mai venit aici sa munceasca, a preferat sa stea la el acasa cu bani mai putini dar nici nu s-a pacalit ca poate lucra oriunde...

Aici te poti injosi pe la vreun cipriot la munca pentru niste bani care oricum ti-ajung doar de chirie, mancare si tigari (daca fumezi). Sau poti sa fii atat de norocos sa-ti gasesti ceva decent platit si-atunci e solutia ideala pentru mizeria care este acum in Romania. Depinde de sansa fiecaruia dar trebuie sa fii in primul rand corect si cinstit cu tine cand zici ca vrei sa muncesti orice, chiar orice nu face nimeni, toti avem limitele noastre.

Foarte bine zis ... Important este cat de mult vrei sa te sacrifici ... Este un lucru greu de facut dar care, pe termen lung, chiar se merita ...
Nu ma ajuta cu nimic ca stau in Romania si sunt "domn" (cum este expresia) economist sau "Supplies manager" ;) ca cei de la banca, chiar nu sunt interesati decat sa-ti platesti ratele ... Si cum salariile raman la acelasi nivel si preturile sar in sus la toate ...
Ideea este ca mai caut ceva decent, nicidecum nu vreau sa ajung in Cipru "la plezneala"!

tavimunteanu
Active

Postby Liviu-Iulian » Fri Mar 19, 2010 11:01 am

ribanna wrote:ma bag si eu ca musca in lapte si spun preturile din romania!300 euro chirie
8 euro un kg de carne
2 euro o sticla de suc
1,5 euro sticla de apa
3 euro tigarile
3 euro punga de cafea
1 euro zaharul
sotul meu a venit acasa dupa 1 an de cipru si s-a ingrozit de preturi.......asa ca din cate se pare, romanii o duc mult mai greu si asta nu cred ca se va remedia in curand!mai rau e de cei care au copii, cum sunt eu! am doi copii si ca sa le asigur DOAR hrana lunara am nevoie de 500 de euro lunar...........plus restul !e rau in cipru acum, stiu, dar mai rau e aici, pentru ca avem aceleasi preturi, si uneori mai mari, dar salariile sunt undeva la 200 mediu.

Ribanna nu stiu in care Romanie traiesti tu , insa multe preturi le-ai cam umflat. Ar fi bine sa prezinti realitatea de aici cum incerca si cei din Cipru legat de preturile de viata:
-8 euro un kg de carne =>8x4=32 ron; nu ai spus ce fel de carne, porc,pui,bou,alien etc... 1kg pulpa porc se gaseste in supermarket la 17 ro-18 ron adica 4-4,5 E
-2E sticla de suc-la fel, ce suc? gasesc suc la pen...y si cu 1 ron (dala marca 1) sau pepsi la 2,5L la 4.5ron adica 1E
1,5E sticla de apa- de asemenea in pen...y 1,5L apa minerala la 1 ron, dorna 1,5L ajunge la 2 ron adica 0,5E
1,5 euro o stic;la de lapte(cutie)- adica tu dai pe o cutie de lapte 6 ron???
ce pot sa zic, ori ai bani ori esti...nu mai comentez.

Liviu-Iulian
Active

Postby ribanna » Fri Mar 19, 2010 3:17 pm

Liviu-Iulian wrote:
ribanna wrote:ma bag si eu ca musca in lapte si spun preturile din romania!300 euro chirie
8 euro un kg de carne
2 euro o sticla de suc
1,5 euro sticla de apa
3 euro tigarile
3 euro punga de cafea
1 euro zaharul

Ribanna nu stiu in care Romanie traiesti tu , insa multe preturi le-ai cam umflat. Ar fi bine sa prezinti realitatea de aici cum incerca si cei din Cipru legat de preturile de viata:
-8 euro un kg de carne =>8x4=32 ron; nu ai spus ce fel de carne, porc,pui,bou,alien etc... 1kg pulpa porc se gaseste in supermarket la 17 ro-18 ron adica 4-4,5 E
-2E sticla de suc-la fel, ce suc? gasesc suc la pen...y si cu 1 ron (dala marca 1) sau pepsi la 2,5L la 4.5ron adica 1E
1,5E sticla de apa- de asemenea in pen...y 1,5L apa minerala la 1 ron, dorna 1,5L ajunge la 2 ron adica 0,5E
1,5 euro o stic;la de lapte(cutie)- adica tu dai pe o cutie de lapte 6 ron???
ce pot sa zic, ori ai bani ori esti...nu mai comentez.

ori sunt...........ce?nu comenta, se vede ca nu faci piata zilnic.......................am cumparat acum o ora o sticla de suc pepsi la 2,5 kg pe care am dat 6 lei(1,5 euro)....cu noroc zic, ca mai deunazi am cumparat si mai scump!carnea pe care o cumpar e muschi, pulpa, ca doar nu oi da la copii oase!nu stiu ce apa cumperi tu dar problema e ca oricat as cauta o apa minerala baubila, nu as gasi la pretul pe care tu il spui!si da, exact, dau pe o cutie de lapte 6 lei, ca cel de 3 lei miroase a urina!si e la punga, ambalata in conditii mizere!am cumparat din bucuresti, cat am fost in vizita la cineva, o sticla de sirop de ciocolata cu 8 lei, din megaimage!la braila am cumparat-o din billa cu 12 lei!asa ca scuza-ma daca zic adevarul!unde locuiesti, ca vin sa fac piata si eu de la tine din oras!aaaaaaaaa, plus ca nu detin masina, asa ca nu ma incumet sa ma duc la capatul orasului, unde sunt hipermaketurile, ci cumpar din cartier!
P.S m-au costa gazele pe toata iarna, adica 4 luni 600 euro!o zi buna!

ribanna
Active

Postby tavimunteanu » Fri Mar 19, 2010 4:02 pm

:roll: Si cand te gandesti ca totul a plecat de la rugamintea de a-mi da si mie de stire, cei care traiesc deja in Cipru, daca afla ceva de un job! ;)
Sangele latin apa nu se face!
Ramane valabila rugamintea cu job-ul!
O zi buna!

tavimunteanu
Active

Postby bizkitt » Fri Mar 19, 2010 8:15 pm

Tavi de 2 sapt m-am intors din tara pot spune ca intradevar s-au scumpit produsele nu chiar cum spune ribanna dar oricum e jale totusi nu e asa de scump ca in cipru. Zicea copy de "gospodar" am venit acu 4 ani cand era mult mai bine ca acum (pe vremea lirei) am tras tare la munca sa pot sa-mi platesc datoriile de acasa am venit cu 105 kg aici si asa de bun "gospodar" am fost ca am slabit la 88 in 2 luni asta inseamna sa economisesti si sa fii bun gospodar dar cred ca nu vrei asta :D Am reusit sa reinapoiez bani la banca pe 10 ani in doar 8 luni dar si aici vreau sa subliniez acele vremuri au trecut acum si daca nu strangi pt ceva singur doar atata rezolvi ca traiesti aici. Daca ai norocul sa prinzi un loc de munca bun (peste 1000 euro lunar) abia atunci inaintezi cu ceva. Iti zic sincer daca nu stii sa gatesti si vrei sa economisesti o sa fi slab ca un ogar :D daca sti ai noroc, colindatul fastfoodurilor te va arde la buzunar consistent.

bizkitt
Active

Postby bogdanbf » Fri Mar 19, 2010 9:34 pm

8 euro un kg de carne
2 euro o sticla de suc
1,5 euro sticla de apa
3 euro tigarile
3 euro punga de cafea
1 euro zaharul

Eu am fost in Romania de sarbatorile de iarna si preturile nu m-au dat pe spate, ba chiar mi s-a parut ieftin in comparatie cu Cipru.

Ca sa iti explic mai bine (pentru ca sperii oamenii care au ganduri sa mai dea pe-acasa) o sa iti dau cateva exemple de produse de calitate care sunt mai ieftine decat produsele medii/mediocre de aici:
Paine 1kg - 1.9 lei (aici e 1,6-2 euro)
Crenwurst1kg - 13 lei (aici e 3 euro/300 grame)
Apa minerala 4x1,5 L - 4.6 lei (aici e 0.8-1euro/un bidon)
Daca tu iti faci cumparaturile de la magazine alimentare care iti ofera si masaj, asta e alta problema...

Faptul ca am oferit niste preturi si am spus adevarul despre faptul ca Cipru nu mai e ce a fost am facut-o pentru a nu ingrosa numarul somerilor care dorm in cimitire sau care cauta sa lucreze 3-4 zile sa stranga bani de plecat acasa pentru ca aici nu le-a mai ramas nimic de facut.

Pe langa asta poate ca ar trebui sa mai punem in evidenta si faptul ca in afara de Nicosia, nicaieri in Cipru NU EXISTA TRANSPORT IN COMUN, asa ca trebuie sa te descurci cu transportul, adica sa iti iei masina/bicicleta/scuter sau sa iti cauti chirie aproape de serviciu...

Oricum ar fi iti doresc bafta si daca iti gasesti de lucru te rugam sa iti impartasesti si aici impresiile, ok?

bogdanbf
Active

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010