Caut un job

Aceste mesaje vor fi mutate in curand in categoriile potrivite.

Moderator: compy

Postby ribanna » Mon Mar 22, 2010 9:55 pm

Liviu-Iulian wrote:
ribanna wrote:iarta-ma, pentru mine esti un pusti simpatic care a avut curajul sa isi zica parerea, dar asta nu inseamna ca nu avem dreptate amandoi!te invit la mine in oras sa te convingi, pentru ca esti in dezavantaj, tu nestiind preturile de aici, dar eu cunoscandu-le pe cele din orasul tau.pupici, si nu mai fii asa nervos tot timpul. :lol:

Nu te lua dupa o poza care o vezi aici :wink: ma bucur ca am ajuns totusi la o concluzie comuna legata de dreptatea amandorura,cat si asupra preturilor din RO, numai bine.
Imi cer scuze de offtopic moderatorilor

numai bine si tie, chiar imi pusesem sperante ca esti mai tinerel, caci chiar imi plac astia mai infiptii care stiu sa se impuna!totul e sa ii ajutam pe cei care au nevoie, si eu consider ca mai bine muncesti pe branci afara decat pt nimic in tara!chiar daca nu pui bani deoparte, macar nu duci grija zilei de maine!imi cer si eu scuze la randul meu,moderatorilor.

ribanna
Active

Postby SPF » Tue Mar 23, 2010 8:27 am

ribanna wrote:nici eu nu m-as mai intoarce in romania :lol: .sunt casatorita cu un roman din fericire,eu sunt grecoaica :wink: la origine, iar cipriotii sunt ridicati ca nivel de trai din alte cauze, nu ca sunt ei harnici si destepti.

1. Si eu sunt la origini negru African. Acum 3 milioane de ani stra-la puterea x-bunicul meu a plecat de acolo ca s-a saturat de atata caldura.

2. Din ce motive traiesc ei mai prosper decat noi? Imparte si cu noi din intelepciunea ta sa nu murim prosti. Sa facem si noi in Romania bunastare fara sa fim in stare de nimic.

SPF

Postby ribanna » Tue Mar 23, 2010 9:50 am

SPF wrote:
ribanna wrote:nici eu nu m-as mai intoarce in romania :lol: .sunt casatorita cu un roman din fericire,eu sunt grecoaica :wink: la origine, iar cipriotii sunt ridicati ca nivel de trai din alte cauze, nu ca sunt ei harnici si destepti.

1. Si eu sunt la origini negru African. Acum 3 milioane de ani stra-la puterea x-bunicul meu a plecat de acolo ca s-a saturat de atata caldura.

2. Din ce motive traiesc ei mai prosper decat noi? Imparte si cu noi din intelepciunea ta sa nu murim prosti. Sa facem si noi in Romania bunastare fara sa fim in stare de nimic.

domnule drag, ai o problema ?stai acolo, nu te deranjeaza nimeni si nu te cheama nimeni in tara aia plina de incapabili!chiar nu ma agit sa iti spun originile mele ............plus ca toti ne tragem din acelasi loc.sicer , acolo unde te simti bine, acolo esti "acasa".

ribanna
Active

Postby SPF » Tue Mar 23, 2010 10:00 am

Aha. Deci lansezi afirmatii fara sa fii in stare sa le justifici sau sa le demonstrezi. Exact cum imi inchipuiam. Mersi pentru raspunsuri.

SPF

Postby bogdanbf » Tue Mar 23, 2010 11:32 am

SPF wrote:Aha. Deci lansezi afirmatii fara sa fii in stare sa le justifici sau sa le demonstrezi. Exact cum imi inchipuiam. Mersi pentru raspunsuri.

Frate, ai fumat ceva mai deocheat?

Intr-adevar starea lor de bunastare se datoreaza in maremasura britanicilor care au cumparat aici terenuri la preturi exorbitante pentru Cipru. Asa au ajuns cipriotii sa sara de pe magar direct in mercedes.

Intreaba un cipriot mai in varsta ca o sa-ti povesteasca el. Si ia-o mai usor, sa nu-ti plesneasca o vena....
Blog de emigrant in Cipru

Ubi bene, ibi patria!

bogdanbf
Active

Postby oblio » Tue Mar 23, 2010 11:50 am

Mai usor, domnilor, mai usor... :)

Haideti sa ramanem ON-topic si sa discutam intr-un mod civilizat.

oblio
Super Moderator

Postby SPF » Tue Mar 23, 2010 12:03 pm

bogdanbf wrote:
SPF wrote:Aha. Deci lansezi afirmatii fara sa fii in stare sa le justifici sau sa le demonstrezi. Exact cum imi inchipuiam. Mersi pentru raspunsuri.

Frate, ai fumat ceva mai deocheat?

Intr-adevar starea lor de bunastare se datoreaza in maremasura britanicilor care au cumparat aici terenuri la preturi exorbitante pentru Cipru. Asa au ajuns cipriotii sa sara de pe magar direct in mercedes.

Intreaba un cipriot mai in varsta ca o sa-ti povesteasca el. Si ia-o mai usor, sa nu-ti plesneasca o vena....

Da, si banuiesc ca tu lucrezi in industria vanzarii de terenuri la preturi exorbitante catre britanici, d-aia iti merge bine in Cipru.

SPF

Postby ribanna » Tue Mar 23, 2010 12:04 pm

imi pare sincer rau ca s-a ajuns la asta, cand de fapt ideea era sa ii raspundem lui tavi la cererea de job!nu lansez niciodata afirmatii fara baza reala, iti pot trimite o copie de certificat de nastere daca vrei, dar ar fii chiar ridicol :lol: :lol: :lol: .sunt oameni aici pe site care pe mine chiar m-au ajutat foarte mult si nu as dori sa ii dezamagesc.o zi relaxata iti doresc.

ribanna
Active

Postby tavimunteanu » Tue Mar 23, 2010 1:47 pm

Ca sa concluzionez ...
Preturile din Cipru sunt mai mari decat in Romania, dar si salariile de acolo sunt mai mari comparativ cu cele din tara. Iar diferenta cred ca se observa la puterea de cumparare ...
Si cred ca este de datoria fiecaruia de a decide ce drum sa urmeze ...
Eu deocamdata caut, imi depun CV-ul unde gasesc un job decent, dar stiu ca in occident, mai mult ca in Romania, angajarile se mai fac si prin "networking" cu ajutorul angajatilor, care daca pot recomanda pe cineva, sau daca stiu pe cineva, care stie pe altcineva, etc. ;), abia apoi se ajunge la agentii de recrutare. Asta e motivul pentru care am deschis topicul, nicidecum nu am vrut sa demonstrez cat de greu ne este in tara si "cam cat de usor este in afara".
Ma bazez in continuare pe un ajutor din partea tuturor forumistilor din Cipru, care daca aud ceva, vad vreun anunt de un job decent ...

tavimunteanu
Active

Postby SPF » Tue Mar 23, 2010 1:55 pm

Daca eu ma apuc sa spun pe forum ca nu esti buna de nimic nu te-ar deranja lucrul asta? Si evident as spune doar din gura fara sa demonstrez nimic. Pe mine m-a deranjat ca ii faci pe niste oameni care ne dau de lucru si ne-au creat niste conditii mai bune decat aveam in tara noastra buni de nimic. La fel si celalat coleg care ii catalogheaza ca doar descalecati de pe magar. Nu este deloc etic ce faceti. Eu ii apreciez si ii respect pe ciprioti asa cum ma respecta si ei pe mine.

SPF

PreviousNext

Return to Arhiva mesaje vechi: 2005-2010