Extrase din legea muncii

Informatii despre contractele de munca, acte legate de angajare, impozilte, taxe, salariu, concediu si alte beneficii.

Extrase din legea muncii

Postby realwahl » Fri Nov 13, 2009 1:51 am

Am primit de la badonyx scanate, cateva extrase din legislatia muncii in Cipru, traduse in limba Romana. Documentele au fost redactate de sindicatul SEK - http://www.sek.org.cy/sek/.

In cadrul documentului gasiti informatii despre:
- programul saptamanal de lucru
- zilele libere
- orele (suplimentare) lucrate peste program / overtime
- orele de odihna
- zilele deduminica
- sporul de noapte
- sarbatorile legale (Bank Holidays)
- concediul anual
- concediul medical
- concediul pre-natal si post-natal
- certificatele medicale
- tratamente medicale si farmaceutice facilitate prin SEK
- vacante prin intermediul SEK
De asemenea, am atasat si cartea de vizita a doamnei Laura Stanciu - reprezentantul romanilor de la sindicatul SEK din CIPRU. Pentru mai multe detalii puteti sa o contactati direct pe dansa, sa il intrebati pe badonyx sau sa intrebati pe forum.

O transcriere (dactilografiere) a acestui document ar fi binevenita (daca cineva are timp si bunavointa sa o faca). Textul dactilografiat ar ajuta pe romanii care cauta pe google aceste informatii.

Image Image
Image Image
Image
Image

Documentele atasate pot fi downloadate si in format zip de aici.
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Postby Alexa » Fri Nov 13, 2009 1:45 pm

Bravo voua badonyx si realwahl felicitari!!!!!! Ati facut un lucru extraordinar de util si folositor, cel putin pentru mine ,Chiar aveam nevoie de citeva raspunsuri pe care le cautam de mult timp ,si pe care nu stiam unde sa le gasesc.Multumesc frumos pentru aceste extrase ale legislatiei muncii de aici Chiar saptamana trecuta a trecut pe la mine pe la servici un reprezentant al ministerului muncii ,cipriot fiind ,si ne-a pus foarte multe intrebari despre program ,zile libere etc.Iar dupa aceea ne-a explicat cate ceva dar nu prea multe despre asta ,ca deh e cipriot si nu-l prea doare asa tare de noi strainii.Si bineinteles ca odata ajunsa acasa ,am inceput cautarile pe net despre legislatia lor privind modul de lucru ,atat al nostru (strainilor ) cat si al lor.Iar voi m-ati salvat foarte mult si inca odata va multumesc pentru asta.O zi placuta va urez.
Nu conteaza anii din viata ta ,conteaza viata din anii tai!!

Alexa
Active

Postby compy » Fri Dec 18, 2009 1:15 am

Biroul pentru romani - SEK Nicosia
Dl. Marius Barsan
Dna Oltita Corniciuc
Tel birou: 22849654
Program: Marti si Joi, 15:00 - 18:30 (programul se poate prelungi dupa nevoie)
Adresa: bd Strovolos nr. 11, etaj 3, cam. 305 (telefonati inainte)

Telefoanele Departamentelor Relatiilor de Munca (aici sunati pentru a face o plangere daca nu vi se respecta termenele si conditiile de angajare, conform legii - in limba greaca sau engleza):
Nicosia - 22451500
Limassol - 25819440; 25819252
Larnaca - 24805402
Pafos - 26822640

compy
Moderator

Postby compy » Wed Dec 23, 2009 3:56 am

Cateva precizari suplimentare la ceea ce este scris in materialul de la SEK:
- aveti drept la plata concediului anual dupa minim 13 saptamani lucrate (de exemplu daca se incheie contractul inainte de trecerea unui an calendaristic, dar nu mai devreme de 13 saptamani lucrate, exclusiv concediu, sunteti indreptatiti la plata fractionata a concediului, redus corespunzator timpului lucrat)
- concediul se plateste de regula la sfarsitul anului calendaristic (ori in decembrie, ori maxim in ianuarie)
- salariul al 13lea se plateste legal in jurul datei de 20 decembrie, dar in orice caz inainte de Craciun; de asemeni, daca ai mai putin de un an lucrat, vei primi salariul al 13lea redus corespunzator ( dupa formula: (salariu x nr luni lucrate)/12 luni )
- toate firmele platesc lunar un procent din salariul tau catre Central Holiday Fund, astfel ca de fapt al 13lea salariu (sau chiar si al 14lea cand e cazul) si plata concediului sunt garantate de stat
- in mod exceptional, firmele pot avea accept pentru exceptare de la regula, in cazul in care ofera plati suplimentare mai avantajoase decat cele garantate de stat. Sincer? Fugiti cat puteti de firmele astea, cele mai multe "exceptii" sunt luate pe... spaga.

Despre contract:
- nu e obligatorie prezenta unui contract in forma scrisa, ceea ce nu trebuie sa ne sperie neaparat, dimpotriva, ne fereste pe noi de clauze contractuale abuzive.
- in cazul lipsei contractului, se aplica strict legile
- atentie: salariul al 13lea nu este prevazut in nici o lege, dar majoritatea covarsitoare a firmelor il platesc
- daca descoperim ca nu ni se respecta drepturile, avem unde ne plange si avem sanse mari sa ne recuperam creantele

Am scris toate acestea pentru ca sunt intr-o situatie similara, ceea ce m-a obligat sa ma documentez serios (desi legislatia e in greaca, am descifrat-o). Sunt pe cale de a-mi da in judecata angajatorul pentru nerespectarea legii si neplata obligatiilor contractuale, plus retineri abuzive din salariu.

Nu stiu daca a mai avut cineva curajul sa-si infrunte angajatorul, daca da, sunt curioasa ce a obtinut. Nu stiu care va fi rezultatul , va fi un experiment inedit pentru mine, insa am constatat ca, in comparatie cu legile noastre, legile lor sunt extrem de permisive si favorabile angajatorului. Cred ca va castiga ala cu... spatele mai puternic (si nu e necesar ca acesta sa fie angajatorul, cat de cipriot o fi el :twisted: )

compy
Moderator

Postby bogdanbf » Mon Jan 11, 2010 1:35 pm

@compy: Sa ne spui si noua ce speta ai avut cu angajatorul si cine a castigat.... eventual si cat :lol:

Care sunt conditiile pentru inscrierea in sindicat? Ce beneficii imi poate aduce chestia asta?

bogdanbf
Active

Postby badonyx » Mon Jan 11, 2010 9:30 pm

compy wrote:Cateva precizari suplimentare la ceea ce este scris in materialul de la SEK:
- aveti drept la plata concediului anual dupa minim 13 saptamani lucrate (de exemplu daca se incheie contractul inainte de trecerea unui an calendaristic, dar nu mai devreme de 13 saptamani lucrate, exclusiv concediu, sunteti indreptatiti la plata fractionata a concediului, redus corespunzator timpului lucrat)
- concediul se plateste de regula la sfarsitul anului calendaristic (ori in decembrie, ori maxim in ianuarie)
- salariul al 13lea se plateste legal in jurul datei de 20 decembrie, dar in orice caz inainte de Craciun; de asemeni, daca ai mai putin de un an lucrat, vei primi salariul al 13lea redus corespunzator ( dupa formula: (salariu x nr luni lucrate)/12 luni )
- toate firmele platesc lunar un procent din salariul tau catre Central Holiday Fund, astfel ca de fapt al 13lea salariu (sau chiar si al 14lea cand e cazul) si plata concediului sunt garantate de stat
- in mod exceptional, firmele pot avea accept pentru exceptare de la regula, in cazul in care ofera plati suplimentare mai avantajoase decat cele garantate de stat. Sincer? Fugiti cat puteti de firmele astea, cele mai multe "exceptii" sunt luate pe... spaga.

Despre contract:
- nu e obligatorie prezenta unui contract in forma scrisa, ceea ce nu trebuie sa ne sperie neaparat, dimpotriva, ne fereste pe noi de clauze contractuale abuzive.
- in cazul lipsei contractului, se aplica strict legile
- atentie: salariul al 13lea nu este prevazut in nici o lege, dar majoritatea covarsitoare a firmelor il platesc
- daca descoperim ca nu ni se respecta drepturile, avem unde ne plange si avem sanse mari sa ne recuperam creantele

Am scris toate acestea pentru ca sunt intr-o situatie similara, ceea ce m-a obligat sa ma documentez serios (desi legislatia e in greaca, am descifrat-o). Sunt pe cale de a-mi da in judecata angajatorul pentru nerespectarea legii si neplata obligatiilor contractuale, plus retineri abuzive din salariu.

Nu stiu daca a mai avut cineva curajul sa-si infrunte angajatorul, daca da, sunt curioasa ce a obtinut. Nu stiu care va fi rezultatul , va fi un experiment inedit pentru mine, insa am constatat ca, in comparatie cu legile noastre, legile lor sunt extrem de permisive si favorabile angajatorului. Cred ca va castiga ala cu... spatele mai puternic (si nu e necesar ca acesta sa fie angajatorul, cat de cipriot o fi el :twisted: )

Ai foarte mare dreptate la ceea ce ai spus mai sus.Unde lucrez eu de cind am venit in CIPRU,am avut de mai multe ori discutii legate nu in principal de salariul pe care il am,ci de drepturile mele garantate prin legea lor,concediul legal de odihna si de ce nu al 13-lea salariu.Mai am un pic si se fac 2 ani de cind sunt la el.In aceasta perioada am luat banii doar pe o saptamana de concediu [cecul de la asigurari],pina cind ,intr-o zi ,acum spre sfirsitul anului care a trecut ,am deschis discutia despre aceasta problema ,amenintind-ul ca am discutat cu consulul roman in legatura cu drepturile pe care le am aici.
Stiti ce a facut in momentul ala ?A gasit imediat timp sa discute cu mine mai amanuntit despre problema asta.Si a spus clar ca voi primi toti bani pe perioada lucrata ,ma refer la concediul de odihna,anul asta.
Acum astept pana la vara,stiind ca legislatia lor le da acest drept de a plati pe o perioada de maxim 2 ani,nu au voie sa depaseasca aceasta perioada.
Dar nu am deschis si discutia despre al 13-lea salariu,ptr. ca nu am inteles inca bine cum este cu el. Pe cine am intrebat sau am intrat pe site-ul lor.la ministerul munci,nu m-am lamurit cum vreau eu.
In momentul in care am informatia sigura, deschid discutia si despre banii astia,ptr. ca sunt dreptul meu.
SI TOTI AR TREBUI SA FACEM ASTA.
Sa nu creada ca suntem prostii lor.

Am gasit o adresa in ZIARUL ROMANESC,si am intrat acolo.Este foarte interesant,ptr ca s-au gindit cei din tara ,de la ministerul muncii si protectiei sa faca ceva ptr noi,ROMANII ,din cipru.

AICI AVETI ADRESA LA LINK,unde aveti un document de descarcat si citit,ptr. ca este totul in limba romana, despre drepturile pe care le avem si de care ar trebui sa beneficiem.

http://www.nicosia.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82211

Aici este pagina principala,iar mai jos pagina cu GHIDUL DE MUNCA de aici.

http://www.mae.ro/pdf/ghid/Ghid_munca_in_Cipru.pdf

Tin sa va anunt ca am toate actele in regula si nu vreau sa ai fac nici patronului unde lucrez rau,ptr ca a fost singurul care m-a ajutat la inceput cind am avut probleme,vreau sa il fac sa inteleaga ca sunt drepturile mele ,si nu imi da bani din buzunarul lui.

badonyx
Active

Postby badonyx » Sun Feb 07, 2010 12:45 pm

Acest document este de la DEOK,unde este si o romanca acum,care reprezinta comunitatea romanilor din acest sindicaImage

badonyx
Active

Postby compy » Fri Feb 19, 2010 9:27 pm

Salutare,
N-am revenit cu precizarile despre cum s-a terminat razboiul cu fostul angajator. O s-o fac acum, pe scurt. Am fost in vacanta in Romania, am petrecut sarbatorile cu cei dragi, mi-am mai revenit si cand m-am intors in Cipru pur si simplu am preferat sa privesc inainte... Mi-am luat noua slujba si noul statut social in primire si l-am lasat in plata Domnului pe fostul angajator. Credeti ca s-a oprit aici? Nu, a facut o plangere la Uniunea Constructorilor in Metal (sau cam asa ceva) impotriva companiei la care m-am mutat, cum ca noii patroni "m-au furat" de la cel dinainte... Vreau sa intelegeti un lucru, am o meserie si niste cunostinte pe care putini ciprioti din domeniu le au (si nu-l pot include si pe el aici), cu toate astea ma zbateam pe un salariu de mizerie, fara sanse de marire, si de acelasi nivel cu al colegilor romani muncitori din fabrica si la fel cu veniturile mele din Romania inainte de criza... INADMISIBIL! Respectiva sedinta in care s-a discutat cazul meu nu a facut decat sa-l faca de ras pe fostul angajator, insa pe mine personal m-a deranjat enorm posesivitatea de care a dat dovada, sa nu mai zic lipsa de respect fata de persoana , fata de o romanca (mai ales). Eram doar forta de munca ieftina...
Inca o precizare... inainte sa plec, m-a amenintat ca, pe motiv ca-i plec inainte de incheierea contractului semnat in Romania (pe 3 ani), voia sa-mi ceara despagubiri banesti. E indreptatit sa faca asta (conform prevederilor din contractul meu de munca), dar cuantumul despagubirilor cerute trebuie dovedite (de ex daca l-am lasat balta in timpul unui contract cu termen limita si a pierdut banii,sau a trebuit sa plateasca el niste despagubiri, etc). Nu era cazul, eu terminasem tot ce aveam pe rol, deci nu a trecut la fapte, ca sigur ar fi pierdut. Aceste conflicte de munca se judeca la un tribunal civil numit Industrial Court, specializat numai pe relatii intre angajatori si angajati. In caz ca se ajungea acolo, puteam angaja fara probleme, de partea mea, pe cel mai bun avocat al SEK-ului...

De aceea zic, decat contracte de munca abuzive, mai bine lipsa... Nu sunteti siguri ca vi se platesc asigurarile? Mergeti la Departamentul de Asigurari Sociale (kanoniki asfaliseion) si intrebati.. dureaza un minut verificarea pe calculator si e gratuita... Sigur ca e posibil ca patronii sa incerce sa va insele, dar unde-i lege, nu-i tocmeala... Si cipriotii se sperie foarte tare de autoritati... Dovediti-le ca stiti despre conditiile legale de munca, NU fiti umili, vorbiti-le ca de la egal la egal si veti capata respectul lor. Ei tocmai pe asta se bazeaza, pe nestiinta noastra si pe teama de a contacta autoritatile. Nu zic ca toti sunt asa, dar din pacate, primul meu contact a fost dezastruos :)

compy
Moderator

Postby poptcola » Sat Apr 10, 2010 10:03 pm

Bravo compy!!!! Este foarte admirabil faptul ca mai sunt printre noi care nu permit abuzuri si lupta pentru drepturile cuvenite!
Personal cred ca lucrurile care se intampla cu romanii in Cipru, dar si in general peste hotare, se intampla pentru ca noi le permitem prin a ramane cu ochii inchisi la a ne cunoaste drepturile.
Sunt de 3 ani in Cipru, acesta este al 4-lea sezon aici pentru mine. Am invatat ca daca nu mergi sa intrebi si sa ceri drepturile cuvenite, mai rar acestea vin de la sine. In multe cazuri am auzit de repercursiuni gen conflict ca urmare a asemenea actiuni, insa in multe cazuri am auzit si de finaluri fericite in care oamenii isi primesc drepturile, isi pastreaza locurile de munca si merg inainte. Din pacate Ciprul nu este singura tara unde aceste lucruri se petrec, si aceasta are multe scuze care provin din trecut: undeva din perioada vizelor.
Este pacat si de renumele pe care l-am capatat. Ma uit de multe ori pe strada cand ies la plimbare si vad chiar si tigani care cersesc in greaca. Sunt romani care vin in magazin unde lucrez, sau in patiseria unde lucrez vara si incearca sa vanda produse furate, iar daca ii intrebi de provenienta produselor nu o ascund!
Nici inceputurile mele aici nu au fost chiar roz, nu am venit aici in Cipru cu nimic invatat din Romania; am venit pentru mai bine, mai multi bani in plus si mai multa siguranta financiara pentru ca am lasat in Romania un fiu. Inceputul meu aici mi-a aratat ca cerandu-ti drepturile capeti respect, mai ales daca serviciile si cunostintele pe care le oferi sunt de valoarea necesara; daca adaptezi si o atitudine onesta si constanta capeti incredere. Poate norocul meu este ca , in final, am gasit un angajator fair si respectuos. Sa stiti ca nici cipriotii nu isi primesc toate beneficiile: capata zilele libere obligatorii, salariul negociat si asigurarea sociala -acestea sunt garantate. Programul nu e garantat, al 13lea salariu il capeti daca lucrezi neintrerupt minimum 6 luni, daca lucrezi cu o luna mai putin, de exemplu, capeti bani de vacanta dar nu si acel al 13lea salariu. Avand in vedere criza economica patronii se protejeaza putin astfel, acest putin de care zic e de fapt in afara limitei pe care un patron o poate intrevedea cu privire la fluctuatiile minimale ale castigurilor.
Forta de munca ieftina: este ceva relativ; ceea ce eu personal simt ca pot oferi in plus (pe langa partea de servicii care fac parte din munca mea- pentru care eu sunt de fapt over-educated), in comparatie cu cipriotii, este programul de munca fluctuant (mai direct spus lucrez seara si noaptea-insa acest program e platit mai bine, poate ca in aceste conditii s-ar gasi si ciprioti sa lucreze..)..
Este de laudat ca se posteaza aici macar informatii cu privire la drepturile legislative ale angajatului. Realizez cat de putin conteaza aceste aspecte chiar si in tara fiind: mi se pare cel putin inexplicabil cum oamenii vin aici si li se intampla atatea si atatea.... Ma uimesc chiar si la faptul ca inca majoritatea romnilor utilizeaza ca metoda de angajare sau gasire al unui loc de munca in afara agentii private in Romania cand exista agentii si aici in Cipru, contactabile din Romania. Exista EURES in limba romana unde se gasesc locuri de munca postate in intreaga UE, iti alegi unde cauti de lucru si exista postate numere de telefon le angajatorilor si ii suni direct. Sau decat sa dai bani agentiei din Ro poti veni aici cu acei bani, inchiriezi un studio si gasesti de munca si singur daca vorbesti engleza bine... Daca nu vorbesti engleza mergi la un hotel sau la niste restaurante si cauti job ca si housekeeper sau in bucatarie si vara gasesti dintr-astea destule. Daca ai pretentii de a lucra pe domeniu faci o traducere legalizata in engleza sau greaca a diplomelor , (vad ca se practica obtinerea unei comparari a diplomei romanesti la NARIC din UK: gasesti pe net la www.naric.com.uk), pe care o poti face din Ro- costa 47 GBP daca aplici on-line, iar documentele le trimiti prin fax), duci traducerea si daca ai aceasta comparare a diplomei la Labour Office si ceri job pe specializarea ta. Vad inutili acesti bani cheltuiti pe agentiile romanesti cre nu fac decat sa jegmaneasca de multe ori sau sa minta...

poptcola
Active

Postby realwahl » Sat Apr 10, 2010 11:51 pm

poptcola wrote:Ma uimesc chiar si la faptul ca inca majoritatea romnilor utilizeaza ca metoda de angajare sau gasire al unui loc de munca in afara agentii private in Romania cand exista agentii si aici in Cipru, contactabile din Romania.

Cunosti astfel de agentii in Cipru, care s-ar ocupa de gasirea unui loc de munca daca ii suna cineva din Romania? Cunosti pe cineva care a venit in Cipru prin aceasta metoda? Daca da, publica detaliile lor pe forum, pentru a ii putea indruma catre ele macar pe cei din Romania care intentioneaza sa vina la munca in Cipru si au gasit acest forum. Daca am gasi cateva agentii serioase care sa ofere serviciul acesta, am putea oferi o alternativa reala agentiilor din Romania (cu care sunt destul de multe probleme).
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Next

Return to Legislatia muncii in Cipru