Mai bine imi smulg paru din cap!

Ati trecut printr-o experienta din care ati invatat ceva si credeti ca si altii ar avea de invatat? Povesteste-ne si noua!

Mai bine imi smulg paru din cap!

Postby Obik » Thu Mar 05, 2015 12:37 pm

Salut

Nu am mai vazut postari de ceva vreme pe forum asa ca am zis sa fac eu una. Ma trezesc de dimineata, fac o cafea o pun pe birou si deschid pc-u sa imi fac rutina de dimineata. La vreo 5 minute , BLANK fara curent. Aud cainii afara ca latra repede ma bate prin cap un gand "Doar no' fi Electrica!". Ei erau, un nene asa pe la vreo 50 de ani cu siguranta in mana si sigiuliu inchide frumusel usa panoului de electricitate de la casa si da sa plece, l-am oprit desigur si-l intreb de ce mi-a taiat electricitatea fara ca macar sa bata la usa sa sa imi aduca o instintare ceva. El zice: You did not pay the elctricity so we cut it off. Am zis ok, nui bai, bravo, good for you, dar daca tot esti aici imi dai si mie factura noua ca aia veche o ajuns doar luni in posta (acuma 2 zile) si mi se pare ca sunt in termen legal si fara instintare nu poti taia (ajunsese in posta cu 20 de zile mai tarziu fata de data facturari deci doar 5 zile peste ultima zi de facturare). Ca sa nu lungesc prea mult o pus totu la loc si o plecat. Am decis sa sun la Electrica sa ma asigur ca voi face plata maine candva ca nu am nici un chef sa o fac azi. Adica fuck it la urma urmei nu's prea mult in urma nu ma stresez. Dau de ceva suport la 1800 astia ma trimit la 1812 de acolo mi se spune ca nu e bine si ma dau inapoi la extensia 1800 acolo ma trimit la 1811 de unde mi se zice ca e vina mea ca nu am platit curentu si imi inchid. Repet si sun iara la 1800 ma trimit dinou la 1812 desi le zic ca mi sa spus.... bla bla, 1812 raspunde imi zic povestea de pe placa inapoi la 1800 de acolo desigur 1811 acolo dupa minute si minute de asteptat raspund si desigur imi inchid, de data asta in nas fara explicatie concreta. Repet 1800 aici incerc incerc si mie se dau 3 numere de fix fircare legate de o persoana mai exact , missis Ioana, Mr. Michalis si Mr.Andreas. Sun la Ioana nimik, sun la michalis nimik, sun la andreas nimik. repet asa vreo ora. Dupa o ora Ioana ridica receptoru il pune jos sa, Michalis la fel, Andreas amazingly la fel. Ma iau pe sus si merg acolo, ma plimba din birou in birou nimik, NIMIK nimeni nu ma poate ajuta. Sun un prieten cipriot si ii zic sa vina aici. Ea el factura si merge la caserie de acolo prin minune il trimit sus la etaj de unde intram intr-un birou mare, multe trofee de aur, poze cu faimile, copii, un birou de lemn masiv in mijloc ca in fimele alea fancy americane. Acolo un nene cu vreo 5 telefoane pe masa , Iatsu bla bla. Cipriotu ii ciprioteaza la nenea in varsta o gluma doua rad rad , uimitor se cunosc dar aici cine nu se cunoaste ca sunt toti neamuri. Ia hartia suna jos , catalaves .... bla bla . Raspunde uitanduse la mine. ITS FIXED! Am zis efcaristo si am dat sa ies , in momentu ala imi tre prin cap stai o secunda de ce atatea telefoane, si ma gandesc stai sa sun la Ioana. Sun si ghici. primu telefon ring ring. Am inchis si am sunat la michalis, al doilea telefon Ring ring. Aici m-am oprit din mers si ma intorc catre birou ma dus pre el pun telefonu pe masa si pe speaker si sun la ANDREAS, ce sa vezi RING RING. I'll intreb va cheama Ioana Michalis Andreas din greseala si el uimit asa raspunde, Nu! I'll intreb atunci de ce 3 telefoane cu 3 numere diferite pe biroul d-voastra la care mi so zis not your bussines. Am ramas masca. Nu m-am luat de el si nu am zis nimik ca tins a nu ma iau la harta cu Cipriotii plus ca era si prietenul meu acolo. Am zis doar, I understand, have a nice day! Mai bine imi smulg parul din cap decat sa mai am de'a face cu autoritaiile Cipriote.

Obik
Active

Re: Mai bine imi smulg paru din cap!

Postby longbou » Sun Mar 15, 2015 8:57 pm

welcome to Cyprus!
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

longbou
Active

Re: Mai bine imi smulg paru din cap!

Postby realwahl » Tue Mar 17, 2015 12:01 pm

Din pacate, experienta ta nu este o exceptie. Eu nu am patit asa ceva, insa imi suna foarte cunoscut!
Be the change you wish to see in the world. (Mahatma Ghandi)

realwahl
Site Admin

Return to Experiente de viata