Re: 2 bedroom apartament

Informatii despre firma, despre conditiile si perpectivele pe care le ai de dezvoltare. Opinii ale celor care lucreaza aici, intrebari ale celor care se gandesc sau s-au hotarat deja sa vina.

Postby simonajugastreanu » Tue Jun 21, 2005 5:24 pm

Buna!

Am ajuns in Cipru de 2 zile si, evident, ne gandim ca ar fi cazul sa trecem la teaba, respectiv sa cautam un apartament. Eu si sotul veu vom locui impreuna cu un alt prieten, asa ca ne trebuie un apartament de 2 dormitoare. Ai idee cum ar tebui sa procedam? Exista vreun site/ziar cu anunturi de inchiriat? Tu cunosti din intamplare pe cineva care pleaca si a locuit intr-un apart cu 2 dormitoare? Sau poate proprietarul tau se ocupa de inchirierea a mai multe apartamente?

Mi se pare super misto zona in care ai inchiriat tu; probabil ca mai departe de mare este mai ieftin - si magazinele au preturi mai mici. Cam ce alta zona ne-ai recomanda? Eu nu lucrez, asa ca am vrea sa inchiriem cat mai ieftin posibil (si nu chiar la capatul orasului pt ca nu stiu cand ne vom cumpara masina - si cum o vom conduce!!!).

Oare aici poti merge cu autobuzul "pe naspa"? Ai idee cat e amenda? Noua acum ni se pare totul f.f.f. scump fata de Romania si am ajuns la concluzia ca aici vom trai mai prost decat in Romania si nici nu vom strange nimic. Si chiar daca ma angajez si eu, si 500 CYP mi se pare destul de putin fata de cheltuielile pe care le avem, asa ca cel putin acum mi se pare ca am cam venit cam degeaba (din pct de vedere financiar); macar mai stam si noi la mare si ne relaxam...

Iti multumesc anticipat pt raspuns.

Simona

simonajugastreanu
Interested

Postby Mindra » Thu Jun 23, 2005 3:57 pm

simonajugastreanu wrote:Buna!

Am ajuns in Cipru de 2 zile si, evident, ne gandim ca ar fi cazul sa trecem la teaba, respectiv sa cautam un apartament. Eu si sotul veu vom locui impreuna cu un alt prieten, asa ca ne trebuie un apartament de 2 dormitoare. Ai idee cum ar tebui sa procedam? Exista vreun site/ziar cu anunturi de inchiriat? Tu cunosti din intamplare pe cineva care pleaca si a locuit intr-un apart cu 2 dormitoare? Sau poate proprietarul tau se ocupa de inchirierea a mai multe apartamente?

Da, proprietarul nostru mai are si alte apartamente. Poti sa incepi cautarea cu anunturile de portalul firmei, le gasesti la Personal ads. Apoi aveti lista cu agentii recomandati de Amdocs. Poti suna de la firma (sotul tau, dc tu nu esti angajata aici) si sa vorbiti cu ei. Comisionul pt agentie il plateste proprietarul si nu chiriasul asa ca sunati fara grija.

simonajugastreanu wrote:Mi se pare super misto zona in care ai inchiriat tu; probabil ca mai departe de mare este mai ieftin - si magazinele au preturi mai mici. Cam ce alta zona ne-ai recomanda? Eu nu lucrez, asa ca am vrea sa inchiriem cat mai ieftin posibil (si nu chiar la capatul orasului pt ca nu stiu cand ne vom cumpara masina - si cum o vom conduce!!!).

Nu e mai ieftin, decat dc iti gasesti chiar la marginea orasului, si nici acolo!
Cautati repede, in prima saptamana, pt ca dupa ce o sa se prinda agentii ca a venit un nou lot la amdocs, o sa creasca preturile indiferent de zona. Deja sa incepi sa cauti din a 2 saptamana e cam tarziu! Avand atatia clienti, agentii nici nu se mai ocupa cum trebuie de tine!
Noi am ales zona Ermes din 2 motive: e langa supermarket si langa mare! Asta din cauza ca n-avem masina si nici carnet![/quote]

simonajugastreanu wrote:Oare aici poti merge cu autobuzul "pe naspa"? Ai idee cat e amenda? ...

Nu prea sunt autobuze, in primul rand ca sa mergi "pe naspa" cu ele. Eu stiu doar de un autobuz, nr 30 care vine f rar, nu poti sa te bazezi pe el, are program scurt si cum sunt f putini clienti, nu poti merge fara bilet!

simonajugastreanu wrote:Noua acum ni se pare totul f.f.f. scump fata de Romania si am ajuns la concluzia ca aici vom trai mai prost decat in Romania si nici nu vom strange nimic. Si chiar daca ma angajez si eu, si 500 CYP mi se pare destul de putin fata de cheltuielile pe care le avem, asa ca cel putin acum mi se pare ca am cam venit cam degeaba (din pct de vedere financiar); macar mai stam si noi la mare si ne relaxam...

Nu stiu cat strangeati voi in Romania.
Da, e scump.
Sunt si exemple pozitive de soti/sotii care s-au angajat si sunt f fericiti aici! Deci se poate! Numai sa faci tot posibilul sa-ti gasesti ceva, sa nu renunti usor.
Dc vreti sa plecati, nu cheltuiti imprumutul si puteti sa plecati oricand!
Am un prieten care a plecat dupa vreo luna-2!

simonajugastreanu wrote:Iti multumesc anticipat pt raspuns.
Simona

NP
Si altadata

Mindra
Active

Proprietar

Postby Mindra » Thu Jun 23, 2005 3:59 pm

Am uitat sa-ti zic ca o sa-l intreb pe proprietarul nostru dc vreunul din ap lui e disponibil.

Mindra
Active

Postby realwahl » Sun Jun 26, 2005 4:34 pm

simonajugastreanu wrote:Mi se pare super misto zona in care ai inchiriat tu; probabil ca mai departe de mare este mai ieftin - si magazinele au preturi mai mici.

Spre deosebire de Romania, aici un exista zone rau famate (periferice) mult mai ieftine. Asta deoarece lumea are masini si criminalitatea este mai scazuta. Deci, cel putin in privinta securitatii ar trebui sa simtiti un progres.

simonajugastreanu wrote:Oare aici poti merge cu autobuzul "pe naspa"? Ai idee cat e amenda?

Oare cine duce renumele romanilor de HOTI peste hotare? Sa nu te mire cand vei fi refuzata la un interviu doar pe motiv ca esti romanca. Pentru ca ESTI!

simonajugastreanu wrote:Noua acum ni se pare totul f.f.f. scump fata de Romania si am ajuns la concluzia ca aici vom trai mai prost decat in Romania si nici nu vom strange nimic.

Dar care era planul vostru din tara? Sa lucreze doar sotul, tu sa stai acasa toata ziua si intr-un an sa strangeti bani de casa pe pamant in centrul capitalei? Si toate astea traind in lux, petreceri si vacante in afara ciprului? Daca da, din pacate Ciprul nu este destinatia potrivita. Am spus-o de mai multe ori. Chiar de aceea am creeat forumul, pentru informare. Iar daca ai fi citit cu atentie ce s-a scris pe forum pana acum, INAINTE DE A VENI, ai fi avut o imagine mai clara asupra a ceea ce trebuie sa astepti de la Cipru. Iar in privinta faptului ca "nu vom strange nimic" - total neadevarat. Daca puneti cei 10.000$ dati de firma intr-un cont IN ROMANIA si uitati de ei timp de 3 ani, veti constata ca salariul lui lunar va ajunge la cheltuielile curente si la un trai mai bun decat au multi in Romania. Iar peste 3 ani, veti avea 10.000$. In ultimii 3 ani in Romania, cati bani ati strans? Daca imi zici ca "sunteti prea tineri si nu ati lucrat in ultimii 3 ani", spune-mi te rog cati bani ai strans in ultimul an? Cati ati economisit efectiv, nu teoretic (cat v-ati propus pentru urmatorul an)? Te rog sa-mi raspunzi la ultimele 2 intrebari daca se poate (macar pe private msg).

simonajugastreanu wrote: Si chiar daca ma angajez si eu, si 500 CYP mi se pare destul de putin

Imi cer scuze, nu am stiut cu cine vorbesc. Eu nu castigam in Romania 1200$. De aceea mi se pare 500CYP un salariu bun, atata vreme cat sotul castiga cu cel putin cateva sute mai mult.

simonajugastreanu wrote:cel putin acum mi se pare ca am cam venit cam degeaba (din pct de vedere financiar); macar mai stam si noi la mare si ne relaxam...

Ai fi putut sa ai parte de relaxarea asta in Romania? Cat castiga in Romania DOAR sotul? Banii aceia v-ar fi ajuns ca sa aveti in Romania conditiile pe care le aveti aici DOAR cu salariul lui de la firma?

Ar fi bine sa nu uiti conditiile din tara si cat economiseai acolo. Stiu persoane care, desi castigau 600+ E, tot nu economiseau nimic.

realwahl
Site Admin

Postby B » Mon Jun 27, 2005 2:38 am

Puneam deoparte US$ 300 pe luna in Romania pana sa vin aici (nu teoretic, nu ca daca ma strangeam, ci pur si simplu ii puneam). Acum poate as fi pus mai mult.
Sotia mea nu a venit cu gandul sa stea degeaba, din nefericire este foarte greu sa gasesti de lucru aici. Stiu, s-a mai spus, numai cine nu vrea nu gaseste, eu repet ca nu e chiar asa.
Eu cred, realwahl, ca tu exagerezi cu traiul in lux si cumparat casa in centrul Bucurestiului - nimeni nu si-a inchipuit asta. Aste sunt extreme: pe de o parte ca poti castiga foarte mult si sa traiesti in lux (cum insinuezi tu ca s-au gandit unii) - pe de alta parte ca nu strangi nimic, sau traiesti aici din datorii. Adevarul este undeva la mijloc. Pentru cei care vin cu sotiile care nu au de lucru aici, cred ca adevarul asta tinde spre partea mai urata a lucrurilor, poate nu chiar ca nu strang nimic, insa sacrificiile sunt prea mari ca sa merite (vezi intimitate pierduta, copii, etc.) si oricum nu strang mare lucru.
Eu nu am nimic cu tine, insa observ ca tu esti foarte multumit de ce este aici, insa ii ironzezi pe cei care nu sunt de acord cu tine. Treaba ta, din punctul meu de vedere nu ma deranjeaza, pe mine poti sa ma ironizezi cat vrei. Ideea este ca daca simonajugastreanu a ajuns la concluzia ca o sa aiba cheltuieli foarte mari si ca in conditiile prezente ea si sotul ei nu pot sa economiseasca nimic, poate stie ea ce spune, de vreme ce este in aceasta situatie. Eu am mai intrebat odata... tu esti in situatia asta (cu sotie care nu reuseste sa se angajeze) ca sa poti sa te pronunti?
Si mai este o chestie, pentru unii nu este un lux sa iti permiti sa iesi la o bere cand vrei, si sa nu fii nevoit ca atunci cand un prieten te intreaba daca vrei sa iesi in oras sa te gandesti in primul rand daca iti permiti sa faci asta.
Eu nu ma plang, nu este oribil aici, sunt chiar multe lucruri care imi plac.. financiar vorbind insa nu este roz deloc... mai ales in conditiile astea.
Mai continuam discutia pe tema asta... sunt convins :wink:

simonajugastreanu, cu mersul "pe naspa" cu autobuzul chiar ai dat-o in bara. realwahl are dreptate. Este destul de urat sa povestesti cu ciprioti si sa iti spuna ca acum cativa (din ce in ce mai multi) ani aici nu se punea problema de furturi, insa in ultimul timp au aparut tot felul de oameni de diferite nationalitati care au stricat acest lucru. Sunt convins ca cipriotii care imi spuneau aceste lucruri ii mentionau pe romani mai la urma doar ca sa ma menajeje pe mine pentru ca stiau ca si eu sunt roman, insa renumele nostru se cam duce peste tot, si mie imi este rusine de acest renume, mai ales ca eu personal nu il merit.

B
Active

Postby utnapistim » Mon Jun 27, 2005 3:25 pm

B wrote:Puneam deoparte US$ 300 pe luna in Romania pana sa vin aici (nu teoretic, nu ca daca ma strangeam, ci pur si simplu ii puneam). Acum poate as fi pus mai mult.

am vazut mai multa lume in pozitia asta ... dar eu personal, in tara lucram la o firma pentru 500USD pe luna, platiti la negru (retrospectiv, consider ca eram cam fraier :?)

B wrote:Si mai este o chestie, pentru unii nu este un lux sa iti permiti sa iesi la o bere cand vrei, si sa nu fii nevoit ca atunci cand un prieten te intreaba daca vrei sa iesi in oras sa te gandesti in primul rand daca iti permiti sa faci asta.

ok, totusi e un nonlux care era mult mai vizibil pentru mine in tara decat e aici.
pentru mine schimbarea nu e ca simt ca am mai multi bani aici (desi am mai multi) ci ca sunt mult mai relaxat in privinta lor ... si a "zilei de maine".

simonajugastreanu wrote:Oare aici poti merge cu autobuzul "pe naspa"? Ai idee cat e amenda?

B wrote:simonajugastreanu, cu mersul "pe naspa" cu autobuzul chiar ai dat-o in bara. realwahl are dreptate.

raspunsul scurt ar fi "poti incerca". dar nu cred ca reusesti, pentru ca biletele se platesc la sofer (la cate autobuze sunt, nu stiu daca le renteaza sa angajeze taxatoare)
.
acum ca am spus toate astea, se poate si fura, se pot si hartui femei pe strada, si se pot face si multe altele.

te rog totusi sa NU mergi cu autobuzul pe blat, pentru ca ne strici reputatia. sau ... nu stiu ... mie pur si simplu imi "suna nashpa". (pe de alta parte, eu plateam biletul si in romania :) ).

utnapistim
Active

Postby realwahl » Wed Jun 29, 2005 9:49 am

B wrote:Puneam deoparte US$ 300 pe luna in Romania pana sa vin aici (nu teoretic, nu ca daca ma strangeam, ci pur si simplu ii puneam). Acum poate as fi pus mai mult.

Eu nu reuseam asta. Din cei 300E (pe cartea de munca) pe care ii aveam, nu cred ca aveam cum. Insa puneam ~100E in fiecare luna. B, am inteles ca tu esti de mult timp aici. Cat economisesti pe luna - daca imi permiti sa te intreb? Pune la economii si cei 300$ pe care ii ai ca rata la imprumut. Sunt lucruri pe care in Romania nu ti le permiteai si aici ti le permiti? Dar invers?

B wrote:Eu cred, realwahl, ca tu exagerezi cu traiul in lux si cumparat casa in centrul Bucurestiului - nimeni nu si-a inchipuit asta.

Stiu ca exagerez cate-o data, ca sa arat extremele. Dar esti sigur ca nu si-a inchipuit nimeni asta? Ok, poate nu chiar casa in centrul Bucurestiului... dar 1000$/luna economii cred ca a fost imboldul fiecaruia. Eu stiu doar 2 persoane care au realizat mai mult de atat, insa cu eforturi foarte mari. Una din ele si-a luat garsoniera dupa mai putin de un an de zile (ajutata si de un mic imprumut de la prieteni). Dorea 2 camere initial, dar cand a vazut cum evolueaza preturile... a ramas la garsoniera cu banii jos. Am tot respectul pentru ce a realizat el. Crezi ca ar fi putut face asta in Romania?

B wrote:Pentru cei care vin cu sotiile care nu au de lucru aici, cred ca adevarul asta tinde spre partea mai urata a lucrurilor, poate nu chiar ca nu strang nimic, insa sacrificiile sunt prea mari ca sa merite (vezi intimitate pierduta, copii, etc.) si oricum nu strang mare lucru.

De acord cu tine. Este mult mai greu pentru cei casatoriti. Dar macar cei 300$ (rambursarea imprumututlui) pot fi trecuti ca "economii". In romania nu stiu daca puteau economisi 300$ in conditiile in care doar unul din soti lucra. Pe de alta parte, daca sotia se angajeaza cu 400CYP, acestia reprezinta un surplus care cred eu ca poate fi economisit. Dar asa cum ai zis, eu nu sunt in situatia asta, spun doar ce vad din exterior. Dar crede-ma ca eram si eu, intr-o vreme, interesat de subiect, deci am intrebat pe multi.

B wrote:pentru unii nu este un lux sa iti permiti sa iesi la o bere cand vrei, si sa nu fii nevoit ca atunci cand un prieten te intreaba daca vrei sa iesi in oras sa te gandesti in primul rand daca iti permiti sa faci asta.

Ai dreptate. Depinde de ideea fiecaruia de lux, dar in orice caz, luxul nu inseamna "sa ai ce manca maine". Pentru mine, "sa iesi la o bere cand vrei" inseamna conditii decente/normale de trai. Ce intelegi tu prin lux? Care este "luxul pe care ti-l permiteai in Romania" si nu ti-l mai poti permite aici?

B wrote:Este destul de urat sa povestesti cu ciprioti si sa iti spuna ca acum cativa (din ce in ce mai multi) ani aici nu se punea problema de furturi, insa in ultimul timp au aparut tot felul de oameni de diferite nationalitati care au stricat acest lucru... insa renumele nostru se cam duce peste tot, si mie imi este rusine de acest renume, mai ales ca eu personal nu il merit.

Poate nici simonajugastreanu nu il merita. A pus doar o intrebare. Insa a durut intrebarea, mai ales daca vrem sa le aratam cipriotilor si altfel de Romani. Imi pare rau pentru replica dura, poate nu o meritai.

realwahl
Site Admin

Postby simonajugastreanu » Mon Oct 17, 2005 6:17 pm

Buna!

Va scriu acum dupa 4 luni de acomodare in Cipru. In primul rand, multumesc pt interesul acordat, se pare ca faza cu autobuzul a rascolit multe orgolii de "romani" (mandri ca sunt romani).. In fine, se pare ca multi au uitat (sau poate nu au fost in situatia) de a sta in Buc, ca student, si de nu isi permite sa isi faca abonament pe autobuz, sau si pe metrou si pe autobuz... Si de a TREBUI sa foloseasca autobuzul zilnic, pentru ca masina era un vis.. de neatins.. Ma rog, intre timp m-am prins si eu ca nu se poate merge pe naspa cu autobuzul (pt ca exista doar o intrare la autobuz, cea de la sofer), si ca oricum biletul nu e atat de scump. Dar cand esti de f putin timp in Cipru, si vezi ca biletul costa cam 45000 lei (comparativ cu 10000), si macarea costa dublu, iar de haine/pantofi, ce sa mai vorbim, si stii ca exista doar un salariu in familie.. incerci sa minimizezi toate cheltuielile.
Intre timp, mi-am dat seama ca autobuzul nu este deloc scump, si chiar as fi fericita sa pot sa il folosesc de cate ori am nevoie, si nu sa merg cu taxiul (pt ca aici nu exista o retea pusa la punct de autobuze, si in afara de autobuzul de pe sea road- pt turisti, intre noi fie vorba, celelate, putine cate sunt (ma refer la trasee), vin la interval de o ora). Asa ca nu imi ramane decat mersul pe jos (intre masini, pt ca trotuare, din nou, nu exista decat pe sea road) sau mersul cu taxiul (minim 3 cyp-6 usd) pt mersul la job -interviews, la care nu te poti incalta in adidasi, sau nu poti sa ajungi transpirata si prafuita din cap pana in picioare.

Cam asta ar fi experienta cu transportul in comun, experienta care poate fi utila pt cei care se gandesc sa vina aici.

In plus, imi caut lucru de aprox 2 luni, sunt contabila si am lucrat in Romania pt 2 ani la o firma multinationala (cunoscuta si in Cipru), am facut niste cursuri care sunt recunoscute si aici (ACCA, pe care din pacate nu l-am terminat, mai am de dat cateva examene) si, cu toata sarguinta mea de depunere a cv-urilor, nu reusesc sa ma angajez. Am fost la aprox 10 interviuri (cam 1-2 pe sapt), dar toata lumea descopera cu surprindere ca NU sunt maritata cu un cipriot (si au nevoie de permis de munca ca sa ma angajeze) si nici nu stiu greaca (pe care in prezent ma chinui sa o invat, merg la niste cursuri, dar... este destul de departe momentul in care voi intelege greaca). Salariile de ctb sunt in jurul a 500 cyp (1000 usd), destul de mici fata de preturile de aici. Desigur, daca mai exista si un salariu de programator la Amdocs in familie, sa zicem ca este bine, acesti bani pot fi pusi deoparte (cu putina economie..). Mai cunosc o fata care a lucrat ca si contabila in Rom, este aici de mai mult de un an, si nu a reusit nici ea sa se angajeze pe profil, ci doar ca ospatarita/baby-sitter. In plus, a avut ghinionul ca la un moment dat sa se trezeasca cu cei de la Imigrari la sediul unde lucra (atunci) si, dupa spaima pe care a tras-o, s-a hotarat sa nu se mai angajeze "la negru". Deci, daca vrei sa lucrezi la Amdocs si sa te muti in Cipru cu sotia/nevasta, e bine de stiut ca este destul de greu ca ea sa isi gaseasca ceva (mai mult decat o pozitie de secretara), si chiar si acest job probabil presupune munca "la negru", salariu de max 500 cyp si riscuri destul de mari (pt ca se poate sa vina cei de la Imigrari si sa te expulzeze si pe tine si pe ea in Romania).

Cam asta ar fi experienta mea cu angajatul - de pana acum. Eu perseverez si sper ca la un moment dat sa imi gasesc ceva pe profil (care sa imi foloseasca si in Rom) dar, foarte important de notat, salariile pe care le au cei de la Amdocs sunt MARI in comparatie cu salariile de aici, din Cipru, pt cei care nu lucreaza in IT.

Din nou, ma adresez celor care se gandesc sa vina in Cipru. Daca vii singur, se pare ca strangi cam 700 usd pe luna (si relativ te distrezi). Daca vii cu sotia/prietena, care nu lucreaza, situatia se schimba radical. Desigur, depinde si cat de strangatori sunteti, si cat de dispusi sa faceti sacrificii. Eu si sotul meu traim din salariul lui (de la Amdocs) si nu strangem nimic. Si nu ne permitem sa facem mari cheltuieli (de ex, sa mancam la un restaurant bun - nu la fast-food, sa mergem in fiecare luna si sa dormim in Ayia Napa (sa zicem), sa ne cumparam haine/pantofi - nu de la reduceri, sa merg la cosmetica sau sa ma vopsesc la 2 luni). Deci, ceea ce ne permitem ar fi urmatoarele:
- sa iesim de 3-4 ori pe sapt la un suc, dintre care o data sa si mancam la un fast food (de ce iesim asa des? pt ca eu ma plictisesc in casa, evident)
- avem masina, si mergem destul de mult cu ea - si benzina costa si ea!
- sa mergem in fiecare week-end sa vizitam cate un loc de pe insula asta (ceea ce implica mancat la un fast-food, ceva..), benzina, bilet intrare etc
- sa imi cumpar cam 2 pachete de tigari pe sapt (un pachet costa 2.30 lire)
- eu sa imi cumpar cate un lucru/fleac pe sapt, de la reduceri (desigur)
- eu merg la lectii de greaca (26 lire pe luna); aparent, exista si un curs subventionat de guvern, care costa 40 de lire pe an (dar numarul de oameni este dublu- 13 intr-o grupa si se face o data pe sapt, 1.5 ore, fata de 2 ore, in doua zile pe sapt, cum este cursul la care merg eu); oricum, probabil ca voi renunta la cursul la care merg acum, pt ca celalalt este mult mai ieftin si, in plus, daca ma voi angaja, va fi prea greu de ajuns la curs de 2 ori pe sapt
- avem internet acasa si masina (cumparata din imprumut, desigur.. :))

Exista si cupluri in situatia noastra care se pare ca reusesc sa stranga cate ceva (nu 700 usd pe luna...), dar:
- nu prea ies la suc, ci la plimbari pe malul marii
- nu au masina (si nu consuma benzina, implicit nici in week-end-uri nu prea se plimba, pt ca trebuie neaparat sa ii ia altcineva in masina lor; in plus, pt masina trebuie sa platesti asigurare, taxe anuale etc)
- nu au internet acasa
- gatesc mai mult (si nu mananca deloc in oras, nici macar de la fast-food)
- nu isi cumpara lucruri de aici (haine etc, care sunt scumpe, chiar si la reduceri)
- pe scurt, consuma in principiu doar pe chirie si cheltuieli auxiliare, mancare (in principal gatita) si.. cam atat.

Daca esti obisnuit si in Romania sa strangi cureaua (fie pt ca nu ai un salariu prea bun, fie pt ca vrei sa economisesti), aici o duci destul de bine, pt ca, totusi, vezi marea in fiecare zi! (si exista si destul de mult timp liber). In schimb, daca esti obisnuit cu un anumit stil de viata (sa iti cumperi ce haine vrei, sa iesi sa mananci in oras, sa te plimbi etc etc), si daca, venind in Cipru, in familie exista un singur salariu, situatia se schimba. Descoperi ca trebuie sa fii foarte atent cu banii, ca sa nu cheltui aiurea imprumutul (care, evident, ti s-a virat in cont de la inceput). Si, ca fata, descoperi ca unele lucruri care in Romania erau "by default" - cum ar fi mersul la cosmetica sau la coafor - aici sunt niste chestii scumpe, extravangante (sau ifose...). Si este destul de greu sa te angajezi aici, in Cipru.. :( .

Deci, cam astea ar fi impresiile mele dupa 4 luni. Desigur, este o parere subiectiva. Dar pt cei care se gandesc sa vina aici, cred ca e bine de vazut cat mai multe pareri.

Pt B: mi-ar placea sa ne intalnim odata (cu partenerii, desigur) si sa povestim lucruri. Se oare ca suntem in aceeasi situatie. Si multumesc pt sustinere!

simonajugastreanu
Interested

Return to Amdocs Cipru