Permis de conducere & asigurare auto

Condusul in Cipru este o necesitate, nu un lux! Acte, scoala de soferi si informatii.
Vezi si: Anunturi auto, Transport Romania-Cipru

Permis de conducere & asigurare auto

Postby A-L-E-X » Wed Jul 27, 2005 5:19 pm

Io o sa fiu angajat al firmei Amdocs din toamna si as avea niste intrebari.

Am inteles ca tre' sa te duci cu permisul la ACR aici in Romania, sa dai o taxa (logic :D ) si iti pun aia o stampila cu care poti sa conduci 6 luni in afara tarii. Dupa 6 luni am inteles ca mai dai o taxa in Cipru (logic din nou :D ) si ti-l fac aia international definitv. Asa sta treaba sau am informatii eronate ?

A-L-E-X
Active

Re: Permis de conducere

Postby Mindra » Tue Aug 02, 2005 11:39 am

A-L-E-X wrote:Am inteles ca tre' sa te duci cu permisul la ACR aici in Romania, sa dai o taxa (logic :D ) si iti pun aia o stampila cu care poti sa conduci 6 luni in afara tarii.

D asta n-am auzit. Stiu ca nu e nevoie de nimic special in afara de carnetul din Ro ca sa conduci aici in primele 6 luni.

A-L-E-X wrote:Dupa 6 luni am inteles ca mai dai o taxa in Cipru (logic din nou :D ) si ti-l fac aia international definitv. Asa sta treaba sau am informatii eronate ?

Nu e vorba de inca o "taxa", ci de un examen.

Mindra
Active

Postby RON » Thu Aug 04, 2005 4:06 pm

Din cate stiu eu, cei de la ACR elibereaza permise auto internationale valabile se zice un an. Taxa e cam mare, peste 150 dolari, si nu prea merita deoarece permisul ala are aceeasi valoare ca si cel romanesc: poti conduce aici 6 luni. Nu prea ai nici un castig.
Dupa 6 luni in Cipru trebuie sa sustii examen auto pentru permis cipriot (teoretic si practic), permis ce e considerat european si cred ca-l poti folosi si in celelalte tari UE.

RON
Active

Postby A-L-E-X » Fri Aug 05, 2005 10:27 am

Da' scoala sper ca nu mai trebuie sa o faci inca o data ca sa dai examen, ca atunci e nasol.

In alta ordine de idei, ca incepator am impresia ca nu ai voie sa conduci in afara tarii, nu ?

A-L-E-X
Active

Postby RON » Fri Aug 05, 2005 2:15 pm

In general si cei care au permis mai iau cateva ore de condus cu un instructor local. Sunt utile deoarece astia au cateva manevre mai ciudate pe care trebuie sa le inveti, si in plus instructorul iti spune cum sa procedezi la examen, ce vrea examinatorul sa vada etc.

RON
Active

Postby realwahl » Wed Aug 10, 2005 2:01 pm

E bine sa iei macar cateva ore. Costa ~10CYP ora, insa te obisnuiesti cu traseul pen unde se da examen, cu manevrele lor (Left return care nu seamana deloc cu ce se face in Romania). Daca dai pe manuala, am inteles ca sunt cateva diferente la cum se abordeaza curbele si oprirea la semafor.

realwahl
Site Admin

Postby realwahl » Thu Sep 22, 2005 7:29 pm

Vesti foarte bune!
De curand nu mai este nevoie de examen pentru schimbarea permisului auto. Permisul auto din Romania (pe care multi il au) poate fi echivalat aici. Se platesc niste taxe de eliberare de vreo 40CYP si gata - ai si permis Cipriot. Singura problema este ca... iti retin permisul de Romania. Adica, ti-l retin si il trimit ei in Romania, de unde poti dupa aceea sa-l ridici. Dar la cat sunt autoritatile romane de atente... tot ce se poate sa ti-l rataceasca pe undeva si sa trebuiasca sa-ti faci altul :(

Oricum, procedura este binevenita, scutind mult timp si bani.

realwahl
Site Admin

Postby picachu » Fri Jun 16, 2006 10:01 am

Daca nu am permis de conducere, pot sa-l obtin in Cipru? Cit ar costa si cit timp dureaza sa obtii un permis?

picachu

Postby realwahl » Wed Jun 28, 2006 4:25 pm

picachu wrote:Daca nu am permis de conducere, pot sa-l obtin in Cipru? Cit ar costa si cit timp dureaza sa obtii un permis?

Eu am obtinut permisul de conducere aici. In total m-a costat vreo 200 CYP (~380EUR), in conditiile in care mi-am luat masina si am exersat mult cu un prieten si am dat examen pe masina mea. Astfel, mi-am luat doar 12 ore de condus (12*12=144CYP), plus asigurarea, taxa de examen, taxa de eliberare carnet.

Daca dai examen pe masina instructorului, un examen este ~50 CYP. Daca dai pe a ta, este ~20 CYP. Si, in general, nu il iei din prima.
Daca nu ai masina pe care sa exersezi si prieteni care sa aiba timp si rabdare cu tine, va trebui sa iei mult mai multe ore de condus. In ro, scoala dureaza 30 de ore, deci la preturile de aici 30ore*12CYP + 50CYP(examenul)*2(in medie 2 incercari) = 460 CYP. Deci, ar trebui sa te astepti undeva intre 200 si 460 CYP. Asta in conditiile in care in romania cred ca te-ar costa <200 EUR=100CYP, nu?

realwahl
Site Admin

in ce limba ai dat examenul auto pt permis acolo?

Postby tunes » Mon Jul 17, 2006 3:15 pm

in ce limba ai dat examenul auto pt permis acolo?

tunes

Next

Return to Sofer in Cipru